16 grudnia 2020

Ogród zimowy


W dzisiejszym poście chciałam Was zaprosić do ogrodu zimowego. Ogród zimowy, czyli oranżeria może stanowić piękną zieloną oazę przez cały rok. Jest to szczególnie przyjemne miejsce jesienią i zimą, kiedy za oknem panują niskie temperatury i pada deszcz, czy śnieg.

W ogrodzie zimowym można odpocząć i zregenerować siły.  Przykłady gotowych ogrodów zimowych znajdziecie tutaj. 

Przebywanie w otoczeniu pięknych zielonych roślin jest szczególnie korzystne właśnie w okresie jesienno- zimowym, gdy na dworze panuje słota. 

Już kilkanaście minut relaksu w oranżerii każdego dnia pomoże nam poprawić nastrój, złagodzić stres i naturalnie poprawić odporność organizmu. Aby ogród zimowy prezentował się pięknie przez cały rok, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór roślin. Tylko dopasowanie gatunków do temperatury oraz warunków środowiskowych panujących w naszej oranżerii, zapewni oczekiwany efekt. Nieodpowiednio dobrane rośliny będą słabo rosły, a ogród będzie mało efektowny. Dowiedz się, jakie gatunki roślin są najlepsze do ogrodu zimowego.Ogród zimowy nieogrzewany

W takim ogrodzie zimowym jesienią i zimą jest co prawda cieplej niż na zewnątrz budynku, lecz panują niższe temperatury niż w mieszkaniu. W zależności od temperatur panujących na dworze oraz wystawy oranżerii, w nieogrzewanym ogrodzie zimowym będą panować temperatury w zakresie od 10 do 18 stopni.

W takich warunkach najlepiej sprawdzą się rośliny, które w miesiącach jesienno- zimowych przechodzą okres spoczynku i najlepiej czują się właśnie w takim zakresie temperatur. Możemy też do oranżerii przenieść na zimę te gatunki rosnące w ogrodzie, które nie pochodzą z naszego klimatu i są wrażliwe na ujemne temperatury.


W przypadku chłodnej, ale bardzo jasnej i słonecznej oranżerii sprawdzą się takie rośliny jak:

- gardenia,

- bugenwilla,

- kamelia,

- hibiskus,

- asparagus,

- azalia,

- kaktusy,

- niektóre cytrusy na przykład cytryny,

- araukaria,

- dracena,

- fatsja,

- thunbergia.


Z kolei, jeśli nasz ogród zimowy nie jest tak dobrze nasłoneczniony i przez większość dnia światło jest w nim rozproszone, wówczas sprawdzą się takie gatunki jak:

- kliwia,

- cissusy,

- bluszcze.


Nieogrzewana oranżeria to również świetne miejsce dla wielu gatunków storczyków. Dzięki nieco niższym temperaturom w okresie zimowym, rośliny te będą pięknie i obficie kwitły. Pamiętajmy jednak, że orchidee nie lubią silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego. Może ono powodować poparzenie ich liści. Lepiej więc nie uprawiać ich w bardzo słonecznej oranżerii o wystawie południowej. Chyba że postawimy je w cieniu innych roślin, aby były nieco osłonięte. Najlepsze storczyki do ogrodu zimowego to Phalenopsis oraz Dendrobium.

Ogród zimowy ogrzewany

W ogrzewanej oranżerii jest ciepło przez cały rok. W zimie panują tam komfortowe warunki termiczne i temperatura jest zbliżona do tej, panującej w domu. W takim ogrodzie zimowym będą się więc dobrze czuły gatunki roślin, które nie lubią niskich temperatur. Ciepła oranżeria daje o wiele większe możliwości aranżacyjne niż chłodna. Do wyboru mamy wiele ciekawych gatunków roślin. Jest wśród nich również sporo popularnych domowych roślin doniczkowych, które w warunkach szklarniowych, jakie panują w ogrodzie zimowym, będą rosły doskonale.

Wybierając rośliny do naszego ogrzewanego ogrodu zimowego, zwróćmy uwagę na jego usytuowanie względem słońca. W oranżerii o wystawie południowej będą bowiem panować nieco inne warunki niż w takie o wystawie wschodniej, czy zachodniej.


Warto znać gatunki, które będą się czuły dobrze rosnąć na konkretnym stanowisku:

Ogród zimowy o wystawie południowej

W takiej oranżerii słońce operuje silnie przez cały rok. Sprawia to, że temperatura wewnątrz niej jest wysoka, dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj gatunki wybitnie ciepłolubne i to najlepiej takie preferujące silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

                   

W oranżerii o wystawie południowej możemy posadzić na przykład:

- oleandry,

- krotony,

- koleusy,

- szeflery,

- kaladium,

- fikusy,

- męczennice,

- kordyliny.

Nieco w cieniu innych roślin można również ustawić donice z zielistkami. Nie stawiajmy ich jednak bezpośrednio przy szybie, ponieważ ostre słońce może powodować poparzenia i usychanie liści roślin.


Ogród zimowy o wystawie wschodniej lub zachodniej

Tutaj słońce operuje tylko przez część dnia, a promieniowanie nie jest tak silne. W takiej oranżerii będą więc doskonale rosły rośliny lubiące nieco bardziej rozproszone światło.

    


Idealnie sprawdzą się takie gatunki jak:

- anturium,

- skrzydło kwiat,

- sępolia pośrednia, czyli fiołek afrykański,

- zamiokulkas,

- maranta,

- różne gatunki filodendronów,

- difenbachie,

- bluszcz kanaryjski,

- paprocie na przykład łosie rogi, adiantum, czy orliczki.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym niewiele różni się od dbania o te, rosnące w mieszkaniu. Trzeba je regularnie podlewać i nawozić. Na bieżąco usuwamy również przekwitłe kwiaty, czy uschnięte listki. Nie zapominajmy też o zapewnieniu odpowiednich podpór gatunkom pnącym takim jak bluszcze, epipremnum złociste, hoje, czy męczennice.

W ogrodzie zimowym można również z powodzeniem założyć oczko wodne lub kilka niewielkich zbiorników z wodą. Bardzo korzystnie wpłynie to na mikroklimat w oranżerii, poprawi wilgotność powietrza i sprawi, że rośliny będą lepiej rosły. Ponadto można też spróbować uprawy roślin wodnych takich jak papirusy, grzybienie, hiacynty wodne, czy typowe gatunki akwariowe jak kabomby, żabienice, czy bakopy wodne.


Kto z Was nie marzy o takiej oranżerii? Powiem Wam szczerze, że mi brakuje takiego miejsca, gdzie mogłabym chować na zimę rośliny tarasowe. 


24 komentarze

 1. Piękny ogród. Macie może taras? Jestem ciekawa czy siedząc na tarasie możesz podziwiać swój ogród :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekazuje Pani dużo wartościowej i praktycznej wiedzy, którą z pewnością wykorzystam w swoim ogrodzie zimowym w przyszłym roku. Na pewno skorzystam z porady dotyczącej storczyków :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post z konkretnymi podpowiedziami! Rozważam kupno oranżerii, jednak zawsze się bałam, że nie będę potrafiła dobrać odpowiednie rośliny. Ta lista na pewno będzie pomocna. Jeszcze tylko muszę ogarnąć ich pielęgnację, co jest niestety trudniejsze niż sam dobór roślinek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że marzę! Myślę, że w Irlandii mogę łatwo takie marzenie zrealizować, ponieważ tego typu ogrody zimowe są tutaj w wielu domach.. Już oczami wyobraźni widzę bluszcz pnący się oraz anturium :) Piekny artykuł!

  Gratuluję wygranej w plebiscycie na Bloggerowy Blog Roku 2020 :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne ogrody. Warto zaczerpnąć w celu inspiracji! Bardzo przyjemna lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 6. też mam takie drzewko cytrynowe i robi na wszystkich piorunujące wrażenie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Marzy mi się taki zimowy ogród, oj marzy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękny ogród, bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też mam w domu cytrynę - zachwyca mnie ta roślina :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ogród zimowy to moje ogromne marzenie! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Taki ogród jest moim marzeniem!

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękny ogród zimowy. Na pewno miło jest w nim spędzać czas. Taki ogród zimowy daje nam możliwość relaksu w otoczeniu przyrody przez cały rok. Można sobie w nim ustawić grill ogrodowy czy gazowy i cieszyć daniami z grilla. To od nas zależy jak sobie zaplanujemy tą przestrzeń, ale na pewno jest ona warta zachodu gdyż efekt jest niesamowity.

  OdpowiedzUsuń
 13. uwielbiam kwiaty, ciekawe okazy :D

  OdpowiedzUsuń
 14. super sprawa :D a cytryna - wow. mam też mandarynki :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Już od dłuższego czasu zbieram się, żeby zrobić taki ogród i u mnie na podwórku. Zawsze jednak coś stoi mi na przeszkodzie. Taki ogród zimowy to naprawdę super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Rewelacja :) Jaka duża różnorodność roślin. Pewnie pielęgnacja ich wymaga specjalistycznej wiedzy? Skąd bierzesz informacje dotyczące potrzeb każdej rośliny, która znajduje się w Twoim ogrodzie?

  OdpowiedzUsuń
 17. Te drugie zdjęcie: wygląda mi na to, że zamiast fugi do bruku jest tam beton, więc raczej podłoga tam nie pożyje długo :P Nie ważne hehe, ogrody zimowe to pewnego rodzaju kultura, typowa brytyjskość, do której nam - Polakom - jest daleko. Niemniej jednak, chciałbym zaryzykować i zrobić takie coś przerabiając duży balkon w bloku. Myślisz, że miałoby to sens?

  OdpowiedzUsuń
 18. Marzy mi się taki ogród, przepięknie to wygląda!

  OdpowiedzUsuń
 19. Piękne rośliny! Ogrody zimowe są urocze. Podziwiam za rękę do kwiatów

  OdpowiedzUsuń
 20. Poza ogrodami zimowymi warto jeszcze urządzić w swoim wnętrzu ogród wertykalny, czyli inaczej mówić pionowy ogród. Z dobrym projektem i doborem roślin plus osprzęt taki ogród staje się bezobsługowy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękny ogród z cudownym klimatem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Piękne ogrody, dzięki za inspirację

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP