18 sierpnia 2020

Wykańczamy się #6 - Kuchnia IKEA


Post na temat naszej kuchni z Ikea miał się pojawić już 3 lata temu. Jednak jakoś wcześniej nie złożyło się, dlatego ta część posta została napisana już 3 lata temu. Dowiecie się jak wyglądał projekt, zakup, z jakimi kosztami trzeba się liczyć oraz dlaczego wybraliśmy kuchnię z Ikea, a nie od stolarza. Ale pojawi się też druga część z obecnych obserwacji. Po prostu na jeden post byłoby za dużo tekstu i nikt nie dotrwałby do końca :) W drugiej części dowiecie czy nadal jestem zadowolona z wyboru, czy widać ślady zużycia po tych latach, co bym zmieniała, a co nie.


Planując kuchnię wiedziałam, że musi być biała - nie szara, czarna, czy w kolorach tęczy, ale biała. Kolor modny od dłuższego czasu, dla niektórych pewnie aż do znudzenia, ale nie kierowałam się obecnymi trendami (choć teraz na topie są ciemne kuchnie - czarne i grafitowe), tylko własnym wyobrażeniem wnętrza domu, który siedział mi w głowie od czasu jak tylko wybraliśmy projekt. Poza tym zależało mi na tym by kuchnia była funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości.

Z racji, że kuchnia musiała być biała, a nie kremowa odpadły z mojej listy bardzo popularne fronty BODBYN i HITTARP, które mimo iż są piękne to dla mnie są zbyt retro i  wprowadziły by klimat bardziej sielsko-wiejski, którego chciałam uniknąć.Obecnie kuchnie METOD ma w swojej ofercie aż 8 frontów białych:
RINGHULT, VOXTORP, SÄVEDAL, HÄGGEBY, MÄRSTA, VEDDINGE, HERRESTAD oraz JUTIS.


Z tego trzy skradły moje serce, a mianowicie RINGHULT, VOXTORP oraz SÄVEDAL. Pierwszy typ to były fronty SÄVEDAL, później bardzo poważnie brałam pod uwagę VOXTORP. Na RINGHULT trafiłam szukając zdjęć z realizacjami kuchni z Ikea. Jenak po wielu różnych wersjach, kombinacjach i przeliczeniach zdecydowaliśmy się na pierwszy pomysł.

Kuchnię w plannerze zaprojektowałam sobie sama. Wstępny projekt zrobiłam sobie przed instalacjami wewnętrznymi, by móc przekazać elektrykowi i hydraulikowi, gdzie mają stać sprzęty. Później projekt sobie modyfikowałam i udoskonalałam wg nowych pomysłów.


Dlaczego zdecydowaliśmy się na kuchnię z Ikea

- cena,
- możliwość dopasowania sobie wnętrza wg zasobu portfela. Zmieniając rodzaje otwierania szafek, frontów, uchwytów, blatu widzimy jak mocno cena się zmienia. Dlatego cenię sobie możliwość samodzielnego znalezienia złotego środka, gdzie kuchnia będzie funkcjonalna, ale nie zrujnuje nas finansowo.
- możliwość zakupu w promocji 10% wartości kuchni zwrotu na kartę lub raty 0%,
- możliwość dokupienia szafek lub ich wnętrza, gdy stwierdzimy podczas użytkowania, że czegoś nam brakuje,
- 25lat gwarancji. Znacie jakiegokolwiek stolarza, który da Wam tak długą gwarancję? Do tego z opinii użytkowników wiem, że gwarancja ta działa,
- możliwość mieszania sobie różnych rodzajów frontów, 
- możliwość zakupu tylko korpusów, a fronty możemy dokupić z czasem, zlecić ich wykonanie stolarzowi lub kupić jednej z dwóch firm, które produkują fronty dedykowane do kuchni Ikea.

PROMOCJA

Z zakupem czekaliśmy do promocji, by skorzystać z zwrotu 10% na kartę. Podejrzewałam, że promocja jak w poprzednich latach pojawi się przed świętami, i nie zawiodłam się na mojej intuicji :) Do promocji podeszłam trochę nie ufnie, bo jak to zwykle bywa w innych sklepach dużo rzeczy jest z niej wyłączonych, ale nie w Ikea. Po przeczytaniu warunków promocji, stwierdzam, że prawie wszystko ona obejmuje, tzn. szafki, zlewy, baterie, sprzęty AGD, blaty, również te na wymiar. W każdym razie wszystko, co miałam zamiar zakupić promocja obejmowała.

Pieniądze zgromadzone na karcie wykorzystaliśmy na zakup lodówki, której początkowo nie kupiliśmy ze względu na uwagę pracownika działu kuchnie, który poinformował nas, że szafka 208 cm wymagałaby modyfikacji na zawiasie, bo maksymalny wymiar lodówki powinien wynosić 180cm. Jednak żadna inna lodówka spoza Ikea nam nie odpowiadała. W domu sprawdziłam sobie o co chodzi z tą modyfikacją i okazało się, że to niewielkie podcięcie, które zresztą było pokazane na instrukcji montażu dołączonej do lodówki HÄFTIGT. Więc pojechaliśmy znowu do Ikea specjalnie po tą lodówkę, tym samym wykorzystując zgromadzone pieniądze na jej zakup.

Promocja 100zł zwrotu za każdy wydany 1000zł pojawia się kilka razy w roku. Oprócz tego pojawia się też promocja 25% na sprzęt AGD przy zakupie min. 3 szafek kuchennych.

BLAT

Ikea ma spory wybór blatów, jednak gdy mamy dużo blatu i nie chcemy zbyt wielu łączeń musimy zamówić blat na wymiar, gdzie ceny już są niewspółmiernie wysokie w stosunku do jakości. Chcieliśmy blat Karlby, jednak blat mimo iż piękny i wygląda jak drewniany to jest to płyta wiórowa pokryta tylko 3mm warstwą litego dębu. Po wycenie u lokalnego stolarza okazuje się, że w podobnej cenie mogę mieć blat w całości drewniany.
Blat wykonywany na zamówienie w Ikea możecie sobie skalkulować na stronie http://www.ikea.com/addon-app/cwcalc/1.1.0.1251/#/pl/pl/

             
     

AGD

Początkowo chcieliśmy zakupić cały sprzęt w Ikea. Powodów było kilka:
- sprzęt produkowany jest przez Electrolux i Whirlpool, a nie przez firmy no name,
- pięcioletnia gwarancja, gdzie w sklepie normalnie mamy 2 letnią gwarancję, a za dodatkowe lata musimy słono dopłacić,
- kompatybilność z szafkami Ikea. To był główny powód dla którego chcieliśmy zakupić sprzęt od nich.

Ostatecznie w Ikea zakupiliśmy tylko zmywarkę SKINADE i lodówkę HÄFTIGT. Tylko z zmywarkami są małe problemy jeżeli chodzi o zabudowę, resztę sprzętu można bez problemu dopasować z innych firm.

             


TRANSPORT I MONTAŻ

Ceny tych usług w Ikea są bardzo wysokie. Cena transportu jest uzależniona zarówno od odległości od sklepu jak i wagi. Za montaż kuchni płaci się 250zł za mb kuchni, za podłączenie sprzętu AGD płaci się dodatkowo.
My zrezygnowaliśmy z tych usług i zarówno transport jak i montaż zorganizowaliśmy sobie w własnym zakresie tym samym oszczędzając kilka tyś. zł. 

Wiele osób boi się samodzielnego montażu kuchni. My sami również z niewielkimi obawami podchodziliśmy do tego tematu. Jednak same składanie szafek jest naprawdę banalne. Są to najlepiej zrobione meble jeżeli chodzi o system składania z jakim mieliśmy do czynienia. 


   


PLANOWANIE I WYMIAROWANIE KUCHNI

Ikea ma w ofercie planowanie kuchni wraz z wymiarowaniem, w cenie 250zł. Cena nie jest wygórowana, jednak Planner Ikea jest na tyle prosty, że praktycznie każdy powinien sobie poradzić z obsługą tego programu. Nie korzystaliśmy z tej usługi. Projekt wykonałam sama, a pracownik działu kuchni przed złożeniem zamówienia sprawdził, czy wszystko się zgadza. W tym momencie możecie się doradzić pracownika odnośnie Waszego projektu i dokonać ewentualnych zmian. Ta usługa nie jest płatna.

      

KOSZT

Koszt kuchni bez sprzętu AGD, zlewu i blatu to ok 9 tys zł bez promocji. Z tego prawie wszystkie szafki są na szufladach, do tego mam szafkę z nerką i karuzelą. Wycena kuchni od stolarza była niewiele droższa od tej z Ikei z "drobną różnicą"  - obejmowała tylko 3 szuflady! 
          


Lista materiałów wykorzystana w projekcie

Kuchnia - Ikea Metod fronty SÄVEDAL
Zlew - Ikea HÄLLVIKEN 
Gałki - Ikea BAGGANÄS
Dywanik - Lidl
Kran - Lidl
Roleta rzymska - Nasze Domowe Pielesze materiał Dom z tradycjami
Okap - Toflesz Etna
Płyta indukcyjna - Bosch PowerBoost
Piekarnik - Bosch HBA43S360E
Zmywarka - Ikea SKINADE
Lodówka - Ikea HÄFTIGT (już niedostępna)
Podłoga - Panele Kronopol Dąb masala
Oświetlenie - Kanlux Duce 
Blaty - jesionowe, gr.4cm lakierowane zamówione u lokalnego stolarza


Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP