11 sierpnia 2020

Półki chmurki - Ikea Hack DIY


Już na etapie planowania pokoju dziecięcego wiedziałam, że na jednej ścianie zawisną półki w kształcicie chmurki na ulubione książeczki Oliwki. Jednak znalezienie ładnych półek chmurek w rozsądnej cenie graniczyło wówczas z cudem. Obecnie na rynku jest trochę większy wybór, ale i tak nie wiem, czy udałoby mi się zaleźć idealne. Albo nie ten wymiar, nie taki kształt chmurek, jakościowo kiepskie lub cena przekraczająca zakładany budżet na ten cel. Ostatecznie zdecydowałam się na wykonanie takich półek samodzielnie. 


Do wykonania takich półek potrzebujecie:

- półek Mosslanda z Ikea
- płyty HDF gr.6mm (ale oczywiście możecie użyć innego materiału np. MDF lub sklejki i innej grubości 3-12mm)
- wyrzynarka
- farby do drewna ( ja użyłam białej farby akrylowej Supermal z Śnieżki)
- wałka flokowanego
- ołówek (do narysowania wzoru)
- papier ścierny
- wkręty lub klej do przymocowania chmurki do półki.Wykonanie

Każdy projekt  zaczynam od wymyślenia wzoru. Taki też stworzyłam i jeżeli chcecie wykonać dokładnie takie same półki chmurki jak ja to udostępniam Wam TUTAJ link do ściągnięcia sobie wzoru chmurki do odrysowania w skali 1:1. 

  


Wzór odrysowujemy na kawałku płyty/drewna i wycinamy. Krawędź przecieramy papierem ściernym, by wyrównać nierówności, zdjąć zadziory.Chmurki malujemy z obu stron na wybrany kolor. Ostatecznie zdecydowałam się na białe chmurki, choć początkowo był zamysł by wykonać je w trzech różnych kolorach - białym, szarym i różowym. Malujemy 2-3 razy. Przed każdym kolejnym malowaniem, delikatnie przecieramy powierzchnię papierem ściernym o wysokiej gradacji.

Przymiarki. Wszystkie w jednym kierunku, czy różnym?
Gotowe chmurki mocujemy do półki Mosslandia. Można je zamocować na kleju typu Vicol lub tak jak ja na wkrętach. Takie mocowanie jest trwalsze od klejenia.


Przed i po montażu chmurek


Koszt

Półki Mosslanda 14,99zł x 3 szt = 44,97zł
Płyta HDF 6,5zł x 3szt = 19,5 zł
Farbę, wkręty i wałek miałam na stanie, czyli koszt wykonania trzech takich półek nie przekroczył 65zł! I jak podoba Wam się efekt? Czekam na Wasze opinie!
 Ja jestem bardzo zadowolona, wyszło dokładnie tak jak sobie to wymarzyłam :)


1 komentarz

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP