
To, że drzwi do garderoby mają być typu "sliding barn door" wiedziałam już na etapie projektu domu. Czemu właśnie takie? Ściana na której są drzwi do garderoby jest pusta, a ma ona prawie 4 metry długości. Stwierdziłam więc, że drzwi te mają być ozdobą tej ściany.
Początkowo mieliśmy zakupić drzwi drewniane Radex Loft dostępne w Leroy Merlin. Jednak okazało się, że wnęka na drzwi jest wyższa niż same skrzydło. Wnęka została już wcześniej obrobiona tynkiem i nie chciałam jej obniżać.
W takim przypadku mogliśmy zakupić wcześniej wymienione drzwi i sami je przerobić dobijając deskę, tak by wydłużyć skrzydło o brakujące centymetry lub zbić własne drzwi. Padło na to, że wykonamy drzwi sami. Skoro tak, to nie chciałam drzwi tak prostych i ogólnie dostępnych. Wymyśliłam sobie wzór, którego ciężko szukać w sklepie. Niepowtarzalny :)
Do wykonania takich drzwi potrzebujecie:
Zdolnego męża, partnera, brata, tatę...Drzwi są bardzo ciężkie i nawet jeżeli same je wykonacie, to potrzebujecie drugiej osoby, która pomoże Wam je przenieś i zawiesić. Nasze drzwi ważą ok 40kg
Narzędzia:
- Ukośnica
- Wyrzynarka
- Młotek
- Zaciski
- Kątomierz
- Metr
- Szlifierka oscylacyjna
Ponadto do zawieszenia drzwi przydadzą się:
- Wiertarka i poziomica
Jak widzicie nie są to żadne profesjonalne narzędzia i większość osób ma takie w domu. Można poradzić sobie bez ukośnicy chociaż przyspiesza i ułatwia ona znacznie pracę, ponieważ równe obcięcie deski pod kątem wyrzynarką będzie nie lada wyzwaniem. Szlifierka oscylacyjna znów zaoszczędzi Wam obolałych rąk od ręcznego szlifowania.
Materiały potrzebne do wykonania drzwi:
- Półka sosnowa klejona - Bricomarche, oczywiście półki te dostępne są w każdym markecie budowlanym. Po prostu w Brico są one najtańsze.
- Deska boazeryjna/podbitka lub inna deska typu pióro wpust - my naszą zakupiliśmy w Leroy Merlin, ale najlepiej samemu iść zobaczyć jakość deski i w tym przypadku wyższa cena nie oznacza lepszej jakości.
- Drewniany kątownik do wykończenia brzegów drzwi
- Klej do drewna wikol
- Gwoździe miedziane
- Prowadnica drzwi - takie szyny dostępne są na pewno w Leroy Merlin i Castoramie. My kupiliśmy tą z Castoramy bo jest dłuższa, na drzwi do 95cm i wadze do 100kg, natomiast ta w Leroy jest na drzwi do 90cm i wadze do 40kg.
- Uchwyt - tutaj wykorzystałam po prostu dłuższy uchwyt meblowy zakupiony w Leroy Merlin

Podstawą drzwi jest klejona deska sosnowa, która została docięta i sklejona, w taki sposób by tworzyła docelowy wymiar skrzydła drzwi.
Zaznaczamy sobie połowę wysokości drzwi ołówkiem, bo to od niej zaczniemy przybijanie desek.
Następnie do podstawy są przybijane deski typu pióro wpust, które są na bieżąco mierzone i docinane na odpowiednią długość.
Boki drzwi wykończyliśmy drewnianym kątownikiem.

Deskę podbitkową nabijaliśmy tylko z jednej strony drzwi, ponieważ nie zależy nam by dwrzi od strony garderoby były równie efektowne. Wchodząc do garderoby nie zamykamy za sobą drzwi, więc tej drugiej strony tak naprawdę nawet nie oglądamy.
W przypadku gdybyście chcieli zrobić takie drzwi obustronne, to radziłabym nie wykorzystywać jako podstawy drzwi deski klejonej, która nie jest tania, a drzwi nabierają dodatkowych kilogramów. W takim przypadku wystarczyłoby zbić ramę z desek, do których deski typu pióro wpust będą nabijane lub wykorzystać np. płytę MDF o gr 8mm.

Drzwi w pierwotnym zamyśle miały być malowane, jednak tak spodobała mi się ich obecna wersja, że nie zostały one zabezpieczone nawet lakierem bezbarwnym, który powoduje żółknięcie drewna.


I jak Wam się podoba nasza wersja drzwi "barn door" (drzwi do stodoły)?
Ja jestem zachwycona, a efekt przerósł moje oczekiwania! I takim też sposobem, pomysł na sypialnię w stylu hampton legł w gruzach. Wiedziałam, że to te drzwi ostatecznie zdecyduje o stylu w jakim wykończę to pomieszczenie, a jak to ostatecznie wygląda pokażę Wam niebawem. Muszę jeszcze udekorować ściany, by móc w pełni cieszyć się wykończoną sypialnią :)
Podziwiam efekt końcowy i umiejętności :) Dużo pracy i cierpliwości zostało włożone w te drzwi :)
OdpowiedzUsuńDziękujemy Kasiu. Wbrew pozorom zrobienie ich nie było takie trudne jak się wydaje. Trochę czasu i precyzji oraz ogrom chęci wystarczył :)
UsuńSuper drzwi ;) Mam bardzo podobne, z tym że zamówione na wymiar u stolarza. U mnie też prowadzą do garderoby (z sypialni), ale są zdecydowanie mniejsze od Twoich. Nie chciałam, aby za bardzo zdominowały pomieszczenie. Efekt końcowy - super ;)
OdpowiedzUsuńfantastyczne! Brawa :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńŚwietna drzwi! Zarówno pomysł, jak i wykonanie bardzo ładne i estetyczne :) Pozdrawiamy!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie wyglądają. Super zrobione!
OdpowiedzUsuńOgrom włożonej pracy, ale efekt jest niesamowity
OdpowiedzUsuńpiękne :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńPrezentują się naprawdę wspaniale i bardzo pasują do wnętrza. Osobiście jestem fanem przesuwanych drzwi i bram, bo pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni.
OdpowiedzUsuńgenialny pomysł! :D
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem pomysłowości, sam bym na to nie wpadł. Drzwi wyglądają bardzo elegancko, a ich jasny kolor to tylko ich zaleta. Zostawiłbym je tak jak są, bez żadnego malowania, tylko ewentualnie jakieś zabezpieczenie przed wilgocią.
OdpowiedzUsuńChcieliśmy zastosować takie rozwiązanie u nas, ale niestety nie było technicznej możliwości. Cóż :) Wygląda super.
OdpowiedzUsuńBardzo oryginalny pomysł. Takie przesuwne drzwi to świetna sprawa, szczególnie w małych mieszkaniach. Sam kupiłem nieduże mieszkanie i wszystkie drzwi oprócz wejściowych są przesuwne. Zaoszczędzam dzięki temu dużo miejsca.
OdpowiedzUsuńSuper, fajny pomysł ;) Chyba sam zrobię coś podobnego - wygląda bardzo oryginalnie
OdpowiedzUsuńTakie drzwi czasami ratują życie :) Zdarzały mi się projekty, w których stosowałam drzwi przesuwne z uwagi na ich praktyczność. Niekiedy z różnych względów nie możemy zastosować zwykłych drzwi i wtedy drzwi przesuwne ratują nam projekt. Myślę, że są one ciekawym urozmaiceniem wnętrza, a gdy nam się znudzą to łatwo zastąpimy je zwykłymi drzwiami.
OdpowiedzUsuńDla mnie rewelacja, brawo za zdolności !!!
OdpowiedzUsuńTe drzwi sa po prostu bardzo ładne :) idealnie pasują na tę ścianę, tak jak piszesz :)
OdpowiedzUsuńPiękne drzwi. Chyba musicie pomyśleć nad masową produkcją, bo zapewne znalazłoby się mnóstwo chętnych na takie drzwi.
OdpowiedzUsuńTakie drzwi drewniane to świetny pomysł, wyglądają bardzo oryginalnie. Mógłbym mieć takie drzwi nawet jako drzwi wejściowe.
OdpowiedzUsuńcieszę się, że nie przegapiłam tego wpisu! Dla mnie też przyda się taki kopniak motywacyjny
OdpowiedzUsuńCudowny efekt czekam na efekt
OdpowiedzUsuńgarderoby
Super to wszystko opisane i ładnie wyszło - dzięki za porady
OdpowiedzUsuńwyszło naprawdę ekstra jestem pod ogromnym wrażeniem pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiązanie. Myślę, że świetnie wkomponuje się w styl naszych mebli.
OdpowiedzUsuńświetne drzwi. Nabrałam ochoty samej spróbować stworzy takie dzieło. Dzięki za motywację
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł, drzwi wyglądają na solidne i wytrzymałe, a przy tym cechuje je nowoczesny design. Jestem pełen podziwu.
OdpowiedzUsuńBardzo fajne podpowiedzi! :) Dzięki!
OdpowiedzUsuńWygląda naprawdę świetnie!
OdpowiedzUsuń