29 marca 2019

10 Najbardziej trafnych decyzji budowlanych

Często prosicie mnie o post o hitach i kitach przy budowie i wykończeniu domu. Oczywiście taki post od dawna mam w planach, jednak jeszcze nie wszystko jest skończone, nie wszystko działa. Dlatego nie mogę się obiektywnie wypowiedzieć we wszystkich kwestiach jakie chciałam poruszyć na blogu. Jednak dzisiaj skoncentruję się na dziesięciu najlepszych decyzjach, jakie podjęliśmy na etapie budowy domu. Rzeczy i rozwiązań z jakich jesteśmy zadowoleni jest znacznie więcej, ale to jest takie „top 10”, które w pierwszej kolejności przychodzą mi do głowy.

OKNA, OKNA, OKNA…


3xTak dla okien – duże okna, duża ilość okien, kolor antracytowy

Projekt HomeKoncept01 pokochaliśmy głównie za okna. Gdy kupowaliśmy projekt domu, trzy lata temu na rynku było jeszcze mało projektów domów nowoczesnych z dużymi przeszkleniami.

Duża ilość światła dziennego pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Okna w salonie mamy rozlokowane tak, że promienie słoneczne otulają go od rana do wieczora. Światło zapalamy zdecydowanie później, aniżeli nasi sąsiedzi.

Duże okna optycznie powiększają przestrzeń, a ogród staje się jakoby przedłużoną częścią domu. Nasz krajobraz za oknem póki co nie zachwyca, ale mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy cieszyć się z tej dodatkowej przestrzeni.

Od samego początku wykluczyłam białe okna. Mieliśmy takie w mieszkaniach, które wynajmowaliśmy i czyszczenie ramy doprowadzało mnie do białej gorączki. Miałam porównanie do okien w domu rodzinnym, w kolorze palisander i mycie okien w okleinie, a zwłaszcza w ciemnej okleinie to zupełnie inna bajka. Gdybym miała drugi raz kupować okna to byłyby to okna antracytowe lub czarne.

Wybierając ten projekt oczywiście jak każdy niedoświadczony inwestor zastanawialiśmy się, czy nie będzie zimą zimno, a w lecie zbyt gorąco. Jak dam sobie radę z myciem tylu dużych okien? Większość obaw jest bezpodstawna i nie ma się czego obawiać. Pakiet trzyszybowy, dobrej jakości okna oraz odpowiedni ich montaż wyeliminuje odczucie chłodu od strony okien. Co więcej, zimą w słoneczne dni, dzięki oknom od strony południowej mamy dodatkowy zysk energetyczny, co przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Wbrew pozorom w zimie jest dosyć sporo takich dni. Z nadmiernym nasłonecznieniem radzimy sobie za pomocą rolet zewnętrznych, a mycie ułatwia mi myjka Karcher do okien.

ROLETY ZEWNĘTRZNE


Do zasadności posiadania rolet zewnętrznych nie mieliśmy większych obiekcji. Prawie każdy, kto się wybudował doradzał nam ich założenie, zarówno osoby które je osiadały jak i te które ich nie miały i obecnie żałują swojej decyzji. My mamy rolety ma wszystkich oknach. Jest to spory koszt, bo rolety kosztują średnio połowę ceny jaką zapłacicie za okna. Jeżeli jest to koszt nie do udźwignięcia dla was, to warto zrobić rolety na oknach od strony południowej lub przynajmniej na etapie stawiania ścian cofnąć nadproża by w przyszłości móc założyć rolety bez szpecących elewację skrzynek.

Oprócz oczywistej kwestii, czyli ochrony domu przed przegrzaniem rolety zewnętrzne spełniają u nas jeszcze rolę zasłon, których oprócz sypialni nie mamy w domu. Dodatkowo na etapie budowy dawały nam poczucie bezpieczeństwa przed wandalami. Warto wiedzieć, że całkowicie zaciągnięte rolety chronią nie tylko przed słońcem, ale także przed wychłodzeniem domu zimą, czy przy silnych wiatrach.

POMPA CIEPŁAJednym z najczęstszych zadawanych przez Was pytań, jest: „Co z tą pompą? Czy jesteście zadowoleni? Jak się sprawuje? Jak wyglądają rachunki za prąd?” itd. Pytacie, o to, kiedy pojawi się post z użytkowania PC.

Póki co mogę powiedzieć tylko jedno, że jesteśmy bardzo zadowoleni z pompy ciepła.
Kotłownia jest zupełnie bezobsługowa, sama przestawia się z trybu letniego na zimowy i odwrotnie. W domu mamy taką temperaturę, jaką sobie ustawię na pompie. A koszt ogrzewania oscyluje w granicy kosztów wyliczonych przez firmę montującą nam pompę. Dla porównania mogę napisać, że płacimy za ogrzewanie domu 210m2 po podłodze, tyle samo, co za ogrzewanie mieszkania 45m2, które było ogrzewane węglem.

Dlaczego nie piszę dokładnie ile wynosi nas ogrzewanie domu? Ponieważ jeszcze niedawno nie mieliśmy całkowicie ocieplonego dachu, a wiadomo przez dach ucieka najwięcej ciepła. Dodatkowo, każde 0,5 st C różnicy ustawienia temperatury w domu to w skali roku jest znaczny koszt. Dlatego osoba, która będzie utrzymywała w domu 20st, będzie płaciła o kilkaset zł rocznie mniej aniżeli osoba, która ustawi sobie 21st C.

Wiele osób uważa, że koszt inwestycji w gruntową PC jest olbrzymi i oscyluje w kwocie ok.100tyś. I tu Was zaskoczę, bo koszt naszej PC był porównywalny do kosztu kotłowni z piecem na pellet. Obecnie całkowity koszt kotłowni PC naszego modelu, czyli Buderus WPS 10-k, wynosi 43tyś. Jest to całkowity koszt instalacji wraz z odwiertami na 240m, bez dodatkowych ukrytych kosztów.


OGRZEWANIE PODŁOGOWE


Nie mając nigdy do czynienia z takim typem rozprowadzeniem ciepła po domu, oczywiście mieliśmy pewne obawy i subiekcje. Na całe szczęście decydując się na pompę ciepła nie mieliśmy wyboru i musieliśmy mieć ogrzewanie podłogowe i każdemu takie rozwiązanie polecam.  A wady ogrzewania podłogowego, jakie krążą po sieci są chyba wyssane z palca i nawet nie będę się do nich odnosić.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepsze od grzejników? Przede wszystkim nie musimy martwić się rozmieszczeniem grzejników, które często psują wizualnie wnętrze, a designerskie grzejniki kosztują tyle, że głowa mała.  W naszym przypadku, gdy większość okien jest do samej podłogi i mamy mało ścian, zmuszeni bylibyśmy na grzejniki kanałowe.

Podłoga przy ogrzewaniu podłogowym wcale nie jest odczuwalnie ciepła. Rodzina, gdy pierwszy raz u nas gościła w sezonie grzewczym, była zdziwiona, że podłoga nie jest ciepła. Oczywiście jest, ale nie odczuwa się tego, dopóki nie ma się porównania. U nas najbardziej czuć różnicę, gdy wejdzie się do spiżarni, gdzie nie mamy rozprowadzonego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne, ponieważ mamy inny rozkład temperatur i inaczej odczuwamy ciepło. Dla porównania mogę powiedzieć, że w mieszkaniu grzanym tradycyjnymi grzejnikami mając na termometrze 24st. C było mi czasami zimno. Obecnie mając 22st. C odczuwam komfort cieplny. Dlatego potwierdzam, że mając ustawioną niższą temperaturę w domu o 1-3 st C przy ogrzewaniu podłogowym odczuwamy taki sam komfort cieplny jak przy grzejnikach.

 BIOLOGICZNA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW


W naszym mieście nie ma kanalizacji, a co więcej, dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, że przez najbliższe 10 lat nie mamy nawet co marzyć o kanalizacji w naszym rejonie. Tak więc, mimo iż mamy XXI wiek i nie wybudowaliśmy się na totalnym zadupiu to nie mamy kanalizacji. Gazu zresztą też nie.

Początkowo założyliśmy budowę biologicznej oczyszczalni ścieków, ale gdy fundusze przy budowie domu mocno się kurczyły, zaczęliśmy rozpatrywać budowę szamba.

Nie brałam pod uwagę innej oczyszczalni niż biologiczna, ponieważ nie chciałam zanieczyszczać gleby. Niestety nadal można kupić te oczyszczalnie, które jak dla mnie nie różnią się wiele od wypuszczania ścieków do gruntu. Kiedyś z tego co się orientowałam, miały zostać zakazane, obecnie są dopuszczone do użytku poza aglomeracjami.

Powracając do tematu, biologiczna oczyszczalnia ścieków to koszt ok.11 tyś zł z robocizną, gdy koszt szamba z robocizną to połowa tej ceny. Jednak koszt eksploatacji szamba jest bardzo wysoki, a inwestycja w biologiczną oczyszczalnię ścieków zwróci nam się w mniej jak 3 lata. Mimo znacznie nadszarpniętego budżetu, zdecydowaliśmy się na zakup oczyszczalni i teraz wychwalamy ten dzień. Szczególnie patrząc jak do sąsiada co chwilę jeździ szambiarka na opróżnienie szamba.

Co do samej oczyszczalni to podobnie jak PC jest bezobsługowa. Raz na jakiś czas dorzucam bakterie i tyle. Nie muszę używać specjalnych ekologicznych środków czystości. Wystarczy, że nie wlejemy na jeden raz całego domestosa. Oczywiście jak wiele osób obawiałam się nieprzyjemnego zapachu wokół domu. Ale nic z tych rzeczy, w ogóle nic nie czuć.

Myślę, że dla zainteresowanych o oczyszczalni powstanie osobny wpis.Wpis wyszedł bardzo długi a mamy dopiero połowę. Dlatego podzielę go na dwie części by Was nie zanudzić :)
Tak więc, wyczekujcie niebawem kolejnego zestawienia


3 komentarze

 1. Ja jestem na etapie szukania projektów i najchetniej połączyłabym chyba dziesięc jednocześnie. Ale jedno jest pewne - MUSZĄ BYĆ duże okna, po prostu muszą. Masz prześliczny dom - obserwuje Cię tutaj i na Instagramie ♥ A w wolnej chwili lecę czytać wcześniejsze wpisy bo nie powiem.. zainspirowałaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję :* Oj tak, te okna to było to coś, co nas urzekło w tym projekcie. Mimo iż sporo osób nam odradzało takie duże ona, bo mycie, bo przegrzewanie pomieszczeń latem, a wychładzanie zimą. To decyzji nie żałujemy i pomimo iż większość okien jest od południowej strony to dzięki roletom zewnętrznych nie odczuwamy upałów latem.
   Teraz jest już w czym wybierać, jeżeli chodzi o nowoczesny styl budowania. Co jednak nie ułatwia sprawy, bo jest więcej projektów do przeglądnięcia i odrzucenia. Powodzenia w szukaniu tego jednego wymarzonego i mam nadzieję, że gdy go znajdziesz to się pochwalisz :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno przyda się innym osobom, które dopiero planują budowę domu.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP