11 lutego 2019

Oszczędzanie energii – fakty i mity


Utrzymująca się tendencja wzrostu cen energii dla domu skłania nas do poszukiwania sposobów zmniejszenia wysokości rachunków za prąd. Można zmienić dostawcę energii na tańszego, można zmienić taryfę na bardziej dopasowaną do naszych przyzwyczajeń i potrzeb. Na tym kończą się zależne od nas możliwości zewnętrznego wpływu na wysokość rachunków za prąd.

Resztę oszczędności musimy poszukać po naszej stronie licznika prądu. Od czego zacząć?

Zamrożenie cen prądu w 2019 roku

Mamy dobrą informację dla klientów indywidualnych i firm. W 2019 roku sprzedawcy prądu będą zobligowani do obniżenia stawek za energię elektryczną do tych obowiązujących w dniu 30.06.2018r.! Z czego to wynika? W grudniu, ubiegłego roku została uchwalona ustawa, na podstawie której klienci mogą ubiegać się o zmianę dotychczasowej opłaty za energię czynna oraz dystrybucję. Więcej o ustawie i jej skutkach przeczytasz na:  https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/


Włącz myślenie, zmniejsz zużycie

Warto zacząć od sporządzenia na własny użytek  „ audytu energetycznego”. Uwzględnić należy wszystkie podłączone do sieci urządzenia zużywające prąd. Każde urządzenie, które grzeje, chłodzi, świeci, generuje dźwięki itp. zużywa w czasie podłączenia do sieci jakąś ilość energii elektrycznej. Starsze urządzenia mają niskie klasy efektywności energetycznej i nawet w trybie czuwania znacząco zużywają prąd. Pobór prądu możemy sprawdzić w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej. W miarę możliwości należy takie urządzenia wymieniać na sprzęty nowej generacji. Obecnie standardem jest klasa efektywności A+. Do oświetlenia należy dobrać efektywne  żarówki, najlepiej ledowe. Cena żarówek ledowych jest wyższa, ale zużycie prądu jest znacząco mniejsze, żywotność znacznie dłuższa, a dodatkowo są zdrowsze bo nie emitują promieniowania ultrafioletowego. Oświetlenie ledowe osiąga pełną jasność po włączeniu i nie jest wrażliwe na częste włączanie/wyłączanie.


Zmień nawyki, zmniejsz zużycie

Odpowiednia eksploatacja urządzeń elektrycznych wiąże się ze zmianą niektórych rutynowych przyzwyczajeń. Wprowadzenie samokontroli w obsłudze urządzeń elektrycznych, pozwoli zaoszczędzić w zależności od wysokości rachunku do kilkuset złotych w ciągu roku. Zużycie prądu przez urządzenie zależy bezpośrednio od wielkości i czasu poboru prądu. Kilka porad jak efektywnie wykorzystywać najbardziej energochłonne domowe urządzenia pobierające prąd.
 • Oświetlenie: korzystaj z niego kiedy to konieczne, wyłączaj wychodząc z pomieszczenia.
 • Lodówka: ustaw z dala od źródeł ciepła, zapobiegaj wytworzeniu warstwy lodu, rozmrażaj produkty w lodówce, nie wkładaj ciepłych potraw, pustą odłącz od zasilania, ustaw temperaturę optymalną.
 • Pralka: pierz z pełnym wsadem, umiejętnie korzystaj z programów (temperatura i waga wsadu).
 • Zmywarka: myj naczynie w miarę możliwości z pełnym wsadem.
 • Kuchnia elektryczna: używaj z rozwagą, gotuj pod przykrywką bezpośrednio przed posiłkiem.
 • Piekarnik: odpowiednio dobieraj czasy i temperatury pieczenia, nie używaj do małych wsadów,
 • Czajnik: gotuj tylko ilość wody potrzebną do bieżącego zużycia.
 • Żelazko: prasuj po zebraniu większej ilości ubrań, temperaturę dostosuj do rodzaju tkaniny.
 • Odkurzacz: systematycznie wymieniaj worki i filtry, efektywnie korzystaj z regulacji mocy ssania.
 • Suszarka do włosów: odpowiedni dobór temperatury i nawiewu zaoszczędzi i włosy i prąd.
 • Telewizor: wyłączaj gdy nie oglądasz, ustaw jeśli to możliwe tryb wysokiego oszczędzania energii.
 • Kino domowe: gdy nie korzystasz wyłączaj, nie słuchaj zbyt głośnej muzyki.
 • Laptop: wyłączaj w trakcie ładowania, ustaw tryb oszczędzania energii, uśpij gdy nie korzystasz.
 • Ładowarki telefonu itp. podłączone bez ładowania do sieci generują śladowe zużycie prądu.
Ceny energii dla domu zachęcają do wymiany sprzętu na bardziej efektywny i odpowiedniego wykorzystania jego możliwości.

9 komentarzy

 1. Dzięki za ten wpis i przybliżenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenne wskazówki - zwłaszcza dla osób, które nieumiejętnie korzystają ze wszystkiego, co podłączone do sieci. Wszystko wpięte w listwę, a: telefon się nie ładuje, laptop wyłączone, telewizor gra w tle...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny wpis :) Często to właśnie telewizor może być problemem, a raczej jego używanie bez oglądania

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo praktyczny i przydatny wpis! Cenne wskazówki, z których na pewno warto skorzystać

  OdpowiedzUsuń
 5. "Obecnie standardem jest klasa efektywności A+" z tego co słyszałam, to teraz preferowana jest klasa A+++ :)
  Poza tym bardzo wartościowy wpis. Ciekawie mnie jak można zrobić audyt energetyczny: na papierze jakoś czy jest od tego jakieś urządzenie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Oszczędzanie, czy też racjonalne wykorzystywanie energii elektrycznej to sprawa niezwykle ważna. I nie chodzi tu jedynie o wymierne korzyści finansowe dla domowego budżetu. Walkę z globalnym ociepleniem każdy powinien zacząć od siebie samego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo cenne wskazówki! Myślę, że przyda się wielu osobom

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo praktyczne porady! Napewno się przydadzą. Lodówki energooszczędne są już standardem w każdej kuchni. Wiele gospodarstw domowych przykłada ogromną wagę do zminimalizowania zużycia prądu. Lodówki jako sprzęt pobierający prąd non stop, przyczyniają się do znacznego zwiększenia kosztów energii elektrycznej.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP