14 stycznia 2019

Jakie podłogi na ogrzewanie podłogowe?


W całym domu oprócz garażu mamy ogrzewanie podłogowe. Jednak takie ogrzewanie nawet jeżeli jest dobrze zaprojektowane i wykonane nie będzie działało poprawnie, jeżeli użyjemy złego wykończenia podłogi.

Oczywiście ktoś powie: „A ja mam drewno na podłodze, albo panele 12mm i ogrzewanie podłogowe działa.” Tak, ale takim sposobem płacicie znacznie więcej za ogrzewanie i traci się główną zaletę ogrzewania podłogowego, jego ekonomiczność. Ponieważ ogrzewanie podłogowe działa na dużej powierzchni, a nie tylko punktowo jak w przypadku grzejników to odczuwamy wyższą temperaturę, aniżeli faktycznie jest, mniej więcej o 1-3 st. Jeżeli więc Wasz komfort cieplny jest osiągany przy 23 st. C przez tradycyjne ogrzewanie, to przy podłogówce wystarczy ustawić termostat na 21 st. C.
Na ogrzewanie podłogowe nadają się tylko takie posadzki, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury i nie będą hamowały ciepła. Jeśli chcemy, by ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, powinniśmy wybrać na podłogę materiał o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej.


Wybierając materiał do wykończenia podłogi ogrzewanej trzeba uwzględnić grubość posadzki oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Parametry te określają wartość oporu cieplnego (R) posadzki. Ogólna zasada brzmi: opór cieplny o wartości 0,1 m2 K/W powoduje stratę 4 st.C. Europejskie normy dopuszczają zastosowanie na ogrzewaniu podłogowym podkładu i posadzki o łącznej maksymalnej wartości oporności przewodzenia ciepła równej 0,15 m2 K/W. Jeżeli myślimy o chłodzeniu pasywnym to opór cieplny powinien wynosić poniżej 0,1 m2 K/W.


Ogrzewanie podłogowe R £ 0,15 m2 K/W.
Chłodzenie pasywne R £ 0,1 m2 K/W.


Opór cieplny posadzki określa producent. Pamiętajcie, że oprócz posadzki musicie doliczyć jeszcze opór podkładu.
Najlepszym materiałem na posadzki będzie kamień, a w drugiej kolejności płytki ceramiczne. Wykładziny z PCW lub innych tworzyw sztucznych dzięki temu, że są cienkie (od 0,8 do 4,5 mm), lepiej od drewna i paneli laminowanych przekazują ciepło do pomieszczeń. Są elastyczne, więc dobrze znoszą rozszerzanie i kurczenie się spowodowane zmianami temperatury. Jednak należy wybierać tylko te, których producenci dopuszczają takie zastosowanie.

Materiał
Grubość [mm]
Opór cieplny R, m²·K/W
marmur
25
0,012
płytki cementowe
10
0,007
płytki ceramiczne
10
0,010
linoleum
2,5
0,015
panele
7
0,056
panele
8
0,066
panele
10
0,082
panele
12
0,990
klepka dębowa
22
0,105
Deska trójwarstwowa dębowa
14
0,106
wykładzina dywanowa
10
0,108

Jak widzicie teoretycznie wszystkie powyższe materiały nadają się na ogrzewanie podłogowe. Jednak kamień, czy płytki ceramiczne przewodzą ponad osiem razy więcej ciepła aniżeli panele 12mm.

Jaki materiał my wybraliśmy?

Oczywiście w łazienkach są płytki ceramiczne. Mamy je jeszcze w kotłowni oraz wiatrołapie. Jednak nie wyobrażam sobie płytek ani w salonie, ani tym bardziej w sypialniach. Pomimo iż są już na rynku piękne płytki ceramiczne przypominające deskę to ich po prostu nie lubię. Nie cierpię myć płytek, brud lubi się mocno osiadać w fugach, są zimne i nie przyjemne, twarde dla upadku małego dziecka lub gdy nam coś spadnie to z pewnością się stłucze. Ułożenie ich jest problematyczne, drogie jeżeli będziemy mieć wykonawcę, a wymiana podłogi wiąże się z żmudnym skuwaniem.

Deska jest piękna, ale wymagająca i droga. Nie stać nas na drewniane podłogi. Dodatkowo znacznie gorzej przewodzą ciepło aniżeli panele. Tak więc postawiliśmy na panele laminowane o grubości 8 i 10mm. Wybierając panele o grubości 10cm, a chcąc mieć możliwość chłodzenia pasywnego musieliśmy wybrać dobry podkład.
Podkład pod panele podłogowe

Panele podłogowe układa się na podkładzie i foli paroizolacyjnej. Dla folii należy założyć opór 0,01 m²·K/W i dla pustki powietrznej, która zawsze gdzieś występuje kolejne 0,01 m²·K/W.
Materiałów z których wykonuje się podkłady jest cała gama. Przy wyborze należy zbilansować stosunek współczynnika oporu cieplnego do ceny i innych właściwości podkładu.

Materiał
Grubość [mm]
Opór cieplny R, m²·K/W
Folia paroizolacyjna w podkładzie

Arbition MULTIPROTEC 1000

1,5
0,006
Tak
Arbition OPTIMA THERMO AQUASTOP
1,5
0,03
Tak
Pianomat
3
0,075
Nie
Korek
2
0,044
Nie
Tektura falista
5
0,036
Nie


W powyższej tabeli wymienione są najpopularniejsze podkłady pod ogrzewanie podłogowe, których opór cieplny byłam w stanie znaleźć. Niestety wielu producentów nie podaje ani oporu R, ani współczynnika przewodzenia ciepła l, by móc sobie opór wyliczyć.


22 komentarze

 1. Bardzo ciekawy wpis! Żałuję, że w mieszkaniu nie zdecydowałam się na ogrzewanie podłogowe, ale jak tylko będzie okazja do zmiany miejsca zamieszkania - na pewno takie wybiorę, przynajmniej w łazience, bo to świetne rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł i świetne podsumowanie oporu cieplnego poszczególnych typów podłóg i podkładów. Polecamy zainteresować się jeszcze panelami winylowymi - mogą być z powodzeniem użytkowanie w kuchni i łazience, a ich opór cieplny to 0,03 m² K/W - czyli lepiej niż panele (oczywiście gorzej niż płytka, kamień itd, ale tak, jak Pani napisała, płytka i kamień nie każdemu się podobają mp. w salonie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ABC Dom, czy opór cieplny paneli winylowych (0,03)to z folią paroizolacyjną i podkładem, czy samych paneli, jakiej grubości, czy klejone na klej. Właśnie jestem przed wyborem paneli i czym więcej wertuję internet to mam większy mętlik w głowie :)

   Usuń
  2. gerflor virtuo dla samego panelu winylowego gr. 2,5mm podał przewodność 0,25 W/mK to daje opór cieplny 0,010 m2K/W czyli tyle co płytka ceramiczna gr. 10mm
   Mam teraz dylemat czy na klej czy pływająco na podkładzie.

   Usuń
 3. konkretnie i na temat - rewelacja - bez zbędnego wybierania kolorów i innych rzeczy które każdy i tak wybierze inne. Dziękuję są świetną robotę bo dzięki temu nie muszę dalej szukać informacji na ten temat bo już wszystko wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Artykuł napisany w bardzo interesujący sposób :) Tekst na pewno przydatny! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesujący artykuł, świetnie że zostały w nim poruszone istotne kwestie. Jednym słowem wszystko konkretnie i na temat w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 6. A co proponujecie na temat nowoczesnych panel na podczerwień jako forma ogrzewania domu? Miał ktoś takie panele i mógłby się podzielić opinią ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podzielam pozytywne zalety. Szczególnie gdy panele będą montowane na suficie 😉

   Usuń
 7. Ogrzewanie podłogowe to bardzo fajna sprawa, dzięki której ciepło otrzymujemy z podłogi mieszkania ;) Warto dobrać odpowiedni podkład pod panele, gdyż nie każde rozwiązanie sprawdzi się w 100 procentach. Dobra jest tektura falista, która często wybierana jest przez klientów z racji na swoją atrakcyjną cenę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogrzewanie podłogowe to świetna sprawa i staje się coraz popularniejsza. Podobnie jak klimatyzacja - jeszcze niedawno kojarzona głównie z biurami czy dużymi halami przemysłowymi, dziś jednak coraz częściej możemy spotkać ją w mieszkaniach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też uważam, że ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie w chłodne dni ;) Niestety nie wszędzie w moim domu zdecydowałam się na nie. Nie mam go pod kafelkami w toalecie oraz w mojej małej siłowni. Jeśli chodzi o to drugie, to zastanawiam się czy w ogóle jest możliwe ogrzewanie pod podłogi sportowe. Może ktoś ma w domu taką nawierzchnię i ogrzewanie pod nią?

  OdpowiedzUsuń
 10. a czy jakieś specjalne listwy też wybieraliście czy standardowe listwy przypodłogowe mdf?

  OdpowiedzUsuń
 11. też mam ogrzewanie podłogowe i sobie chwalę :) deska podłogowa drewniana świetnie się nadaje na taką podłogę, a do tego świetnie wygląda w salonie w stylu klasycznym :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Teraz nie ma różnicy czy to będą panele czy płytki. Po prostu wybieramy te pod podłogówkę. Centralne ogrzewanie w domu to nasz wybór z mężem i jak na razie jesteśmy zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wybór podłóg pod ogrzewanie podłogowe jest bardzo ważne. Wilgocioodporne białe listwy mdf to idealny wybór przy podłogówce.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja mam może dziwne pytanie ale podyktowane obserwacjami sprzed kilku lat kiedy panele były hitem - chodzenie po nich powodowało charakterystyczne odgłosy stukania. Czy coś się w tym temacie, wraz z postępem technologicznym, zmieniło? ���� jestem przed wyborem podłogi na ogrzewanie podłogowe więc odpowiedź jest dla mnie ważna.

  OdpowiedzUsuń
 15. Klej też ma opór. Dodatkowo powietrze może zostać uwięzione w przestrzeni pomiędzy plytką, klejem a wylewką.
  Należy też pamiętać z czego są zrobione panele. Zwłaszcza po podgrzaniu zaczną uwalniać wiele związków, które nie są obojętne dla zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja mam nietypowe pytanie. Jak przeliczyć podany w karcie charakterystyki współczynnik przewodzenia ciepła, bo tylko taką informację znalazłam, na wspólczynnik oporu? Bo takisj informacji nigdzie nie mogę się dopatrzeć��

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy artykuł. Ale chciałabym też od siebie dodać, że każdy producent i produkt ma inne współczynniki i panel panelowi nierówny. Znalazłam panele 12mm które w połączeniu z podkładem kwarcowym dają opór R=0,12. Może się też tak zdarzyć, że cieńsze panele zaczną się wypaczać a pod nimi tworzyć się tzw. Poduszka powietrzna co niestety również wpływa niekorzystnie na przewodzenie ciepła. I wiem co mówię bo codziennie zajmuję się zawodowo obliczaniem współczynników U, z tym że w budynkach. Ale to wszystko oblicza się z jednego wzoru ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo merytoryczny i interesujący artykuł, dziękuje Ci za te informacje o ogrzewaniu podłogowym.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP