17 grudnia 2018

Odkurzacz centralny #6 – Zakup i montaż jednostkiOstatnio pisałam Wam na jaką jednostkę centralną się zdecydowaliśmy TUTAJ, a dziś chciałam się pochwalić jej zakupem. Mamy w końcu to „małe” cudo :) Okres przedświąteczny będzie idealnym czasem na dokładne przetestowanie odkurzacza.

Nasz zwykły odkurzacz ma ok. 7 lat i póki co dopiero jakiś czas temu zaczął przejawiać jakiekolwiek oznaki "starości" - mianowicie coś przestało stykać przy wtyczce, ale jest to bardzo irytujące, szczególnie gdy chcę na szybko poodkurzać bo za moment mamy gości, a ten stary dziad nie chce się uruchomić :/ Tak więc, zapadła decyzja, że nie kupujemy kolejnego zwykłego odkurzacza, a decydujemy się na zakup jednostki centralnej.

Zakup jednostki


Oczywiście by cała instalacja działała to oprócz zakupu jednostki potrzebowaliśmy gniazda ssące i Wally Flex, którego przyłącze zaplanowałam pod zlewem w kuchni. Dodatkowo zakupiłam gniazdo gospodarcze, które zamontowaliśmy na rurze instalacji w garażu, tak aby i tam była możliwość podpięcia rury ssącej.

Odkurzacz i wszystkie akcesoria potrzebne do montażu zakupiłam w sklepie internetowym MTC. Osobiście jestem zadowolona z realizacji zamówienia i obsługi. Firma jest z Poznania, więc osoby z tego miasta i okolic mogą skorzystać z oferty montażu w cenie zakupu odkurzacza. Osoby zainteresowane odsyłam TUTAJ

Oprócz tego firma ta oferuje montaż instalacji odkurzacza centralnego, serwis, sprawdzanie instalacji odkurzacza centralnego.

Na stronie sklepu możecie również zakupić uniwersalny zestaw instalacyjny TUTAJ, znajdziecie w nim kształtki, klej, rurę elastyczną, czyli rzeczy, które będą Wam niezbędne podczas montażu.  Istnieje również możliwość dopasowania go do potrzeb konkretnej instalacji. Wystarczy po zakupie, w odpowiedzi na potwierdzenie zamówienia, wysłać opis i zdjęcia miejsca instalacji odkurzacza.


Montaż jednostki

Ogólnie rzecz biorąc montaż jednostki nie jest niczym skompilowanym i przeciętny Kowalski powinien dać sobie z nim radę.  Zanim jednak przystąpimy do montażu jednostki centralnej to płytki montażowe zastępujemy zakupionymi gniazdami ssącymi. 


Gdy wiemy, gdzie ma zawisnąć odkurzacz przystępujemy do montażu wieszaka, którym jest odpowiednio wyprofilowana metalowa płytka. Jest ona dołączona do każdej jednostki centralnej. Odkurzacz ma z tylu uchwyty, które od góry wsuwa się na wieszak. Ważne jest by oprócz zachowania odpowiednich odległości od ścian, gniazda elektrycznego, podłogi i sufitu, bardzo solidnie przykręcić wieszak, ponieważ jednostka centralna trochę waży. Nasza ma ok.13 kg.  Ponadto pracujący silnik, wytwarza wibracje, które przenoszą się na mocowanie, co może spowodować, że po pewnym czasie plastikowe kołki wysuną się ze ściany. Niestety razem z całym odkurzaczem.


Pamiętacie jak kiedyś pisałam Wam, że warto robić zdjęcia instalacji przed położeniem tynku TUTAJ z pewnością przydadzą się również przy montażu jednostki centralnej.

Jednostka centrala od początku była planowana w garażu i też tam zawisła.

Podłączenie instalacji

Do zawieszonego odkurzacza podłączamy rurę ssącą i rurę wylotową. By instalacja była szczelna to rury ssące łączymy na klej do PCV (taki sam jakim kleiliśmy całą instalację). Szczelna instalacja ssąca daje nam pewność pełnego wykorzystania mocy odkurzacza. Przed wlotem do odkurzacza dajemy krótki odcinek elastycznej rury, taki 15-20cm, który ma za zadanie nie przenosić drgań i naprężeń z odkurzacza na instalację. Rurę elastyczną nasuwamy na rurę PCV i na końcach mocujemy ją dwiema metalowymi opaskami zaciskowymi. 


Wyrzut powietrza miał być wyprowadzony na zewnątrz, bo jest to najlepsze rozwiązanie, jednak nie chcieliśmy robić przebicia w wykończonej już elewacji i wylot mamy w garażu. Ważne jednak jest by wylot był skierowany w taki sposób by nie dmuchał nikomu w twarz. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań by wylot na stałe został w garażu, jeśli nie przebywają w nim alergicy.

Próba szczelności 


Próbę szczelności wykonuje się w celu sprawdzenia prawidłowego sklejenia wszystkich elementów składowych instalacji oraz wykrycia ewentualnych pęknięć rur, czy kolanek oraz nieszczelności w gniazdach ssących. Powinna ona być wykonywana po rozłożeniu instalacji, oraz drugi raz przed wylaniem posadzek betonowych, ponieważ często ekipy pracujące na budowie przez nieuwagę i niechlujstwo doprowadzały do uszkodzeń dość wrażliwych na uderzenie plastikowych elementów instalacji centralnego odkurzania.

My taką próbę wykonaliśmy dopiero teraz przy montażu jednostki. I powiem Wam, że z duszą na ramieniu robiliśmy to, ponieważ podczas budowy wszystko się może stać. Ale na całe szczęście instalacja okazała się szczelna, a przewód sterujący nigdzie nie uległ uszkodzeniu. 

Jeżeli zdecydowaliście się na samodzielny montaż instalacji i chcielibyście sprawdzić poprawność jej wykonania, to firma o której już wspominałam ma również w swojej ofercie sprawdzanie szczelności instalacji TUTAJ w cenie 150zł. Nawet z tą usługą jest to zawsze sporo taniej, aniżeli zlecenie całego montażu instalacji wykonawcy. 

Próbę szczelności oczywiście możecie wykonać samodzielnie, ale do tego celu potrzebujecie wakuometr. Ciśnienie sprawdzamy na dowolnym gniazdku bo na każdym powinno być ono takie samo.  Wynik powinien być zbliżony do fabrycznych wartości jednostki - różnica 1-2kPa jest w normie. Jeżeli okazałoby się, że ciśnienie jest niższe to sprawdzamy ciśnienie samej jednostki centralnej (wypiętej z instalacji). Gdyż może się okazać, że ciśnienie jednostki może nieznacznie różnić się od tego podanego przez producenta, albo wykluczyć uszkodzenie jednostki. Jeżeli jednak z jednostką jest wszystko w porządku, a  ciśnienie na gnieździe jest za niskie to trzeba szukać nieszczelności na instalacji np. zawinięta uszczelka w gnieździe, źle sklejona instalacja itp.

W praktyce próba szczelności wygląda tak, że wakuometr wkładamy do dowolnego gniazda i włączamy jednostkę centralną. Jednak nasza jednostka CycloVac nie ma włącznika na obudowie, więc musieliśmy na chwilę zewrzeć styki na jednostce (tam gdzie wpina się przewód od gniazd). 


Pierwsze odkurzanie mam już za sobą i powiem Wam, że jestem pozytywnie zaskoczona, ale póki co nic więcej nie zdradzę. Doświadczeniami podzielę się za jakiś czas - po dłuższym użytkowaniu. Tak więc wyczekujcie kolejnego posta :)1 komentarz

  1. Odkurzacz centralny to bardzo ciekawe rozwiązanie. Liczymy, że po dłuższym czasie użytkowania pojawi się wpis o tym, jak się sprawuje ;-)

    OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP