31 października 2018

Odkurzacz centralny #5 – Jaką jednostkę wybrać?Stary przenośny odkurzacz zaczyna się psuć, instalacja odkurzacza centralnego wykonana została rok temu i czeka na jednostkę centralną, a więc jest to chyba odpowiednia pora by zastanowić się nad tym, jaki odkurzacz centralny wybrać.

Po dokładnym przeanalizowaniu opinii znalezionych w Internecie przez konsumentów, udało mi się wyłonić cztery najpopularniejsze marki:
BEAM – to światowy (amerykański) lider, który produkuje odkurzacze centralne od 1957 r. 
CYCLO VAC - to lider z Kanady, uważanej za ojczyznę odkurzaczy centralnych, a firma istnieje od 1960r.
ASPILUSA – portugalska firma założona w 2001r.
Husky – Kanadyjska firma, która działa od 1968r.

Każda z tych marek ma w swojej ofercie kilka-kilkanaście rodzajów jednostek. Tak więc jest w czym wybierać. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, którymi kierowałam się w podjęciu decyzji wybierając jednostkę centralną.

Moc i jej dostosowanie do rozmiarów instalacji

Kupując odkurzacz centralny musimy wiedzieć jak mocnego urządzenia potrzebujemy. Aby to zrobić musimy policzyć ilość punktów ssących (gniazda, szufelki, Wallyflex, Vroom). W moim przypadku są to cztery gniazda oraz jeden Wallyflex, czyli 5 punktów ssących. W drugiej kolejności obliczamy długość rurociągu od odkurzacza do najdalszego punktu ssącego (nie sumuje się długości całej instalacji). Maksymalna ilość gniazd, jaką może obsłużyć dana jednostka jest najważniejszym parametrem. 
Jednostka centralna którą planujemy kupić powinna mieć minimum takie parametry od tych które nam wyszły. Posiadając w domu dywany, wykładziny lub zwierzęta zaleca się zastosowanie silniejszego odkurzacza. Jednak nie ma sensu kupować ultra silnej jednostki ponieważ wraz z mocą odkurzacza jego cena mocno szybuje w górę.

Metoda filtracji zebranych zanieczyszczeń

Jest to jeden z ważniejszych kryteriów wyboru jednostki centralnej, który decyduje o skuteczności działania całego systemu.

Rodzaje filtracji stosowane w odkurzaczach centralnych:

worek odwrócony - powietrze, które dostaje się do jednostki centralnej podnosi filtr samoczyszczący, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Filtracja następuje poprzez zatrzymanie kurzu i drobnych zanieczyszczeń na filtrze. Pod wpływem drgań filtr ten oczyszcza się samodzielnie z pewnej ilości zanieczyszczeń. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że przy mocnym zabrudzeniu filtr ten trzeba będzie ręcznie wyczyścić. Duże znaczenie ma materiał z jakiego wykonany jest filtr samoczyszczący (mogą to być materiały bardziej lub mniej podatne na zabrudzenia).

cyklon - zassane powietrze wprowadzane jest w jednostce centralnej w ruch obrotowy, a siła odśrodkowa działająca na cząsteczki brudu sprawia, że opadają one na dno zbiornika. Zaletą tego rodzaju filtracji w odkurzaczu centralnym jest fakt, że nie trzeba czyścić lub wymieniać filtrów lub worków, wystarczy jedynie po zapełnieniu opróżnić zbiornik na zabrudzenia.

worek jednorazowy - filtr workowy, który zatrzymuje zabrudzenia. Obsługa tego rodzaju filtracji w odkurzaczu centralnym polega na wymianie pełnego worka na nowy. Plusem jest fakt, że duża ilość zanieczyszczeń zostaje zatrzymana i nie przedostaje się do silnika odkurzacza i na zewnątrz budynku. Minusem jest to że należy pamiętać o zakupie i wymianie worków oraz fakt iż wraz z zapełnieniem worka spada moc ssąca jednostki centralnej.

wymienny filtr - sposób filtracji w odkurzaczu centralnym w którym powietrze natrafia na filtr, który zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia. Obsługa jednostki polega na oczyszczaniu zbiornika oraz czyszczeniu filtra.

Często w odkurzaczach centralnych występują mieszane sposoby filtracji np.
Cyklon+worek odwrócony – BEAM, CYCLOVAC
Cyklon+filtr wymienny – ASPILIUSA, Husky

Podciśnienie

Im większe podciśnienie, tym dokładniej zbierzemy kurz i śmieci. Jest to parametr istotny w przypadku posiadania dywanów i wykładzin.

Poziom hałasu

Istotny parametr, gdy jednostka centralna nie znajduje się w oddalonym pomieszczeniu. Mimo iż nasz odkurzacz znajdować się będzie w garażu to zwracałam uwagę na ten parametr. A różnice pomiędzy jednostkami mogą być naprawdę spore. Wiecie o tym, że 10 dB to słyszalne podwojenie głośności?

Akcesoria dodatkowe

Może nie jest to najważniejsze kryterium w wyborze jednostki centralnej, ale warto zwrócić uwagę na to, co oferują producenci. Większość modeli odkurzaczy można kupić w zestawie z akcesoriami, które i tak będziemy musieli kupić, jak np. wąż ssący i końcówki szczotek.

Koszt

Nie ma co ukrywać, że dla większości konsumentów ważnym parametrem przy wyborze jednostki będzie jej cena. Ja również zaliczam się do grona osób, które szukają jak najlepszego stosunku ceny do jakości. Przeważnie wraz z wydajnością urządzenia cena idzie w górę, ale niekoniecznie. Czasami urządzenia o lepszych parametrach mają niższą cenę, nawet w ofercie jednego producenta. Różnice te wynikają z konstrukcji jednostki centralnej i przewidywanej żywotności silników. 

Gwarancja

Dla mnie istotnym parametrem przy wyborze jednostki centralnej jest gwarancja producenta, która jest odzwierciedleniem jakości i żywotności silnika. Na duże i sprawdzone konstrukcje niektóre firmy dają naprawdę wiele lat gwarancji.
Producenci podają również parametry, których wielkości w warunkach nielaboratoryjnych nie można zmierzyć są to m.in.:


Wydajność 

Odpowiada za ilość powietrza, które potrafi przetłoczyć odkurzacz. Im większa wartość, tym szybciej możesz odkurzać. 

Moc ssąca

Jest to parametr będący w uproszczeniu iloczynem przepływu i podciśnienia. 

Mój wybór

Jednostkę centralną wybierałam tak naprawdę między dwoma producentami, którzy cieszą się światową sławą, a mianowicie wybierałam miedzy firmą Beam a Cyclo Vac. Zależało mi na odkurzaczu, który nie będzie tracił mocy wraz z zapełniającym się pojemnikiem na kurz, będzie stosunkowo cichy, posiadał jak najdłuższą gwarancję oraz oczywiście da radę wysprzątać nasz niemały dom. Potrzebowałam odkurzacza na 5 punktów ssących, a w sumie to na 6 bo w garażu również planuję gniazdko, więc najlepiej jakby posiadał na obudowie dodatkowe gniazdko.

Porównując modele o zbliżonych parametrach:

nasz wybór padł na model Cyclo Vac H615 Black Edition z zestawem.
ZALETY


Moc: Jednostka ta charakteryzuje się największą mocą spośród porównywanych modeli. Model ten znajduje zastosowanie w domach, w których instalacja nie przekracza długości 60 metrów, czyli naprawdę bardzo, bardzo dużo. Producent umożliwił instalację do 8 gniazd. 

Wybór rodzaju filtracji: odkurzacz wyposażony jest w cyklon + samoczyszczący się filtr HEPA pokryty powłoką teflonową oraz opcjonalnie wymienny filtr workowy. Rozwiązania technologii Hybrydowej pozwalają użytkownikowi zdecydować o tym czy będzie korzystał tylko z samoczyszczącego się filtra, czy dodatkowo będzie używał wymiennych filtrów workowych, które ułatwiają wynoszenie śmieci i poprawiają filtrację. Siła ssąca jest zawsze na maksymalnym poziomie i nie zmniejsza się wraz za zapełnianiem worka.

Cicha praca: Sprzęt pracuje wyjątkowo cicho (zaledwie 59 dB), dlatego nie zakłóca spokoju członków rodziny.

Wąż ssący: Dołączony do odkurzacza wąż ssący posiada w rączce włącznik. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę użytkowania sprzętu.

Zestaw akcesoriów: Do kompletu został dołączony szereg przydatnych akcesoriów.

Długa gwarancja: Standardowa gwarancja to 10 lat gwarancji na części odkurzacza i 3 lata na koszty prac serwisowych oraz 5 lat na akcesoria z zestawu sprzątającego. Za dodatkową opłatą 250 zł brutto, można wydłużyć gwarancję na turbinę i elementy elektryczne odkurzacza do 25 lat (koszt części, bez prac serwisowych). 

Jakość wykonania: Metalowa obudowa urządzenia jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

WADY


Brak dodatkowego gniazda: Niestety model ten nie posiada gniazda na obudowie, więc na rurociągu w garażu dołożę gniazdo gospodarcze.
Opinie o odkurzaczach centralnych Cyclo Vac są bardzo dobre. Podkreśla się, że urządzenie działa dość cicho. Na plus oceniana jest także siła ssania, która sprawia, że odkurzanie jest bardzo efektywne.

Biorąc pod uwagę stosunek jakość/cena we wszystkich istotnych aspektach myślę, że dokonałam słusznego wyboru :)


3 komentarze

 1. Świetny artykuł! Sporo mi wyjaśnił. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja akurat zdecydowałem się na ten polecany odkurzacz centralny i jestem bardzo zadowolony. Odkurzanie dużego domu z ciągnącym się za plecami kablem nie należy do przyjemnych czynności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam już wiele o odkurzaczu centralnym, ale niestety ta kwestia mnie nie przekonuje. O wiele bardziej wolę odkurzacz poręczny, mieszczący się w szafie, tai na nóżce.

   Usuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP