10 września 2018

Odkurzacz centralny #4 – Jak samemu wykonać instalację?Jak już wcześniej wspominałam zdecydowaliśmy się na instalację odkurzacza centralnego. Jako, że wraz z końcem budowy domu, znacznie topnieją też pieniądze, to w ramach oszczędności instalację OC wykonaliśmy samodzielnie. Samodzielny montaż nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani narzędzi. Wystarczy staranność oraz uważne przestrzeganie kilku zasad. Dlatego dziś postaram się je przedstawić byście nie popełnili błędu, który byłby wręcz niemożliwy do usunięcia.Dobry plan to połowa sukcesu. O tym jak zaprojektować instalację pisałam TUTAJ. Gdy już wiemy gdzie umieścimy jednostkę centralną oraz gniazda ssące to możemy ustalić przebieg instalacji. Montaż instalacji wykonuje się przed zalaniem posadzki. Wymaga ona przekucia przepustów przez ściany i stropy oraz wykucia bruzd dla podejść pod gniazda ssące. Instalację przytwierdza się do ścian za pomocą uchwytów lub stabilizuje w bruzdach pianką poliuretanową. Podczas montażu instalacji odkurzacza centralnego stosujemy zasadę: rury biegnące pionowo montuje się w ścianach w kanałach instalacyjnych. Rury biegnące poziomo montuje się pod wylewką, podwiesza pod stropem (1) lub na strychu/poddaszu (2).
Rys. 1
Rys.2 

Zasady montażu instalacji:

#1

Rury ssące prowadzimy po możliwie najkrótszych drogach oraz tak by miały jak najmniej załamań i ostrych zakrętów. Wszystkie kolana powinny być łagodne a trójniki instalowane zawsze zgodnie z kierunkiem zasysanego powietrza (3).

Rys.3

Ostre kolanko 90° (kolanko bezpieczeństwa/podejściowe) stosuje się TYLKO do podłączenia rurociągu z płytką montażową gniazda (4). Ma ono na celu zabezpieczyć instalację przed wciągnięciem długich i cienkich przedmiotów.

Rys.4

#2


Podczas montażu instalacji OC należy pamiętać, że rurociąg powinien być prowadzony tak, aby uniknąć spadków grawitacyjnych - należy podłączenie do rurociągu wykonać poziomo lub zastosować syfon (5). Pozwoli to uniknąć opadania pod wpływem grawitacji i wypadania zanieczyszczeń przez gniazdo ssące.
Rys.5


#3


Docinając rurę należy pamiętać, że wchodzi ona na około 1,5 cm w kształtkę. Krawędzie obciętej rury powinny zostać wygładzone za pomocą noża lub papieru ściernego. Klej nanosimy na rurę (nie na kształtkę). Rurę należy wcisnąć w kształtkę ruchem posuwisto-obrotowym na całą głębokość kształtki.


#4


Podczas wykonywania instalacji PCV nie ma potrzeby montażu gniazd ssących, które będą potrzebne dopiero podczas instalacji jednostki centralnej. W miejscach tych należy zamontować tylko płytki montażowe z przykrywkami.

Płytkę montażową instaluje się tak by po zatynkowaniu NIE WYSTAWAŁA. Powinna być albo schowana głębiej, albo licować się ze ścianą. Po wklejeniu płytki przykręca się do ściany lub w piankuje.

Montując gniazdo do płytki montażowej nie używamy kleju, uszczelka na płytce gwarantuje odpowiednią szczelność natomiast uszczelkę smarujemy np. mydłem. W przypadku, gdy płytka montażowa znalazła się głębiej w ścianie należy zastosować przejściówkę gniazdo-płytka. Przy montażu gniazd należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby śruby mocujące gniazdo nie były nadmiernie dokręcone.#5


Montując szufelkę automatyczną lub Vroom w danym punkcie nie kończymy płytką montażową - wystarczy zaślepka na rurę, którą zdejmiemy montując gotowe urządzenie.

WallyFlex montujemy do płytki montażowej.

Vroom - rurociąg wystający ze ściany lub z podłogi.#6


Równolegle wraz z rurami do każdego z gniazd prowadzimy cienki dwużyłowy przewód elektryczny (6), który służy do sterowania załączaniem jednostki centralnej w miejscu gniazda ssącego, przełącznikiem na wężu lub włącznikiem w szufelce. Przewód można poprowadzić od każdego gniazda ssącego do jednostki centralnej osobnymi przewodami lub szeregowo od gniazda do gniazda łącząc przewody równolegle. W miejscu podłączenia gniazd pozostawiamy ok. 20 cm luzu by swobodne móc przykręcić przewód do styków gniazda.

Bardzo ważne jest by kabla nie układać na rurze ani pod nią aby nie narażać go na uszkodzenia.

Rys.6


#7

Montaż gniazd rozpoczyna się od połączenia przewodów niskiego napięcia. W tym celu należy rozdzielić żyły przewodu i ściągnąć izolację, poluzować wkręty gniazda, wsunąć pod nie odizolowane odcinki przewodu i dokręcić.

Najczęstszymi błędami przy wykonywaniu instalacji są:
-spadki grawitacyjne,
-nieprawidłowy montaż trójników,
-złe ułożenie przewodu sterującego na rurze ssącej,
-niepotrzebne obejścia rurociągu, które powodują dodatkowe opory powietrza, a wystarczy wykonać instalację rurociągu w kolejnej warstwie styropianu. W naszym przypadku instalację OC na parterze robiliśmy w 3 warstwie styropianu. W pierwszych dwóch (2 razy po 5cm) schowaliśmy instalację elektryczną, wodną i c.o.
 Mam nadzieję, że tym postem przybliżyłam Wam jak samodzielnie zamontować odkurzacz centralny i instalację odkurzacza centralnego. Jak widzicie nie jest to skomplikowane, a takim sposobem możecie ograniczyć koszty przeznaczone na instalację odkurzacza centralnego.

9 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy artykuł, szkoda że odkurzacz centralny nie jest w naszym kraju powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, ale mam nadzieję, że takie wpisy na blogu jak mój rozpowszechnią choć trochę systemy OC. Nadal wiele osób nie wie, że coś takiego istnieje, a inne myślą, że to jest bardzo duży koszt...

   Usuń
 2. Zawsze wydawało mi się, że odkurzacz centralny to niepotrzebny wydatek i sporo z nim zamieszania, ale widzę, że chyba warto w coś takiego zainwestować. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszt samej instalacji jest naprawdę niewielki, a samą jednostkę można zawsze kupić później

   Usuń
 3. Żeby wszystkie instalacje były takie tanie.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP