10 lipca 2018

Elewacja


O tym jak będzie wyglądać nasza elewacja wiedziałam od dawana. Wizualizacja projektu Homekoncept-01 od samego początku nie pasowała mi - za dużo drewna, natomiast serce skradła mi elewacja z bliźniaczego projektu HomeKoncept-02 i na niej się właśnie wzorowałam.






Cała elewacja została wykonana na tynku silikatowo-silikonowym typu baranek o uziarnieniu 1,5mm firmy Ceresit. Kolor biały to kolor bazowy, natomiast szary to nebraska 4. 
Paleta kolorów Ceresit



Różne odcienie szarości.

Paleta kolorów Nebraska

Zależało mi, aby dół elewacji mimo iż wykonany jest z tynku to jak najbardziej przypominał beton, dlatego wykonano pionowe bonie.






Pomiędzy oknami mamy naturalne drewno. Mimo iż zamienniki prawdziwego drewna są coraz lepszej jakości i z daleka wyglądają jak prawdziwe drewno to jednak z bliska dużo im jeszcze do niego brakuje. Nie znalazłam innego materiału, który by drewno z godnością mógł zastąpić. Poza tym nie mamy tego drewna aż tak dużo, żeby jego renowacja była uciążliwa. Nie trzeba też wchodzić na drabinę, bo mamy swobodny dostęp z balkonów, dlatego też w naszym przypadku prawdziwe drewno było jedyną słuszną decyzją.


Zależało mi na drewnie o kształcie rhombo typu pióro-wspust, czyli z szerokimi i głębokimi przetłoczeniami. Długo zajęło mi zalezienie odpowiedniego materiału, dostępnego od ręki i z racji mocno kurczącego się budżetu w niskiej cenie. W końcu udało się zakupić drewno w Castoramie. Zostało one zabezpieczone preparatem drewno-ochronnym oraz pomalowane trzykrotnie lakierobejcą Vidaron w kolorze orzech włoski.


Na dole zdjęcia są surowe deski, na górze pokryte drewnochronem.

Po lewej po drugiej warstwie lakierobejcy, a po prawej po jednej warstwie.

Wszystkie deski pokryte trzema warstwami lakierobejcy.
Pamiętajcie by deski pióro-wpust zawsze montować piórem do góry.

Całość elewacji zamyka antracytowa podbitka wykonana z paneli PCV firmy VOX.



I jak Wam się podoba? Mi udało się uzyskać zamierzony efekt i bardzo jestem zadowolona, że mimo namowom męża nie zrezygnowałam z dodatku w postaci drewna. 

32 komentarze

  1. Jak zwykle rzeczowo :) Kolejna porcja wskazówek zapamiętana ;)
    P.S. Czy taras jest/ będzie zgodnie z założeniami od strony jadalni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) Taras będzie tak jak w adaptacji z tyłu aż do okna z jadalni. Miał być w tym roku, ale nie daliśmy rady i zostawiliśmy ten temat na przyszły rok. Robić go będzie mój mąż, w tym roku udało mu się zrobić ganek z przodu również w desce tarasowej i wyszedł pięknie :)

      Usuń
  2. Mogę zapytać ile m2 elewacji Wam wyszło i jak zrobiliście izolację i odwodnienie tarasu na górze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie pamiętam ile ostatecznie wyszło m2, kojarzy mi się 380-400m2. Taras mamy pokryty styropianem spadkowym i na to dwie warstwy papy. Ważne by papa była dobrej jakości. My mamy Icopal Extradach. Na tarasie są dwie spusty robione na zamówienie, a rury spustowe ukryte są w elewacji.

      Usuń
  3. Bardzo ładnie! Nie wiem czy nie skuszę się na belki w ciemniejszej wersji, ale to jeszcze przede mną.
    Czy masz jakiś pomysł na dokończenie elewacji na pietrze mam na myśli na balkonach czy zostawiacie tak jak jest? Stoję właśnie przed dylematem, z jednej strony chcę podnieść murowanie tarasu o jakieś 2 bloczki aby zapewnić sobie na nim więcej prywatności ale w całości nie wiem czy będzie to współgrało. Chyba poproszę Homekoncept o wsparcie:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Również zastanawiałam się dość długo czy belki zrobić ciemne czy jasne. Nawet zrobiłam sobie kilka amatorskich wizualizacji :P Odnośnie balkonów to póki co zostanie jak jest, a później będzie balustrada podobna do tej w HK02 i duże donice z roślinami, które będą miały na celu zapewnienie prywatności :)

      Usuń
  4. Super, że nie zrezygnowałaś z drewna. Połączenie bieli, szarości i drewna jest jak najbardziej na plus. Wygląda naprawdę świetnie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wygląda naprawdę dobrze :) Moim zdaniem fajniejszy jest koncept drugi - w pierwszym też przeszkadzałoby mi drewno :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Widziałam podobną elewację do tej z HK01 i wygląda to naprawdę dobrze, dużo lepiej aniżeli na wizualizacji. Jednak nasza realizacja jest bliższa memu sercu :P

      Usuń
  6. Efekt końcowy jest bardzo piękny, i drzewo dodaje taki smaczek całemu wykończeniu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ślicznie to wyszło! Jaki masz pomysł/plan na balkony z przodu z tarasem? Ja buduję ten sam projekt i mam mega dylematy, osobiście nie podobają mi się szklany balustrady i są do tego drogie, teraz myślę o podniesienie murka nad garażem, gdzie robimy taras ale nie wiem co zrobić z tym przodem...Dylematy...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja planuję balustrady podobne do tych z HK02, a do tego duże donice z roślinami :), ale to odległa przyszłość, póki co zostanie bez balustrad :P

      Usuń
  8. Mam pytanie jak się robi takie bonie na wełnę mineralnej

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam, jaki kolor blachy zastosowała Pani nad wszystkimi murkami? Wyglada jak bialy ewentualnie jasno szary. Ale nie jestem pewna. Będę wdzieczna za informację. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Super te biale blachy. Czy to blacha jest matowa czy błyszcząca?

    OdpowiedzUsuń
  11. Elewacja wyszła świetnie, zapisuję ją jako inspirację. Bardzo podoba mi się to połączenie odrobiny drewna i "betonu".

    OdpowiedzUsuń
  12. Ale piękny domek! Mi bardzo podoba się elewacja kamienna i chciałabym mieć właśnie taką, ale zdaję sobie sprawę z ceny za metr takiej elewacji ;/ Nie jest to tania inwestycja, ale może kiedyś uda mi się namówić na nią męża ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Witaj Agato. Pieknie💚
    Czy listwy do boniowania braliscie 20mm, czy 30mm?

    OdpowiedzUsuń
  14. Witaj Agato. Pięknie.
    Czy listwy do boniowania braliscie 20mm, czy 30mm?


















    OdpowiedzUsuń
  15. Mnie właśnie bardziej odpowiada projekt 01 :D I to z tego powodu, dla którego Ty go odrzucasz. Elewacja drewnopodobna teraz jest bardzo modna i wygląda naprawdę efektownie. Tym bardziej w tak stylowym połączeniu :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam. Jak sprawuje się tynk po 2 latach ? Rozmawiałem z fachowcem co ma robić i właśnie używa Ceresit. Takie zestawienie jak u Państwa całkiem mi się podoba. Drugi fachowiec używa kabe i ten zestaw wyszedłby 2,5tys więcej, więc nie wiem czy jest sens przepłacać.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Z tynkiem nic się nie dzieje. Od strony północnej nie zielenieje, co często można zauważyć na domach deweloperskich w niedługim czasie od położenia tynku. Na ten moment mogę polecić Ceresit :)

      Usuń
  17. Witam, piekny domek i elewacja! Czy ten bialy bazowy ceresitu to cieply czy zimny bialy? Szukam cieplej bieli, takiej jak ral 9010 i klops bo te wszystkie Sahary to chyba wchodza w zolty...

    OdpowiedzUsuń
  18. Super efekt na elewacji z tym bonie, jakies szerokości są te listwy?

    OdpowiedzUsuń
  19. Woow bardzo ładnie! Elewacje przede wszystkim chronią ściany zewnętrzne budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniem mechanicznym. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane pełnią również funkcję dekoracyjną. Fajnym rozwiązaniem jest łupek elewacyjny, który można łatwo utrzymać czystość wykonanej z niego elewacji – nie są wymagane specjalne środki i zabiegi konserwacyjne – oraz wysoką odporność na zmienną temperaturę powietrza i opady atmosferyczne.

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam,

    Jak zostało rozwiązane mocowanie desek do elewacji?

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzień dobry,

    proszę o informację, czy tyn na elewacji był zacierany ręcznie czy był położony maszynowo? Bardzo ładny dom! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP