11 kwietnia 2018

Odkurzacz centralny #3 - Systemy węża chowanego (Retraflex) i rozciąganego (Wally Flex)


Czas na kolejny post o odkurzaczu centralnym. Wielu z Was jako wadę odkurzaczy centralnych podaje, że i tak trzeba nosić długi wąż, który trochę waży (im dłuższy tym mniej wygodny) i się plącze. Dlatego dziś postanowiłam Wam przybliżyć temat systemu Retraflex, czyli system węża chowanego.

System węża chowanego RetraflexRetraflex to innowacyjny system dzięki któremu nie ma potrzeby zmagania się z nieporęcznym zwojem węża od odkurzacza. Retraflex pozwala na ukrycie w ścianie nawet 18m węża ssącego  (dostępne są węże 9,12,15 i 18 metrowe), co pozwala na posprzątanie 250m2 powierzchni z jednego gniazda ssącego. Dzięki Retraflex w każdym momencie można wysunąć z gniazda tyle węża ile potrzebujemy w danej chwili, a po zakończonej pracy wąż zostaje zassany do instalacji przy wykorzystaniu jedynie siły ssącej jednostki centralnej.  Dodatkowo dzięki podciśnieniu wytwarzanym przez odkurzacz w trakcie zasysania węża do instalacji pokrowiec węża pozostaje czysty. Aby wąż mógł się schować w instalacji po skończonym sprzątaniu, potrzebny jest silny odkurzacz. Musi on wytwarzać wysokie podciśnienie.

Zresztą zobaczcie sami jak to działa:


Wąż ssący jest przechowywany w rurociągu znajdującym się wewnątrz ściany, pod posadzką lub w suficie.
Instalacja do systemu Retraflex różni się od tradycyjnej odkurzacza centralnego, głównie łuki są dużo bardziej łagodne, by wąż mógł się swobodnie chować w instalacji. System ten jest ten droższy od tradycyjnego, cały system z montażem to koszt min. 7 tys. zł.
Zasady projektowania instalacji:
 • Przewód instalacyjny dedykowany dla węża giętkiego musi być co najmniej jego długości.
 • Przewód instalacyjny, w którym będzie przechowywana rura giętka Retraflex, nie może się rozgałęziać, a jego załamania muszą być wykonane przy wykorzystaniu oryginalnych łuków Retraflex. Pozostała część instalacji może być wykonana przy użyciu standardowych materiałów instalacyjnych.
 • Płyta montażowa gniazda Retraflex ma 10 cm grubości. Przy planowaniu instalacji, należy uwzględnić konieczność jej zabudowy.
 • Zaleca się montaż gniazda ssawnego Retraflex na wysokości 1 m nad docelowym poziomem podłogi, min. odcinek prosty przed każdym łukiem Retraflex powinien wynosić 30 cm.
 • Maksymalna liczba łuków dla instalacji z wężem w pokrowcu wynosi 3 szt.
 • Do gniazda ssawnego Retraflex należy doprowadzić instalację sterującą jak dla każdego gniazda ssawnego.

Systemu chowanego węża Retraflex nie zaleca się wykonywać we własnym zakresie. W przeciwieństwie do tradycyjnej instalacji centralnego odkurzania popełnienie drobnych błędów przy montażu może uniemożliwić uruchomienia całego systemu lub jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

Systemy węża rozciąganego (Wally Flex)

Wally Flex służy do szybkiego usuwania codziennych zabrudzeń. Idealnie sprawdzi się w:
 • wiatrołapie – szybko uprzątnie naniesiony piach czy błoto,
 • łazience – do sprzątnięcia rozsypanego pudru, czy innych pozostałości po kosmetykach,
 • pralni – szybko i skutecznie usunie rozsypany proszek,
 • garderobie – w połączeniu  ze szczotą do czyszczenia ubrań,
 • kuchni – szybko usunie okruchy z blatu, rozsypany cukier, zabrudzenia powstałe podczas przygotowywania posiłków, czy wypieków.
 • garażu – do sprzątania stołu roboczego, odkurzania wycieraczek samochodowych czy bagażnika.
Wally Flex to estetyczna puszka zamontowana na ścianie z rozciąganym wężem, który sięga do 4m. Urządzenie uruchamiamy specjalnym przełącznikiem umieszczonym na obudowie.Wally Flex może być używany samodzielnie bez dodatkowych ssawek/szczotek , ale pasują do niego wszystkie akcesoria (ssawki, szczotki i rurki) - dokładnie takie same jakie stosujemy w reszcie elementów systemu centralnego odkurzania, nie ma więc potrzeby kupowania elementów dedykowanych do Wally Flex.

Bardzo jestem ciekawa, czy znaliście już te systemy i co o nich sądzicie?


10 komentarzy

 1. Mi się marzy taki odkurzacz. Super sprawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest bardzo dobre rozwiązanie, świetna sprawa mieć taki odkurzacz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiam się nad takim odkurzaczem u siebie, ale jak wygląda instalacja czegoś takiego do już istniejącego domu, dużo bałaganu przez to ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam kiedyś o takim odkurzaczu. Z pewnością potrafi ułatwić sprzątanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj przydałby mi się taki odkurzacz ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. fajny pomysł, ale ja jestem nadal za najnowszym naszym odkryciem - irobotem ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna sprawa, polecam wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój znajomy posiada u siebie w domu taki odkurzacz i podobno jest bardzo zadowolony. Ja nadal się zastanawiam nad tym rozwiązaniem ale może w końcu się zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP