26 lutego 2018

Odbiór domu, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują


Każdy inwestor czeka na ten moment, kiedy będzie mógł zamieszkać w swoim wymarzonym domu. Jednak zanim to nastąpi musi dopełnić formalności by móc legalnie w nim mieszkać. Dziś opowiem jakie prace musicie mieć wykonane oraz jakie dokumenty potrzebujecie do odbioru domu, a także co grozi Wam za zamieszkanie w domu bez odbioru.

Dokumenty potrzebne do odbioru domu:

 1. Oryginał dziennika budowy.
 2. Oświadczenie kierownika budowy :
  1. o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
  2. o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiadującej nieruchomości, budynku lub lokalu,
(w razie zmian nieodstępujących w sposób istotny, od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do oświadczenia należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis; w takim przypadku oświadczenie powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony),
  1. oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania.
 1. Protokoły badań i sprawdzeń urządzeń, instalacji i sieci (przewodów kominowych, przyłączy i instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej, oświetleniowej, centralnego ogrzewania, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, piorunochronnej, przeciwpożarowej, urządzeń dźwigowych, hydroforni, kotłowni, węzłów cieplnych, instalacji gazów technicznych i sprężonego powietrza, zbiorników ciśnieniowych, itd.).
 2. Potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy.
 3. Dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe.
 4. Decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie właściwemu organowi administracji architektoniczno – budowlanej.
 5. Projekt zagospodarowania działki lub terenu (kserokopia z zatwierdzonego projektu budowlanego).
Niektóre gminy wymagają jeszcze dokumentu potwierdzającego nadanie numeru domu. U nas nie był wymieniony w wymaganych dokumentach, jednak złożyłam go w PINB.

Zebranie wszystkich dokumentów zajęło nam ok. dwa tygodnie. I wbrew pozorom nie jest trudno je skompletować. Duży udział w wypełnieniu dokumentów ma Wasz kierownik budowy. Jedynym dokumentem na który trzeba trochę poczekać to mapa powykonawcza, której wykonanie zleca się geodecie. Protokoły odbioru instalacji otrzymujecie przy podłączaniu mediów do Waszego domu, dlatego wszystkie dokumenty jakie otrzymujecie podczas budowy trzymajcie w jednym miejscu to nie będziecie mieć problemu z odszukaniem ich. Oprócz tego potrzebujecie protokoły odbiorów instalacji wewnętrznych od Waszych instalatorów. Możecie o nie poprosić po wykonaniu prac. My nie wiedzieliśmy, że potrzebujemy również protokoły instalacji wewnętrznych, dlatego musieliśmy się po nie pofatygować :P Jednak nie mieliśmy żadnego problemu z ich zebraniem.

Wszystkie dokumenty składamy w teczce w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Następnie należy odczekać 21 dni na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń i uwag ze strony odpowiedniego inspektoratu. Jeśli zastrzeżeń nie będzie, można rozpocząć użytkowanie naszego domu. Jeżeli PINB będzie chciało skontrolować Waszą budowę to powiadomi Was o tym w przeciągu 7 dni i ustali termin wizyty. W większości przypadków domy jednorodzinne nie są kontrolowane. Jednak gdy taka kontrola się zdarzy to musicie wiedzieć, że za każdą wykrytą przez inspektora niezgodność zostanie na Was nałożona kara pieniężna.


Co musicie mieć wykonane by móc złożyć dokumenty do odbioru domu


Tutaj sytuacja nie jest jasna i klarowna. Dużo zleży od Waszego kierownika budowy. Nie znalazłam przepisów w których będą wymienione rzeczy jakie powinny być wykonane by legalnie zamieszkać w domu. Można jedynie wnioskować, że stan takiego budynku musi być niemal gotowy do zamieszkania, czyli powinien być w stanie deweloperskim tzn. powinien mieć ciepłą i zimną wodę, kanalizację (lub szambo czy POŚ), ogrzewanie, wylane posadzki i tynki.


Z moich informacji wynika, że:
- powinny być wykonane wszystkie schody, balustrady i barierki. Mogą być tymczasowe. Jednak jak sami pewnie zauważyliście jest wiele domów bez balustrad na balkonach i zostały one odebrane.
- jeżeli projekt na budowę domu nie zawierał zjazdu z drogi. Na zjazd był wykonywany odrębny projekt to nie musicie mieć go zrobionego.
- tarasów naziemnych i małej architektury.
- ocieplenia i elewacji. Dla domów nie przeznaczonych na sprzedaż nie jest wymagane świadectwo energetyczne budynku.

Co grozi za nielegalne użytkowanie domu?


Warto dopełnić wszystkich formalności przed zamieszkaniem w domu, ponieważ możemy słono za to zapłacić. Nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego, polega na przystąpieniu do jego użytkowania pomimo niedopełnienia formalności określonych w ustawie o prawie budowlanym. Nielegalne użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego będzie wiązało się z karą w wysokości aż 10.000 zł!, a na zapłatę mamy jedynie 7 dni. 

Jest to stan wiedzy na luty 2018. Przepisy co jakiś czas ulegają nowelizacjom.


Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam co nieco temat. Warto sobie przejrzeć ustawę (szczególnie gdy macie „życzliwego” sąsiada), by nie być później zdziwionym. A różnego rodzaju kar jest sporo i są to naprawdę dotkliwe kwoty.


23 komentarze

 1. Dokładnie! Jak zawsze świetny artykuł, dlatego uwielbiam tutaj wracać:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie to trwało 14 dni i dokumenty były do odbioru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja zwykle trwa to 14 dni. Jednak nadzór ma na to 21 dni.

   Usuń
 3. Bardzo przydatny wpis. Wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny rzeczowy artykuł, wszystko co niezbędne w jednym miejscu, leci do zakładek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. o mamo dziękuje ci za ten artykuł. sporo kwestii mi rozjaśnił a właśnie jesteśmy przed odbiorem domu :) dziękuje ci!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy do odbioru domu musi być zrobiony już ostateczny podjazd do domu (taki z kostki brukowej na gotowo do garażu)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naszym przypadku tak, ale to zależy od urzędu, a raczej urzędnika

   Usuń
  2. Nie. Wystarczy zeby był wysypany tluczniem

   Usuń
 7. A jak ktoś wewnątrz na ścianach działowych chce gołe cegły np. to co wtedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście możesz mieć ścianę z cegieł, tak samo jak możesz mieszkać bez drzwii wielu innych rzeczy. W odbiorze domu chodzi o to, że budynek ma spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, dlatego w pewnych sytuacjach tynki są wymagane, np. na kominie.

   Usuń
 8. Artykuł u nie bardzo na czasie. Pomógł mi bardzo skompletować dokumenty, dzięki temu już mieszkamy w nowym domu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobry wieczór,mam pytanie,siostra chce sprzedać jednorodzinny dom,który sami z mężem wybudowali,mieszkają w nim ok 20 lat. Teraz kompletując dokumenty okazało się,że pominęli pewien ważny moment a mianowicie nie mają odbioru technicznego domu. Co w takiej sytuacji można zrobić aby dopełnić formalności i móc sprzedać dom?

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam pytanie ile wynosi mniej więcej koszt odbioru budynku?

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry mam pytanie ile wynosi mniej więcej koszt odbioru budynku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszt geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej kształtuje się na poziomie 700-1000zł, protokoły powinny być w cenie wykonywania usług, odbiór kominiarski do 250zł. Z kierownikiem budowy z reguły umawiacie się na całość prowadzenia budowy, wraz z odbiorem.

   Usuń
 12. Chciałam zapytać czy w ten okres 21 dni liczymy dni tj sobota niedziela czy tylko dni robocze?

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałam zapytać czy w ten okres 21 dni liczymy dni tj sobota niedziela czy tylko dni robocze?

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy ktoś może mi pow co z tą charkarystyka energetyczna budynku?? Mam dom do odbioru a nie wiem w końcu czy muszę too mieć czy nie

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP