27 grudnia 2017

Uzbrojenie działki

Jak już kiedyś wspominałam zakupiliśmy działkę nieuzbrojoną. Sami musieliśmy występować o przyłącze prądu, wykonać rozbudowę sieci wodociągowej i z racji braku kanalizacji w okolicy zdecydować się czy robimy tańszą w eksploatacji oczyszczalnię ścieków, czy szambo, którego nakład inwestycyjny jest niewielki, ale koszty wywozu nieczystości dobijają użytkowników.

W dzisiejszym poście dowiecie się, czy warto kupować nieuzbrojoną działkę i ile jest zachodu z załatwianiem wszystkich formalności.

Szukając działki patrzyliśmy na wszystkie aspekty, o których pisałam w poście o poszukiwaniu działki. Działka nieuzbrojona jest tańsza, ale nie zawsze zakup takiej działki jest opłacalny. Przede wszystkim musicie sprawdzić przed zakupem jakie są możliwości podłączenia mediów. Od samego początku wiedzieliśmy, że możemy w naszej okolicy jedynie liczyć na prąd i wodę. Uzbrojenie działki jest bardzo kosztowne, ale przeliczając sumę kosztów jakie musieliśmy ponieść na metr kwadratowy działki, wyszło że wyszło nas taniej niż zakup działki uzbrojonej. Jednak, gdybyśmy kupili małą działkę (poniżej 1000m2) to koszt ten byłby wyższy aniżeli ceny działek w okolicy, które już mają dostęp do mediów.

PRĄD

Formalności z załatwieniem prądu są nieskompilowane. Większość spraw sam sobie załatwia dostawca prądu. My jedynie oprócz zgłoszenia chęci uzbrojenia działki w prąd dostarczamy mapkę, uzgadniamy z projektantem lokalizację skrzynki i podpisujemy zgodę na wejście na działkę celem przeprowadzenia prac. Czas całej realizacji to niemało, bo kilka miesięcy. Trzeba liczyć min. miesiąc na wykonanie projektu i uzyskanie wszystkich zgód, później dochodzi czas na przetarg na wykonanie zlecenia i sama realizacja. Koszt wykonania przyłącza również nie jest wysoki, ponieważ płaci się od mocy przyłączeniowej, a nie od odległości. W naszym przypadku był to koszt ok.1,5tyś zł.

WODA

Uzbrojenie naszej działki w wodę wymagało przejścia najgorszej drogi, ponieważ musieliśmy zrobić rozbudowę sieci wodociągowej, czyli ciągnęliśmy wodę znacznie grubszą rurą aniżeli potrzebowaliśmy by w przyszłości kolejne działki mogły się podłączyć do wodociągu. Jako, że okoliczne działki nie są zabudowane i w najbliższym czasie nie będą, cała procedura i koszty spoczywały na naszych barkach. Jedynym plusem był zwrot części poniesionych kosztów przez RPWiK po odsprzedaniu głównej nitki wodociągu. Jednak zwrot poniesionych kosztów to tylko 36% całości kosztów jakie ponieśliśmy, na całe szczęście mimo iż wodociągi mają dwa lata na zwrot kosztów, to pieniądze na koncie były po miesiącu od czasu formalnego przekazania wodociągu.

Cała procedura uzbrojenia działki w wodę jest długa, żmudna i kosztowna. Najpierw musimy wykonać projekt (koszt ok.1000zł). By wykonać projekt potrzebujemy mapę do celów projektowych obejmująca obszar od miejsca wcinki do wodociągu do naszego domu (koszt ok.1000zł). Projekt ten trzeba uzgodnić w wodociągach, z zarządcą drogi w której ciągnięta jest sieć, przejść uzgodnienie branżowe (koszt. 250zł). Gdy projekt zostanie zatwierdzony już przez wszystkich świętych to należy wytyczyć przez geodetę przebieg trasy wodociągu (koszt ok.1000zł), w międzyczasie załatwić schemat organizacji ruchu drogowego i zajęcie pasa drogowego na czas przeprowadzonych prac. Zajęcie pasa drogowego również kosztuje, a kwota jest uzależniona od rodzaju powierzchni drogi, zajmowanej powierzchni i ilości dni potrzebnych na wykonanie prac (w naszym przypadku 900zł). Takim sposobem jesteśmy lżejsi o ponad 4 tyś zł, a to tylko część papierkowa.

Same prace wykonania przyłącza 120m oraz doprowadzenie drogi do stanu poprzedniego zajęło 2 dni. Natomiast część formalna kilka miesięcy! Przy wcince do wodociągu musi być obecna osoba nadzorująca z RPWiK, koszt nadzoru (200-300zł). Po zakończeniu prac musimy oddać drogę do użytkowania i spisać protokół w obecności urzędnika.

Później trzeba jeszcze opłacić roczną opłatę za umieszczenie wodociągu w drodze. Opłatę tę dokonuje się corocznie, a jej wysokość zależy od powierzchni jaką zajmuje rurociąg.

Sama odsprzedaż wodociągu przeszła sprawnie bo umowę przygotowuje RPWiK, a my jeżeli zgadzamy się na warunki jedynie pospisujemy umowę. Jednak wszystkie dokumenty jakie wymagały wodociągi, protokoły, mapki itp. musiały być OK. Wraz z wykupem sieci opłatę za umieszczenie rurociągu w drodze przejmuje na siebie RPWiK, co trzeba złościć w urzędzie.

Kosztu wykonania przyłącza może kosztować nawet ponad 200zł za mb, jednak w dużej mierze zależy od materiałów jakie zostały wykorzystane w projekcie.

ŚCIEKI

W naszym okolicy nie ma kanalizacji i z informacji jaką uzyskaliśmy w urzędzie, nie mamy co liczyć, że coś się zmieni przez najbliższe 10 lat.
Dlatego też nie zdecydowaliśmy się na bezodpływowe szambo, a na biologiczną oczyszczalnię ścieków. Koszt inwestycji biologicznej oczyszczalni ścieków jest wyższy przynajmniej dwukrotnie, aniżeli szamba, jednak koszt eksploatacji jest znacznie niższy. Więc jeżeli w przeciągu najbliższych kilku lat gmina nie planuje rozbudowy kanalizacji w Waszej okolicy to szambo jest ekonomicznie nieuzasadnione. W naszym przypadku zwrot nakładów inwestycyjnych na oczyszczalnię wyniósłby do 5 lat, licząc nasze zużycie wody. A jest nas tylko dwójka, gdy mieszkańców jest więcej lub więcej zużywacie wody to nakłady inwestycyjne szybciej się zwrócą.

GAZ

Gazu nie mamy w najbliższej okolicy, dlatego nie orientuję się, jaką drogę należy przejść ani z jakimi kosztami musicie się liczyć.

INTERNET

Internet w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny. Nikt z lokalnych dystrybutorów nie chce nam podłączyć światłowodu, a łącze radiowe jest słabe. Ostatecznie mamy bezprzewodowy internet LTE z T-Mobile. Mimo iż nadajnik jest ok.5 km od nas, to mamy dobry zasięg, a łącze jest stabilne. Jeżeli również macie małe możliwości podłączenia internetu kablem to polecam wziąć go na próbę, szczególnie że przez 30 dni istnieje taka możliwość. Mąż mimo iż sceptycznie podszedł do słowa nielimitowany, to okazało się, że faktycznie nie ma ograniczeń. My wzięliśmy ten 60 mb/s za 55zł/mies., a jedyną dodatkową opłatą jest 1zł za Router Huwaei B525S.


19 komentarzy

 1. Widzę, że przede mną jeszcze sporo załatwiania :D Ale dobrze, że tutaj tak wszystko fajnie opisujesz, notuję sobie i na przyszłość będzie mi łatwiej, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Za dwa, trzy lata albo chciałbym budować, albo kupić dom z rynku wtórnego. Wolałbym sobie postawić mały domek na działce którą kupię. Ale jak liczę sobie te wszystkie koszty poza samym postawieniem domu to wychodzą mi jakieś kolosalne sumy. Już samo wspomniane uzbrojenie takiej działki, postawienie ogrodzenia, zrobienie wykopu to już nie małe koszta..

  OdpowiedzUsuń
 3. Te nielimitowane internety są tylko na początku, z czasem zobaczycie zmianę. Coraz wolniejsze łącze, coraz większe problemy ze stabilnością oraz nie kończąca się zlewka ze strony operatora ;) Byłem tam i nie polecam, tak bardzo jak cieszyłem się na początku tak pod koniec umowy przeklinałem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny poradnik, dla kogoś kto planuje się wybudować, naprawdę o dużo rzeczy trzeba zadbać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne porady! Będą jak znalazł dla kogoś kto dopiero zaczyna się budować :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Porady świetne i do tego dobrze opisane. Co do tego internetu to powiem, że w dzisiejszych czasach bezprzewodowy LTE wystarczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobry poradnik , dużo rzeczy mi się z niego przyda na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny poradnik. Również mam w planach niedługo rozpocząć budowę domu. Moja działka też nie jest uzbrojona i w niedalekiej przyszłości muszę się zabrać za ten temat, żeby na wiosnę móc ruszyć z budową. Skorzystam na pewno z Twoich wskazówek.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. My jesteśmy na półmetku budowy domu. Interesujący artykuł, na prawdę. U nas na szczęście okazało się, że za pół roku będą prowadzić światłowód także tu się poszczęściło. Pozdrawiam i czekam na wpisy dotyczące domu już prawie gotowym do zamieszkania. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny i pełen ciekawych informacji artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przygotowuje się do budowy domu.. i tak czytam te blogi i artykuły, powiem szczerze, że ten internet to w każdym z nich poruszany w takim temacie. Fajny, blog. Z każdym wpisem masa rad. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To czy warto czy nie warto zakupywać nieuzbrojoną działkę zależy według mnie, od nas samych bo jeśli okolica jest świetna, chcemy tu inwestować w nasz dom to czemu nie ;) Jak się chce to wszystko można. Wpis konkretny, jak zawsze u Ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytam to co piszesz i jakbym widziala nasze realia.tez kupiliśmy tanio działkę 18arow ale bez wody i gazu.Gaz super będzie za Free tylko przyłącz od skrzynki do domu nas interesuje.a woda to zgroza bo też jesteśmy sami 200m od ostatniego domu.mam nadzieję na zwrot choćby w tych 36% właśnie robimy projekt:) pozdrawiam i wytrwałości życzę!kuzmagda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis okazał się pomocny :) Niestety uzbrojenie działki sporo kosztuje, ale suma summarum i tak można wyjść lepiej na takiej działce aniżeli zakup działki uzbrojonej. Jednak traci się sporo czasu i nerwów. Fajnie, że będziecie mieć gaz, niestety u nas nie ma co liczyć na rozbudowę jakichkolwiek sieci przez najbliższe 10 lat :(

   Usuń
 14. U nas też jest problem z internetem a te bezprzewodowe osiągają bardzo niskie prędkości myślimy nad zrobieniem jakiegoś przekaźnika anteny bo jednak bez internetu to jak bez ręki.

  OdpowiedzUsuń
 15. U was to jeszcze nie było tak źle, u mnie uzbrojenie działki trwało pół roku. Pół roku ciągłego załatwiania czegoś, bo ciągle coś źle, bo ktoś coś komuś itd. Masakra po prostu, cieszę się że jest to już za mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dobry artykuł, wszystko pisane jak działa itp. przyda mi się bardzo

  OdpowiedzUsuń
 17. Treściwy wpis z informacjami, które mogą się przydać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. cenne wskazówki na tym blogu

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP