Kolejna fotorelacja z budowy naszego Homekoncept. Będzie krótko zwięźle i
na temat.
Rozkładnie styropianu, jak większość inwestorów budujących systemem
gospodarczym wykonaliśmy sami. Mimo iż praca nie jest ciężka to żmudna. Zajęło
nam to ok. 2 tygodnie. Pracy było wprawdzie na kilka dni, ale wykonując tą
czynność tylko kilka godzin w dniu, po godzinach normalnej pracy trzeba uzbroić
się w cierpliwość. Oczywiście im mniej rur tym układanie jest prostsze.
Kilka rad:
- styropian kładziemy w kilku warstwach na zakładkę, - styropian układajcie ściśle i dokładnie by nie powstawały mostki termiczne. Szczeliny wypełnijcie pianą PUR,
- kupujcie styropian, który nie znajduje się na czarnej liście GUNB, żeby nie mieć później problemu z osiadaniem,- im wyższy EPS tym twardszy, my zastosowaliśmy EPS 100 na parter, EPS 80 na piętro oraz EPS 150 w garażu,
- w miejscu, gdzie będzie kominek nie kładziemy styropianu,- hydroizolację wykonujemy z papy lub dwóch warstw folii, najlepiej o grubości nie mniej niż 0,3mm.
- kupujcie folię z atestem oraz zwracajcie uwagę na tolerancję grubości folii.
Nie obawiajcie się samodzielnego układania styropianu. Żaden wykonawca nie zrobi tego dokładniej aniżeli Wy sami. No i możecie trochę zaoszczędzić :)
Konkretne porady, dzięki! Właśnie takich wpisów potrzebuję. nie jak położyć, ale na co zwrócić szczególną uwagę :)
OdpowiedzUsuńMiło mi ;)
UsuńSuper blog :) jaką grubość styropianu daliście na parter + ile warstw?
OdpowiedzUsuńSuper Blog :) Jaką macie grubość styropianu na parterze + w ilu warstwach?
OdpowiedzUsuńW projekcie jest 15cm styropianu. My daliśmy 20cm w trzech warstwach. Najpierw dwie 5cm i na to 10cm. Pierwsza warstwa zakryła większość rur z instalacji, w drugiej warstwie jeszcze pojedyncze rury szły, a trzecuą położyliśmy już bez przeszkód :)
UsuńBardzo ładnie rozłożony styropian. Jaka grubość styropianu na piętrze i jak wykonawca poradził sobie z rozłożeniem ogrzewania podłogowego na rurach od rekuperacji?
OdpowiedzUsuńDziękuje w imieniu męża :)
UsuńNa pietrze mamy tylko 5 cm styropianu, dlatego trochę było kombinowania z rurkami od wody, z tym jak je ukryć by zachować odpowiednie spadki.
Wykonawca który rozkładał ogrzewanie podłogowe rozkładał wcześniej rekuperacje. Podłogówkę, rekuperację i PC robi nam jedna firma. Problem z rozłożeniem podłogówki był jedynie w korytarzu i garderobie, gdzie schodzą się wszystkie rurki bo nie było styropianu do którego mógłby się wpiąć. W tych miejscach wykonawca dał specjalne listwy do których przypinał rurki.
Bardzo ładnie rozłożony styropian dobra robota. Jaka grubość styropianu na piętrze i jak wykonawca poradził sobie z rozłożeniem ogrzewania podłogowego na rurach od rekuperacji ?
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie zrobione, dobra robota :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Dziękuję :)
UsuńTez zastanawiam sie nad ogrzewaniem podlogowym mozesz mi napisac mniej/wiecej jaki jest koszt montazu czegos takiego jak i kolejne koszty? Mam nadzieje srednie miesieczne oplaty?
OdpowiedzUsuńKoszt zależy od powierzchni, materiałów, regionu itd. W naszym przypadku 210m2 kosztowało nas 14 tyś. brutto (materiał+robocizna). Kosztów ogrzewania nie podam, bo jeszcze nie mieszkamy, ale ogrzewanie podłogowe wychodzi taniej niż grzejnikami, bo temperatura odczuwalna jest wyższa.
UsuńA ja bym była bardzo wdzięczna za podpowiedź właśnie jak układać styropian?
OdpowiedzUsuńZapraszam do kontaktu mailowego orzeszkowepole@gmail.com. Chętnie odpowiem na każde pytanie.
UsuńWygląda bardzo solidnie :)
OdpowiedzUsuńDzięki )
UsuńOgrzewanie podłogowe to świetna rzecz. Właśnie jestem przed montażem w swoim przyszłym domu :)
OdpowiedzUsuńRacja. My dopiero wygrzewamy wylewki, ale już jesteśmy zachwyceni tym rozwiązaniem.
UsuńChciałbym u siebie mieć ogrzewanie podłogowe, muszę się poważnie nad tym zastanowić na przyszły rok. Mam nadzieję że będzie dobrze służyć.
OdpowiedzUsuńOsobiście polecam. Gdy będzie dobrze zaprojektowane i wykonane to będziesz zachwycony :)
UsuńWłaśnie przymierzam się do zamontowania ogrzewania podłogowego u siebie w domu kusi mnie to bardzo dziękuje za wpis na pewno się przyda.
OdpowiedzUsuń:)
UsuńSłyszałem że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe. Czy to prawda , czy tylko plotki?
OdpowiedzUsuńW każdej plotce jest źdźbło prawdy. Jednak ogrzewanie podłogowe mimo wszystko jest bardziej korzystne dla człowieka aniżeli kaloryfery. Pewnie pojawi się wpis na blogu obalający mity dotyczące ogrzewania podłogowego.
UsuńOgrzewanie podłogowe to idealny pomysł, sam montowałem taką instalację i nie wyobrażam sobie bez niego mojego domu :)
OdpowiedzUsuńRównież cieszymy się, że zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie :)
UsuńJa posiadam u siebie ogrzewanie podłogowe i bardzo sobie je chwalę :)
OdpowiedzUsuńPolecam wszystkim wątpiącym, to bardzo dobra inwestycja.
Pozdrawiam :)
Twój wpis jeszcze bardziej przekonał mnie do założenia ogrzewania podłogowego u nas w domu :) Na razie jesteśmy na etapie zadaszania, ale prace idą sprawnie. Już nie mogę doczekać się efektu końcowego ! :D Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSuper! A jak sprawdza się taka podłoga ? bo mi się wydaje że to często jest awaryjne i się psuje chciałem sobie podgrzewaną podłogę zrobić na testy w samej łazience ale nie wiem czy to jest sens na takiej małej powierzchni
OdpowiedzUsuńOgrzewanie podłogowe to chyba najlepsze co można zrobić podczas budowy :D Cieplutka podłoga w zimną zimę jest na wagę złota haha ;)
OdpowiedzUsuńSuper sprawa, szkoda że dość kosztowna, sama myślałam z mężem o takim udogodnieniu ale jednak uznaliśmy że lepiej pieniążki wydać na coś innego, ale u was widze bardzo fajnie to wyszło mam nadzieje że będzie służyć, pozdrawiam ciepło
OdpowiedzUsuńSami kładliśmy ogrzewanie na cały salon i kuchnie, zabawy troche było ale bardzo się ciesze że zdecydowaliśmy się na ten wydatek, nie ma nic lepszego jak chodzenie po cieplutkiej podłodze zimą :)
OdpowiedzUsuńNie miałem pojęcia że termoizolację też trzeba zrobić przy zakładaniu podłogówki. Wydawało mi się że bez tego też będzie dobrze :)
OdpowiedzUsuńJest wyraźna różnica w tym sposobie ogrzewania? W porównaniu do tradycyjnych grzejników oczywiście. Zaczynam planować remont i postawiłabym na ogrzewanie podłogowe tylko z mężem się zastanawiamy czy to czasem nie jest mniej efektywne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńOgrzewanie podłogowe jest bardziej wydajne od grzejników. Jednak trzeba pamiętać o stosowaniu podłóg, które nie będą izolatorami ciepła.
UsuńWidzę że za całą instalację brał się ktoś znający się na rzeczy. Nawet na pierwszy rzut oka da się stwierdzić czy ktoś się przyłożył w tej pracy D:
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńKonkretne porady! Właśnie takich wpisów potrzebuję. nie jak położyć, ale na co zwrócić szczególną uwagę. Dość już mam osób które wodzą za nos przez cały wpis ostatecznie nie dając nic konkretnego. Twój blog powinien być przykładem jak to się robi poprawnie. :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńSuper ! Bardzo dobre porady jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, też się nad tym zastanawiam żeby sobie taką instalacje położyć.
OdpowiedzUsuńOgrzewanie podłogowe to dobry wybór. większe oszczędności, ciepła podłoga oraz brak ruchu powietrza i pionowy rozkład temperatury.
OdpowiedzUsuńOstatnio bardzo dużo czytałam na temat ogrzewania pompami ciepła. O dziwo to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania domu i chyba z mężem zdecydujemy się na taką formę ogrzewania :)
OdpowiedzUsuńMogę polecić ogrzewanie gazem ziemnym. Stosuję taką formę ogrzewania od 8 lat i nie mogę narzekać. Również mam ogrzewanie podłogowe w kuchni i w salonie i dzięki temu łatwiej ogrzać jest dom ;)
OdpowiedzUsuńOgrzewanie podłogowe to świetna sprawa tak samo jak zainstalowanie na domu paneli fotowoltaicznych. Te dwie metody ułatwiają zimą szybciej opalić dom i zużyć mniej gazu, ekogroszku, węgla w zależności kto czym pali w domu ;)
OdpowiedzUsuńPani Orzeszkowa, co macie na podłogach? nie mogę doszukać się - w sensie jaka warstwa wykończenia - glazura? winyle? drewno?
OdpowiedzUsuńNa podłogach w prawie całym domu mamy panele, a w łazienkach, kotłowni i wiatrołapie glazurę
UsuńOgrzewanie podłogowe to genialne rozwiązanie, ponieważ łatwiej dzięki temu ogrzać dom ;) Opala dom gazem ziemnym i bardzo jesteśmy z mężem zadowoleni z takiej formy ogrzewania domu. Może nie należy do najtańszych, ale wygoda kosztuje ;)
OdpowiedzUsuńOgrzewanie podłogowe to super rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nasze dzieci uwielbiają chodzić na bosaka :). Z mężem również zdecydowaliśmy się na taki rodzaj ogrzewania, gdy budowaliśmy dom. Dodatkowo wykorzystaliśmy materace termoizolacyjne, którymi zostały owinięte główne rury rozprowadzające ciepło. Dzięki temu tracimy znacznie mniej ciepła.
OdpowiedzUsuńOgrzewanie podłogowe świetna sprawa, ale do naszego pieca się nie dało podłączyć. Mamy stary piec i kupujemy węgiel kamienny workowany, żeby niepotrzebnie nie brudzić w kotłowni. Zastanawiamy się nad wymianą, ale to na pewno jeszcze trochę potrwa.
OdpowiedzUsuń