18 czerwca 2017

Okna #2 Rodzaje otwierania


Planując stolarkę okienną warto wiedzieć jak okna się otwierają. Sposób otwierania to nie tylko wygoda użytkownika, ale przede wszystkim cena. Wierzcie mi, że zmiana sposobu otwierania może zredukować koszt o ponad połowę.

Poniższa tabelka sposobów otwierania jest ułożona od najtańszej do najdroższej wersji.

oknotest.pl
Jeżeli powyższa tabelka nie wiele Wam mówi jak o zasadzie otwierania okien to zajrzyjcie TUTAJ Na tej stronie znajdziecie animacje prezentujące zasady działania poszczególnych rozwiązań tych najbardziej popularnych. 

Jeżeli w domu planujemy rekuperację (o której pisałam TUTAJ) to możemy znacząco zaoszczędzić na oknach wybierając stałe szklenia tzw. fix. Wszędzie tam gdzie macie dostęp z zewnątrz, czyli na parterze czy z balkonu, a nie jest to wyjście na taras takie okna możecie zastosować. Ponadto takie okna charakteryzują się najlepszym współczynnikiem Uw oraz dostarczają więcej światła, ponieważ nie mają skrzydła. Z drugiej strony będzie widać różnicę w wyglądzie takiego okna, gdy będzie znajdować się obok okna z skrzydłem. Będzie to wyglądać jak na poniższym zdjęciu

ms.pl

Okna tarasowe

Mogą być rozwierne, rozwierno-uchylne, PSK, HST, harmonijkowe. Najdroższą opcją są dwie ostatnie. Przy oknie HST musimy liczyć się z kwotą ok.10 tyś zł, gdzie przy PSK jest przynajmniej połowę tańszy. I niestety sam system otwierania jest tu tak drogi, a wielkość okna nie ma większego znaczenia na ta cenę. Jednak wiele głosów mówi o wyższości okien HST nad PSK, twierdząc iż system jest ten bardziej trwały i niezawodny, a w przedziale czasowym oszczędzimy na serwisie.
Osobiście zdecydowałam się na jedno okno HST, ze względu na łatwość otwierania tego okna. Niestety ale zamykanie okna PKS to dla mnie wyższa filozofia, a przy tak dużym szkleniu jak moje okno to było dla mnie  za ciężkie by mogłam go zamknąć, mimo iż system ten posiadał wspomaganie zamykania tzw. automat.


Okno HST
Okno PSK

PSK
HST
- skompilowany system zamykania
- próg
- wbudowany u dołu okna automat
- wysoka cena
- grubsza rama
- brak możliwości uchyłu okna
4 komentarze

 1. Takie ogromne okna tarasowe robią niesamowite wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Właśnie dużo i duże okna były jednym z powodów dla którego wybraliśmy ten a nie inny projekt.

   Usuń
 2. Uwielbiam wnętrza z takimi wielkimi oknami. Wpada do nich dużo światła, chciałbym mieć coś takiego u siebie , jednak póki co brak możliwości..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My jeszcze nie dawno nawet nie myśleliśmy o budowaniu. Także wszystko może się jeszcze wydarzyć po Twojej myśli :)

   Usuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP