15 lutego 2017

Dach - #4 Płaska dachówka – przegląd oferty rynkowej


W poprzednim poście o dachówce płaskiej pisałam Wam o różnicach pomiędzy dachówką ceramiczną a betonową. My zdecydowaliśmy się na dachówkę ceramiczną. Jednak ten rodzaj dachówki wymaga dobrej jakości by była ona płaska i nie trzeba byłoby się szarpać z ewentualnymi reklamacjami. Ja niestety nie mam sił na bawienie się w reklamacje i walczenie o swoje. Dodatkowo każda reklamacja to przynajmniej dwa tygodnie przestoju na budowie.

Dziś przedstawię Wam ofertę rynkową na płaskie dachówki. Jednak nie wszystkie są godne uwagi ze względu na jakość. Jednak nie będę pisać, które dachówki cieszą się złą opinią ponieważ z tego co zauważyłam, zależy to od roku i partii. Jednego roku dana dachówka była bardzo chwalona za jakość, a następnego można było przeczytać dziesiątki opinii o bardzo krzywych partiach. Dlatego warto przeczytać aktualne opinie.

Benders

Carisma – dachówka cementowa, 3 wersje kolorystyczne, 11,6-12,7 szt. na m2Bogen

Actua 10 – dachówka ceramiczna, 7 wersji kolorystycznych, 10 szt. na m2
Plano 11 – dachówka ceramiczna, 4 wersje kolorystyczne, 11 szt. na m2


Braas

Tegalit – dachówka cementowa, 4 wersje kolorystyczne, 9,8-10,7 szt. na m2
Teviva – dachówka cementowa, 2 wersje kolorystyczne, 9,8-10,7 szt. na m2
Turmalin – dachówka ceramiczna, 7 wersji kolorystycznych, 11,5 szt. na m2


Creaton

Domino – dachówka ceramiczna, 8 wersji kolorystycznych, 12,4-13,1 szt. na m2Kapstadt – dachówka cementowa, 4 wersje kolorystyczne ,10szt. na m2


Simpla – dachówka ceramiczna, 2 wersje kolorystyczne, 10,4-11,4 na m2


Erlus

Linea  – dachówka ceramiczna, 5 wersji kolorystycznych, 10,5 na m2


Koramic

Actua 10 – dachówka ceramiczna,  wersji kolorystycznych, 15 szt. na m2
Orea 9 – dachówka ceramiczna,  wersji kolorystycznych, 9,6-10,5 szt. na m2


Meyer-Holsen

Piano  – dachówka ceramiczna, 6 wersji kolorystycznych, 15 szt. na m2


Nelskamp

Nibra G10 – dachówka ceramiczna, 8 wersji kolorystycznych, 10 szt. na m2


Roben

Bergamo  – dachówka ceramiczna, 2 kolory, 11,8-12,8 szt. na m2

Tondach

Figaro 11  – dachówka ceramiczna, 5 wersji kolorystycznych, >11 szt. na m2

Delux  – dachówka ceramiczna, 4 wersje kolorystyczne, >13,5 szt. na m2

Nasz wybór padł na dachówkę Meyer-Holsen Piano w kolorze czarny łupek. Dlaczego? Otóż jest to jedyna ceramiczna dachówka o której nie przeczytałam ani jednej złej opinii. Ponadto w hurtowniach również maja o nich dobre zdanie, potwierdzają, że nie dostali ani jednej reklamacji na nią. Z wad to dostępność tej dachówki. Trzeba ją sprowadzać z Niemiec na zamówienie, dlatego warto wybrać taką hurtownię, która zapewnia jakiś stan magazynowy na dobranie kilku dachówek na wypadek gdyby nam zabrakło. Trzeba również pamiętać by odpowiednio szybko ją zamówić min. 3 tygodnie wcześniej. No i podobno cena. Jednak w naszym przypadku dachówka nie była droższa od innych dachówek ceramicznych. Jedynie dachówka betonowa Brass Teviva była znacznie tańsza. Natomiast przy Braas Tegalit różnica już nie była duża. Pod uwagę brałam tylko dachówkę ceramiczną i betonową Braas oraz oczywiście Meyer-Holsen. 

Dlaczego nie wybrałam dachówki Braas? Ceramiki Braasa z Meyer-Holsen nawet nie ma co porównywać, a cenowo wyszła identycznie. Mogłam wybrać jeszcze dachówkę betonową, ale różnica w cenie nie była aż taka duża jak myślałam, szczególnie przy Tegalit. Poza tym dachówkę chcę układać na prosto a nie na mijankę, a taki sposób niełożenia nie jest rekomendowany przy dachówce cementowej. No i ostatecznie opinie, które mówią oprócz szybszego zarastania mchem dachówek cementowych to to, że po kilku latach stają się kruche i łamią się pod stopami kominiarza.  Czy to prawda? Nie wiem, technologia się zmienia i być może obecne dachówki cementowe są lepsze od tych sprzed kilku-kilkunastu lat. Jednak nie zamierzam tego sprawdzać na swoim przypadku. Dachówki ceramiczne produkowane od wieków, na wielu domach leżą w bardzo dobrym stanie po kilkadziesiąt lat.
Jeżeli znacie jakąś dachówkę płaską, której nie uwzględniłam w spisie, koniecznie dajcie znać.  Mile widziane komentarze na temat dachówek, na które warto zwrócić uwagę, a które odradzacie.

Macie dachówkę płaską? Koniecznie pochwalcie się. Napiszcie opinię, prześlijcie linka lub zdjęcie z opisem co to za dachówka. Osobom dopiero budującym na pewno pomożecie w wyborze.

10 komentarzy

 1. Brakuje dachówki BOGEN PLANO 11

  OdpowiedzUsuń
 2. My dopiero dopinamy formalności przed rozpoczęciem budowy, ale już robię research i wybieram materiały na nasz wymarzony dom :) kierując się opiniami również wybrałam Meyer Holsen Piano :) mam tylko pytanie, widziałaś może na żywo kolor platynowo-szary tego modelu? Chcieliśmy mieć bardziej ciemno niż jasno szary dach, ale też nie czarny. Zastanawiam się czy grafit nie będzie za bardzo zbliżony do czerni, a z kolei czy ten platynowo-szary, który póki co jest naszym faworytem, nie będzie zbyt jasny? :) chodzi mniej więcej o taki efekt kolorystyczny, jak na wizualizacji poniżej:

  https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-orliczkach-m137218781473b#pg1-1

  z góry dzięki za radę :D
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dachówka Meyer-Holsen ma to do siebie, że zmienia kolor w zależności od padania światła. Nasza właśnie ma taki kolor w słoneczne dni. W pochmurne jest bardziej grafitowa. Kolor platynowo-szary na dachu możesz znaleźć tutaj: http://jablonki.mojabudowa.pl/?kategoria=4
   Tu na zdjęciach również widać, że w słoneczne dni jest bardzo jasna, a w pochmurne kolor jest zbliżony do tego jaki oczekujecie.
   Daj znać na jaki się zdecydowaliście.
   Pozdrawiam,
   Agata

   Usuń
 3. brakuje imerysa HP10

  OdpowiedzUsuń
 4. W naszym centrum pokryć dachowych zdecydowanie zauważamy rosnące zainteresowanie dachówkami płaskimi i wydaje nam się, że ta tendencja będzie się powiększać. Dachówka płaska to idealna propozycja na budynki w stylu nowoczesnym, a jednocześnie idealna odpowiedz producentów dachówek na zapotrzebowanie klientów budujących domy w stylu minimalistycznym, którzy kilka lat temu mieli do wyboru tylko blachy dachowe. W naszej ofercie mamy Braas, Koramic, Roben oraz wybrany przez Panią Meyer-Holsen (który pod względem jakości oraz gwarancji jest absolutnie bezkonkurencyjny). Pozdrawiamy z Krakowa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak piszesz, z płaskimi ceramicznymi jest pewien problem. Czasami wychodzą idealne a czasami miewają pewne braki. Taka technologia. Pewnie dużo zależy od systemu kontroli, który odrzuca te mniej trafione. My mamy płaska od Creatona. Simplę. To ta większa. Widzieliśmy różne opinie ale na budowie przyjechała partia do której nie ma uwag. Ekipa układająca tez nie miała zastrzeżeń. Mamy co prawda na mijankę, bo jakoś tak bardziej nam się podoba. Szkoda tylko, że duża simpla nie ma szerszej palety kolorów ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brak dachówki La Escandella planum

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas wybór padł na La Escandella Planum, widziałem na dachu, miałem w ręku. Podobno kładzie się ją bez problemu.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP