9 lutego 2017

Dach - #3 Płaska dachówka - ceramiczna czy cementowa?


Coraz większą popularnością cieszą się dachówki płaskie. Moje serce również skradły już kilka lat temu. Tego typu dachówka bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, podkreślając modernistyczną bryłę budynku, ale równie dobrze sprawdzi się na dachach domów w stylu klasycznym. Osoby planujące kolektory, również powinny wziąć pod uwagę tą dachówkę, ponieważ łatwiej je wizualnie dopasować do płaskiej, równej powierzchni niż do wypukłych i pofalowanych tradycyjnych dachówek.

Planując płaską dachówkę mamy do wyboru dachówkę ceramiczną i cementową. Czym się one różnią? Dachówki ceramiczne są znane od wieków, natomiast dachówka cementowa gości na naszych dachach dopiero od kilkudziesięciu lat. Przez wiele osób nazywa jest imitacją, tańszym substytutem, dachówką deweloperską. A jaka jest prawda? Postaram się Wam przedstawić wady i zalety obu rozwiązań.

Na początek definicja obu rodzajów:

Dachówka ceramiczna jest mieszaniną gliny, iłów i wody. Wypala się ją w temperaturze ponad 1000ºC . Glina w piecu kurczy się nawet o 30%, co powoduje to jej deformację, dlatego nie jest ona idealnie równa.  Od spodu dachówka ceramiczna posiada wzmacniające żebra, których nie ma dachówka cementowa. Dachówki ceramiczne po wypaleniu mają powierzchnię, która jest porowata i chłonie brud, dlatego aby uzyskać większą gładkość oraz nadać im kolor, są angobowane (przed wypaleniem powlekane mieszanką iłów oraz tlenków żelaza) lub szkliwione (po wypaleniu pokrywane mieszanką z dodatkami tworzącymi szkliwo i ponownie wypalane). Niektóre dachówki są barwione w masie.

Dachówka cementowa jest zrobiona z piasku, cementu, wody i pigmentów tlenku żelaza, które są utwardzane w temperaturze 60ºC. Mieszanką cementową wypełnia się formy i suszy do całkowitego odparowania wody. Taki proces powoduje, że jest ona równa.  Aby osiągnąć wytrzymałość zgodną z normą, niektóre dachówki cementowe mają zróżnicowany przekrój – w środku są nieco grubsze, a po bokach cieńsze. Powierzchnia dachówki cementowej jest również porowata, a gładkość uzyskuje się przez pokrywnie dachówki lakierem akrylowym lub powłoką z warstwą wygładzającą (technologia Cisar) albo odbijającą część promieniowania cieplnego (technologia Protegon - dzięki czemu dach podobno mniej się nagrzewa).

Jeśli chodzi o wykończenie dachówek, wyróżniamy:
 • dachówkę naturalną – o matowej powierzchni,
 • dachówkę angoba – o półmatowym wykończeniu;
 • dachówkę angoba szlachetna – o wyraźnym połysku;
 • dachówkę glazura (wysoki połysk) – bardzo silnie połyskująca.


Dachówki płaskie można układać je na dwa sposoby:


tradycyjnie -  jedna nad drugą
na mijankę -  z przesunięciem o połowę
Dachówki ceramiczne

Dachówki betonowe (cementowe)

+są bardzo trwałe
+są  długowieczne
+są wytrzymałe na uszkodzenia
+sposób ułożenia nie wpływa na szczelność dachu*


- są droższe od dachówki cementowej
- istnieje większe ryzyko kupienia krzywej dachówki
-jeżeli wybierzemy dachówki naturalne, nie zabezpieczone impregnatem to są one bardzo narażone na atak grzybów, glonów i porostów
+są tańsze, co przy dużej powierzchni dachu potrafi zrobić konkretną różnicę w cenie
+są lżejsze od dachówki ceramicznej
+są proste

-są mniej trwałe niż dachówki ceramiczne
-ze względu na szczelność polecane kładzenie dachówki na mijankę*
- dachówka ta pokryta jest farbą akrylową i pewną warstwą impregnatu, narażona na działanie ciągłych czynników atmosferycznych potrafi złuszczyć się, zmienić kolor i brzydko wyglądać po latach.

*W przypadku ceramiki sposób ułożenia nie wpływa na szczelność dachu, natomiast przy cementowych niektórzy producenci zalecają układanie na mijankę, by zachować odpowiednią szczelność. Ryzyko wpłynięcia wody pod zamek dachówki wzrasta przy długich krokwiach. W niektórych typach dachówek betonowych płaskie gąsiory są mocowane w specyficzny sposób – na styk. Powoduje to konieczność lepszego doszczelnienia miejsca łączenia.

Należy pamiętać, że dachówki płaskie potrzebują bardzo dokładnie przygotowanego równego podłoża, ponieważ na krzywym podkładzie będą odstawać i nie dadzą pożądanego efektu prostych linii.


Jak widzicie dachówka płaska jest bardzo wymagająca. Potrzeba dokładności i staranności w przygotowaniu  więźby, dokładnego jej ułożenia oraz dobrej jakości dachówek. Gdy któryś z tych elementów zawiedzie, to niestety nie będziemy cieszyć się pięknym dachem.

3 komentarze

 1. słyszałam ostatnio komentarz że dzisiejsze dachówki nijak mają się w porównaniu do tych starszych modeli, że podczas chociażby gradobicia nowa pęka w mak, a te starsze jedynie się szczerbią. Nie wiem ile w tym prawdy, mam nadzieję, że efekt gradobicia nigdy mnie nie dopadnie :P
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jednak nie jest aż tak źle, bo u nas gradobicie zdarza się raz na rok lub dwa, na tyle silne, że wybija szyby w samochodach. Tam gdzie się budujemy trochę mniejsze zjawisko się obserwuje, ale w okolicach Tychów to ostatnimi laty standard.

   Usuń
 2. Każdy rodzaj dachówki ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od wielu czynników. Na jaki jesteśmy bardziej zdecydowani, ile mam pieniędzy na wydanie, czy długoterminowe czy nie zależy nam na tym. Na to wszystko trzeba sobie odpowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP