4 lutego 2017

Dach - #2 Rodzaje dachówek


W dzisiejszym poście i dwóch następnych skupię się na dachówce, ponieważ dachówka jest chyba najbardziej popularnym rodzajem pokrycia dachowego. Dachówki są znane od wieków - ceramiczne pokrywały dachy już w starożytnym Rzymie.

Dziś skupię się na przeglądzie rodzajów dachówki pod względem kształtu. Wybór kształtów dachówek jest naprawdę imponujący - szczerze mówiąc sama nie znałam wielu z nich. Nie mówiąc już o zobaczeniu ich na żywo. W kolorach dachówek też można przebierać. Jednak na naszych dachach zobaczymy głównie esówkę lub popularną ostatnio dachówkę płaską w kolorze czerni, grafitu lub odcieniach czerwieni.

Sama jestem zwolenniczka rozwiązań ponadczasowych i o moim wyborze dachówki napiszę później, jednak może kogoś zainspirują inne rozwiązania. • karpiówki,
fot. Creaton
 • marsylki,
fot. Creaton

 • dachówki holenderskie (kilka typów, jak:  esówka, Madura, OVH),
fot. Creaton

 • mnich–mniszki,
fot. Wienerberger
 • rombowe,
fot. Braas
 • dachówki reńskie,
fot. Creaton
 • dachówki płaskie (nowoczesne),
fot. Creaton

Macie jakąś z wymienionych wyżej dachówek? Pochwalcie się mile widziane zdjęcia lub prześlijcie linka :)


5 komentarzy

 1. Witam, zależy mi na tym żeby tanio i dobrze kupić projekt domu z garażem i interesuje się stroną http://www.archeton.pl/projekty-domow-z-garazem-na-2-samochody Jakieś opinie na ich temat? Będę wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Och kochana to mi wbiłaś klina względem mojej dachówki :) raczej żadna z powyższych nie przypomina mojej niemieckiej dachówki, choć może się mylę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że u Was jest esówka lub reńska. Dla mnie te faliste wszystkie są podobne :P Jedynie rozróżniam te bardziej charakterystyczne kształty jak: karpiówka, płaska, rombowa i mnich-mniszka.

   Usuń
 3. Holenderskie są świetne! Połączenie białej elewacji i granatowych dachówek to zdecydowanie strzał w dziesiątkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie płaska :) i zdecydowanie powinniśmy stawiać na ponadczasowe wzory i kolory. Szybciej zmienimy kolor tynku, a nawet wymienimy okna niż dach

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP