31 stycznia 2017

Dach - #1 Rodzaje pokryć dachowych


Wybór pokrycia dachowego powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ dach to inwestycja na wiele lat. Czynnikami mające znaczenie w wyborze pokrycia jest:


 • dopuszczalne obciążenie więźby,
 • kąt nachylenia dachu - im mniejszy kąt, tym okrycie dachu musi być szczelniejsze ponieważ woda wolniej spływa. W przypadku projektów domów z dachem płaskim wybór zawęża się do pap i membran. Pokrycie dachu blachą wymaga konstrukcji o kącie nachylenia min. 12 stopni, a dachówką – 22 stopni.
 • poziom skomplikowania konstrukcji - na prostym dachu takim jak dwuspadowy bez problemu można stosować wielkoformatowe blachy, gdyż taki układ nie generuje dużych strat materiału wynikających z konieczności docinania. Natomiast na skomplikowanych, wielospadowych dachach znacznie lepiej sprawdzi się pokrycie z materiałów o niewielkich rozmiarach.
 • trwałość pokrycia,
 • walory użytkowe i wizualne
 • oraz oczywiście koszt wykonania całego dachu.


Na rynku znajdziemy wiele dostępnych produktów pokrycia dachowego, jednak kilka z nich cieszy się szczególną popularnością. Są to pokrycia z blachy i blachodachówki, dachówki ceramicznej bądź cementowej, papy i gonty. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, które warto znać.

Pokrycia z blachy i blachodachówki

Są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Blacha jest pokryciem szczelnym, nie obciąża konstrukcji dachu, dzięki czemu może być ona prostsza, a co za tym idzie – tańsza. Główną wadą tego pokrycia jest niska izolacyjność akustyczna, co oznacza, że odgłosy padającego deszczu lub gradu nie będą wytłumione.

Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Pokrycia z dachówek

Główną zaletą dachówek jest ich trwałość - szacowana żywotność dachówek wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Charakteryzują się również wysoką izolacyjnością akustyczną, dzięki czemu doskonale tłumią odgłosy deszczu, czy gradu.  Niestety są ciężkie i nie każda konstrukcja dachu jest przygotowana na takie obciążenie, a wzmocnienie więźby podnosi koszty samej konstrukcji dachu. Jednak jeżeli w danym rejonie występują silne wiatry to znacznie korzystniej jest zastosować cięższe, a przy tym stabilniejsze pokrycie.

http://www.creaton.pl/

Papy i gonty bitumiczne

To rozwiązania przeznaczone głównie dla dachów płaskich lub o małym kącie nachylenia. Są tanie, odporne na uszkodzenia, jednak wymagają pełnego deskowania.

http://www.iko.be/

Łupki i gonty drewniane

To ekologiczne materiały, trwałe i o dobrej izolacyjności, jednak ich popularność dopiero rośnie. Można je stosować nawet przy bardzo skompilowanej geometrii dachu. Jednak jest to rozwiązanie bardzo drogie.

http://www.pizarras.pl/


A Wy jaki macie dach? Pochwalcie się. Napiszcie opinię, prześlijcie linka lub zdjęcie. Osobom dopiero budującym na pewno pomożecie w  wyborze.

11 komentarzy

 1. My wybraliśmy dachówkę, ponieważ podobno nie nagrzewa się mocno poddasze dzięki niej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy takie blachy się zbytnio nie nagrzewają? Ja mieszkam w bloku, ale moi rodzicw mają dachówki, tradycyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kompletnie nie znam się na dachu, ale zawsze lubiłam dobierać kolor i kąt nachylenia płytek w The Sims ;-)

  Pozdrawiam, Ania z D.

  OdpowiedzUsuń
 4. My zdecydowaliśmy się na dachówkę, mamy dach dwuspadowy. Podobnie jak w pierwszym komentarzu, wybraliśmy takie rozwiązanie ze względu na fakt, iż nie nagrzewa się tak poddasze, no i również ze względu na trwałość materiału.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście macie rację. Blacha szybciej się nagrzewa niż dachówka. Natomiast dachówka akumuluje ciepło - czyli wolniej się nagrzewa, ale i wolniej stygnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy artykuł, wszystko ładnie opisane jak książka pisze. Ja jednak jestem zwolennikiem klasycznej dachówki, jak dla mnie to najlepsze rozwiązanie i pożądany efekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sami wybraliśmy dachówkę ceramiczną, ale wybór jest spory i każdy znajdzie coś dla siebie ;)

   Usuń
 7. Dach jest najlepszą wizytówką domu. To on najpierw się rzuca w oczy i wielu po nim ocenia wygląd domu. Dlatego warto do budowy dach przykuć większą uwagę, żeby z jednej strony był ładny a z drugie praktyczny i spełniał swoje zadanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia :) i piękne dachy oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP