29 grudnia 2016

Rekuperacja


Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć temat wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Do niedawna byłam przeciwniczką tego rozwiązania (dlaczego? o tym przeczytacie niżej), a dziś buduję dom w którym przewiduję rekuperację.

Przy budowie domu energooszczędnego, który jest bardzo szczelny nie może być mowy o innym sposobie wentylacji, aniżeli wentylacja mechaniczna, a najlepiej z odzyskiem ciepła - czyli rekuperacją.

Dlaczego?

Ponieważ nowoczesne okna są bardzo szczelne przez co uniemożliwiają efektywną wentylację grawitacyjną. Jeżeli świeże powietrze nie napłynie z zewnątrz to wentylacja grawitacyjna nie zadziała, bo aby zużyte powietrze wewnętrzne zostało wypchnięte kanałami do wentylacji musi skądś napłynąć. Jeżeli tak się nie stanie to napłynie ono kominami wentylacyjnymi. Przez kratki wywiewne napływa wówczas do domu zimne powietrze, które szczególnie mocno odczuwamy zimą (z powodu dużej różnicy temperatury i ciśnień) i najczęściej wtedy zaślepiamy kratki, co skutecznie uniemożliwia już jakąkolwiek wymianę powietrza w domu. Dlatego też producenci okien zachęcają inwestorów do montowania w nowoczesnych, szczelnych oknach nawiewników lub mikro-wentylacji, które umożliwiają napływ do budynku świeżego powietrza z zewnątrz. Tylko czy to ma sens? Z jednej strony inwestujemy w szczelne okna, z niskim Uw, dopłacamy za ciepły montaż, a z drugiej dokupujemy (wcale nie tanie) akcesoria do ich rozszczelnienia by mogło z zewnątrz napłynąć zimne powietrze! Przecież to nie ma najmniejszego sensu.

Dało mi to do myślenia. Mimo wszystko nadal wizja mechanicznej wentylacji mnie przerażała ze względu na niektóre opinie osób, które skądinąd wentylacji mechanicznej nie posiadają! Otóż czytałam, że wentylacja mechaniczna ciągle szumi, w kanałach przez które napływa powietrze rozmnażają się grzyby, przez co po kilku latach będziemy mieć nieprzyjemny zapach w domu, że jesteśmy uzależnieni od prądu nawet przy dopływie powietrza do domu. Ale najbardziej przerażała mnie myśl chowania niemałych rur. Więc albo robi się specjalne peszle w których się je chowa lub obniża sufit by móc je schować pod regipsem. No nie powiem to był główny powód, dlaczego nawet nie wgłębiałam się dalej w temat  rekuperacji.

Jednak to wszystko jest NIEPRAWDĄ! O czym się dowiedziałam przy wycenie pompy ciepła. Wówczas  Pan Tomasz rozwiał wszystkie moje wątpliwości, wcale nie namawiając mnie na rekuperację, ale powiedział żeby się zastanowić. No i zaczęłam szukać i czytać na ten temat opinii osób, które mają wentylację mechaniczną już kilka lat. Jednak największy wpływ na moją decyzję, miało pokazanie mi przez Pana Tomka stosunkowo nowego systemu rozprowadzenia powietrza przez rurki PP, które chowa się w ociepleniu pod wylewką. EUREKA! Ponadto są one bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne.


Sama wentylacja mechaniczna nie ma sensu, bo nowoczesny dom to przecież dom ciepły i dobrze zaizolowany. Dlatego łączy się ją z rekuperatorem. Co to takiego i jak działa?

Świeże powietrze zasysane jest poprzez otwór w budynku z zewnątrz, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła, czyli rekuperator ogrzewając się ciepłem powietrza usuwanego. W wymienniku rekuperatora spotykają się więc dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i do pomieszczeń nawiewanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię. Dzięki temu system grzewczy przez długi czas w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) nie załącza się lub pracuje z mniejszą mocą, czyli rekuperator generuje oszczędności sięgających do 50%.

Powietrze zużyte jest usuwane z kuchni, łazienek, garderoby oraz korytarzy, nawiewane jest zaś do salonu, sypialni i pokoi. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew np. połączona kuchnia z jadalnią, czy pralnio-suszarnie. Garażu oraz kotłowni zazwyczaj nie wentyluje się mechanicznie.
Teraz przejdźmy do plusów i minusów wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Przedstawię je Wam w postaci tabeli, jak zresztą w wielu moich postach, bo wydaje mi się, że ten sposób jest najbardziej przejrzysty. A więc:

PLUSY
MINUSY

 • Oszczędność na ogrzewaniu budynku (nawet do 50%).
 • Budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne (nawet o 45%), dzięki czemu możemy zamontować system grzewczy o mniejszej mocy.
 • Ciągła dostawa do domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Dopływ świeżego powietrza z niską zawartością dwutlenku węgla i wilgotności sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony dzięki czemu człowiek dobrze się czuje, wypoczywa i śpi.
 • Brak dyskomfortu związanego z wyziębianiem pomieszczenia, co ma miejsce przy wietrzeniu zimą lub jesienią przy pomocy otwarcia okien.
 • Powietrze nawiewane jest filtrowane, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń takich jak: kurz, sadza, alergeny, pyłki, owady jest zatrzymywana na filtrze.
 • Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach (niezależnie od temperatury na zewnątrz i wiatru).
 • Rekuperator z by-pass  zapewnia możliwość chłodzenia poprzez skierowanie w okresie letnim chłodniejszego nocą zewnętrznego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń (z obejściem wymiennika ciepła). Zapewnia także wywiew ciepłego powietrza z budynku bezpośrednio na zewnątrz omijając wymiennik.
 • Usuwanie powietrza zużytego zapewnia obniżanie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym, obniżanie stężenia szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu wewnętrznym: dwutlenku węgla, pyłu, mikroorganizmów, np. grzybów, substancji chemicznych emitowanych przez meble, wykładziny itp.
 • Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym: brak pleśni, grzybów na ścianach.
 • Brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli).
 • Dzięki opcji intensywnego przewietrzania możliwe jest szybkie usunięcie z powietrza wewnętrznego nieprzyjemnych zapachów.
 • Niższa emisja CO2 do atmosfery (ochrona środowiska).
 • Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów do wentylacji grawitacyjnej.
 • Możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.
 • Brak komarów, much i innych insektów - nie trzeba montować moskitier.
 • Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą).
 • Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwierania okien). • Zużycie prądu. Ponieważ urządzenie powinno pracować 24h/dobę przez cały rok (nawet podczas naszej nieobecności), ważne jest by zużywał mało prądu. W dobrych urządzeniach wartość ta wynosi średnio 45W, co daje średni dzienny koszt użytkowania rekuperatora na poziomie ok. 0,39 zł.
 • Niezwykle istotna dla utrzymania wysokich parametrów pracy rekuperatora jest regularna wymiana filtrów. Filtry wymienia się średnio raz na 3 miesiące, przy czym co najmniej raz w miesiącu należy sprawdzić, czy filtry nie uległy nadmiernemu zabrudzeniu. Komplet filtrów kosztuje około 50 zł.
 • Konieczność serwisowania systemu: raz w roku (koszty porównywalne z przeglądem pieca gazowego).
 • Za dobrej klasy rekuperator do przeciętnej wielkości domu jednorodzinnego trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, te o najlepszych parametrach kosztują nawet kilkanaście. Do tego trzeba jeszcze dodać koszt wykonania instalacji wentylacyjnej – około 5 tys. zł. W sumie system do domu jednorodzinnego kosztuje od kilkunastu do nawet ponad 20 tys. zł.
Oddychając świeżym powietrzem już po kilku dniach zauważa się znikanie bólu głowy, poprawia się jakość snu, wzrasta witalność i energia. Wszystko dlatego, że organizm otrzymuje wysoką jakość powietrza o optymalnej zawartości dwutlenku węgla, pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych.Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego w ogóle nie da się wybudować bez rekuperacji! Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nowoczesny, energooszczędny dom powinien posiadać rekuperację. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.

Osiągnięcie komfortu klimatycznego podobnego do tego, jaki jest w domu z rekuperacją, nie da się osiągnąć w budynkach z wentylacją grawitacyjną.

Rekuperację najlepiej uwzględnić już w projekcie domu, ponieważ wykonuje się ją zamiast wentylacji grawitacyjnej, czyli ... w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych (jeżeli już są to trzeba je zaślepić), a jeżeli w domu nie ma kominka, a system grzewczy oparty jest na pompie ciepła to komina nie ma wcale. Nie budując kominów oszczędzamy nie tylko pieniądze (kilka tysięcy złotych), ale również miejsce.

Projektu rekuperacji najlepiej NIE kupować osobno ponieważ firma instalacyjna, z którą podpiszecie umowę i tak wykona projekt opierając się o własne doświadczenie. Ważne, by projekt i wykonawstwo spoczywały w tych samych rękach, wtedy odpowiedzialność będzie po jednej stronie. Poza tym dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy.

Czy koszty inwestycji w rekuperację się zwrócą?

Myślę, że w moim przypadku, gdzie koszty ogrzewania PC są bardzo małe inwestycja się nie zwróci nigdy. Mam nadzieję, że  w bilansie wyjdę na zero. Bo w końcu oszczędzam na budowie i obróbce kominów. W użytkowaniu rekuperacji raczej nie liczę na oszczędności, bo to co zaoszczędzę na ogrzewaniu, zeżre mi prąd, wymiana filtrów i przeglądy. Natomiast liczę, że komfort mieszkania znacznie się podwyższy. Oszczędności mogę zaobserwować na walce z muchami i komarami :)
Natomiast w domach ogrzewanych drogim źródłem energii rekuperacja może się zwrócić już po kilku latach.

Ja jestem na TAK, a Wy? Jakie jest Wasze zdanie o rekuperacji?

41 komentarzy

 1. To dałaś mi do myślenia...Pierwsze słyszę o czymś takim.
  A korzystając z okazji życzę Ci szczęśliwego Nowego Roku i samych udanych przedsięwzięć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślałam, że rekuperacja to już dobrze znany temat. Tylko, nie wszyscy wiedzą czy warto w nią inwestować czy nie i ja postanowiłam podzielić się moimi przemyśleniami. Dziękuję Elu :) ja oczywiście Tobie również życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe rozwiązanie, przyznam się szczerze, że dotychczas o tym nie słyszałam. Koszt takiej instalacji faktycznie jest drogi, ale myślę, że jak się buduje wszystko od zera, w szczególności stawiając na nowoczesność i funkcjonalność domu- to warto takie rozwiązanie rozważyć. Mnie osobiście przydałaby się taka rekuperacja - gdyż widzę kolejny jej plus - jestem alergiczką i czasem gdy chce wywietrzyć do domu wkradają mi się pyłki i inne zanieczyszczenia , które wywołują u mnie objawy alergii. Kolejnym plusem byłby dla mnie fakt komarów. Mieszkamy w dość podmokłym terenie- w okół morze, zalew, kanał i pełno różnej wody- latem gdy chce się wpuścić świeże powietrze do domu- komary zjadają nas żywcem. Jeśli kiedyś będzie mi dane budować swój dom- na pewno sięgnę pamięcią do Twojego postu. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój post pokazał Ci nowe możliwości. Dla mnie brak owadów w domu to naprawdę wielki plus tej inwestycji. A z tego co czytałam to alergicy bardzo zadowoleni są z reku. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Wszystko, co jest napisane to prawda, z wyjątkiem jednej jedynej rzeczy: a mianowicie chodzi o tzw. bilans cieplny. Krótko mówiąc ilość ciepła pobranego musi równać się ilości ciepła oddanego. Dlatego "wyrzucając" ciepłe powietrze z pomieszczenia, musimy dostarczyć tyle energii, żeby ciepło pobrane zostało ogrzane do temperatury powietrza "wychodzącego". Wymiennik ciepła rekompensuje ten wydatek w ok. 50%. Brakujące ok.50% musi zostać ogrzane, co wiąże się z zapotrzebowaniem na energię. Nie działają tu zjawiska różnicy ciśnień oraz wentylacji grawitacyjnej, a wszystko odbywa się mechanicznie. (takie założenie). Realnie mogę to ująć, że zyskujemy ok. 20% energii potrzebnej do ogrzania zasysanego powietrza, co w stosunku do wydatków na zakup urządzeń i opłatę właściwie wyszkolonych wykonawców jest wartością na chwilę obecną dosyć wysoką w stosunku do otrzymanych oszczędności. Czekam jeszcze tylko na "zachowanie się" systemu w okresie kilku-kilkunastu lat. Wtedy będę mógł stwierdzić jego rzeczywistą wartość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak jak pisałam, nie ma co liczyć na to, że rekuperacja się zwróci. U nas reku jest niby jeszcze nowością, ale zagranicą z powodzeniem sprzedaje się już kilka lat i nie czytałam złych opinii, a wręcz przeciwnie rynek się gwałtownie rozrasta. Dlatego mam nadzieję, że jednak nie będę rozczarowana inwestycją.

   Usuń
 4. No proszę :) A też się ostatnio nad tym zastanawiałem.

  OdpowiedzUsuń
 5. a właśnie się nad tym zastanawiamy :) przyda się ten post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. Ja początkowo bardzo sceptycznie podchodziłam do wszelkiego rodzaju nowinek. Jednak bo głębokiej lekturze zmieniłam zdanie co do części tych rzeczy.

   Usuń
 6. Super artykuł ! Szczerze mówiąc nie wiedziałam o czymś takim, ale dobrze znać takie nowinki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo pomocny artykuł, zwłaszcza kiedy planuje się remont generalny

  OdpowiedzUsuń
 8. No i mnie zawstydziłaś, bo wybudowałam dwa domy, a nie słyszałam o czymś takim. Bardzo ciekawy post. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślałam, że nie ma osoby co przynajmniej nie słyszała o rekuperacji, a jednak :P Tym bardziej się cieszę, że poruszyłam ten temat na blogu :) Pozdrawiam :))

   Usuń
 9. U nas się sprawdziło i nie wyobrażam sobie domu bez rekuperacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opinię o rekuperacji od użytkownika :) Ja cieszę się, że zdecydowaliśmy się na rekuperację ze względu na smog, mimo iż szarpnęło po kieszeni.

   Usuń
 10. Będę budować dom wg tego samego projektu. Do rekuperacji zniechęcały mnie sufity podwieszane, ale jeśli jest możliwość w wylewce, to musze to przemyśleć. Z ciekawości, na jakim etapie trzeba się skontaktować z fitmą wykonawczą? Lania stropów? I jeśli mogę wiedzieć, na ile macie wycenę rekuperacji w Waszym domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się na rekuperację. Podwieszane sufity odpadały. Wykonawcę najlepiej mieć jeszcze przed stropami, by mógł wykonać projekt rekuperacji, gdzie rozlokuje anemonstaty. No i niepotrzebnie nie budować kominów wentylacyjnych. Zawsze to parę tyś. w kieszeni. Jednak większość firm jest w stanie zrobić przepusty na gotowym już stropie, więc z pewnością trzeba zdecydować się na rekuperację przed wylewkami. Rekuperacja kosztuje nas 17tyś brutto.

   Dom wg tego projektu jest piękny, ale kosztowna jest budowa. Życzę powodzenia w budowie :)

   Usuń
 11. Agato, jakiej firmy rekuperator zamówiliście? Chodzi mi o ten system niewidocznych rur. My właśnie ruszamy z budową, więc systematycznie śledzę Twoje wskazówki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. System rur to oryginalny PE-FLEX, a sam rekuperator Brink Excellent.
   Życzę powodzenia w budowie :)
   Na blogu pojawi się jeszcze bardzo dużo wskazówek dotyczących budowy m.in. na co zwracać uwagę przy odbiorach, bo niestety jak się samemu nie dopilnuje to później wychodzi straszna kicha i nie ma co liczyć na fachowców :/
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Agato, czy możesz mi dać namiary na firmę instalacyjną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GHS z Rudy Śląskiej, proszę się powołać na mnie :)

   Usuń
 13. Czy może mi pani zdradzić kwotę jaką wydaliście na rekuperacja w waszym domu na prywatnego maila: shark_hi@wp.pl?
  Temat mnie bardzo interesuje bo mi też proponuje się takie rozwiązanie ale nie wiem jak to ugryźć oraz jak przekonać meża :P

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,
  Czy mogę poprosić panią o zdradzenie mi ile kosztowało was zamontowanie rekuperacji na prywatnego maila: shark_hi@wp.pl?

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem jak najbardziej na tak :)
  Osoba, która nie miała styczności z system rekuperacji będzie przeciwna zamontowaniu takiej wentylacji mechanicznej. Nie dziwię się, trzeba poznać całą specyfikę i mieć świadomość, że technologia tak idzie do przodu, że każdą wentylację można zagłuszyć (tłumiki, wełna itp), chociaż teraz elementy te są bardzo ciche.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam może mi Pani również wysłać na email koszty instalacji z rekuperacja?karolr1005@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam. Po przeczytaniu tego wpisu mam mętlik w głowie. Bardzo proszę o przesłanie na maila kosztów takiej rekuperacji db82@o2.pl
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. czy mogę także prosic o koszty rekuperacji
  Dziękuję za prowadzenie bloga- dla mnie to skarbnica wiedzy- konkretnie i na temat
  mderszniak@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak najbardziej wielkie tak dla rekuperacji! Postanowiłam sama się przekonać jak sprawdzi się ona w moim domu. Kiedy tylko rekuperator został podłączony do wentylacji od razu czuć różnicę. Nasze rachunki za ogrzewanie zmalały, a w domu cały czas mamy ciepło. Niesamowite urządzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Słyszałem o rekuperacji wiele dobrego. Podobno świetne rozwiązanie o dużej skuteczności. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na zakup pompy ciepła i też nie żałuje. Takie sposoby odzyskiwania ciepła z otoczenia to naprawdę świetna sprawa. Więcej domów powinno takowe posiadać.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wydajna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to najlepsze rozwiązanie dla domu i domowników. Odkąd zainwestowałam w nią z mężem od razu alergia naszego syna ustąpiła i jest co raz to lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo wyczerpujący wpis. Z każdym rokiem można zaobserwować coraz lepsze technologie budowania i wyposażania domów i mieszkań. Nowoczesne rozwiązania dotyczą też tematów wentylacji, klimatyzacji, rekuperacji i ogrzewania i na szczęście tego typu udoskonalenia stają się dostępne dla niemal każdego. Warto jedynie, tak jak i w Twoim przypadku, już na wstępie określić co jest naszym głównym celem: zwiększenie komfortu, dbałość o środowisko, czy może oszczędzanie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dziękuję za te informacje, jeszcze się waham.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja bym poszedł o krok dalej i zamiast zwykłej wentylacji, moim wyborem byłaby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To dużo korzystniejsze rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasowej.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP