16 listopada 2016

Tani domek – czyli jaki? #1 Projekt


Dla wielu osób podstawowym kryterium, którym kierują się przy wyborze projektu domu, jest koszt budowy. Wybierając gotowy projekt mamy przynajmniej orientację ile kosztować będzie nas budowa danego domu i jakie są różnice w kosztach pomiędzy innymi projektami danej pracowni architektonicznej. Jednak daleka byłabym od porównywania kosztów dwóch różnych pracowni ponieważ zupełnie inaczej mogą być liczone kosztorysy, a poza tym niestety wiele z nich jest zaniżonych lub nie są one aktualizowane. Trochę gorzej wygląda sprawa przy indywidualnym projektowaniu domu. Co zrobić by koszt jego budowy nas nie przerósł? Dla pocieszenia dodam, że już na etapie projektu można sprawdzić, czy dany budynek będzie ekonomiczny w realizacji. Dlatego w pierwszej części (tak, tak z czasem pojawią się kolejne) skupię się na projekcie.

Co powoduje, że jeden dom jest względnie tani, a inny drogi? Penie milion razy słyszeliście „mały, tani domek”. Wierzcie mi, że mały dom to nie zawsze znaczy tani. Jako, że jestem już po wycenach mojego domu, to wiem ile co kosztuje, przynajmniej na etapie SSZ. Udowodnię Wam, że liczenie typu 200m2 pomnożone przez 2500zł za każdy metr nie jest absolutnie miarodajne.

Na etapie SSO na koszt budowy wpływają głównie fundament i dach, dlatego np. mały dom parterowy może okazać się droższy od większego domu piętrowego. Fundamenty to ok 25% całej kwoty SSO. Drogi jest zarówno materiał jak i robocizna. Na tym etapie powierzchnia użytkowa nie ma znaczenia. Bardziej liczy się powierzchnia zabudowy. Powierzchnia użytkowa mówi nam, ile metrów będziemy musieli wykończyć, chociaż nie do końca (co się wlicza do powierzchni użytkowej przeczytacie <TUTAJ>)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu taniego w realizacji?

1. Bryła budynku

Najlepiej wybrać dom o prostej bryle, osadzonej na planie prostokąta lub kwadratu. Mając do wybory dom parterowy, piętrowy oraz parterowy z poddaszem użytkowym najkorzystniej, pod względem ekonomicznym wypada ten ostatni. W porównaniu do domu parterowego ma on mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, natomiast, w przeciwieństwie do domu piętrowego, nie trzeba w nim wykonywać dodatkowego stropu i pełnej kondygnacji. Oczywiście wszelkiego rodzaju lukarny, wykusze, balkony, czy wieżyczki znacznie podwyższają koszty budowy. Taki dom nie dość, że będzie tańszy w realizacji to i jego koszty utrzymania będą znacznie niższe. Właśnie domy pasywne charakteryzują się taką prostą bryłą pozbawioną potencjalnych mostków cieplnych. 

2. Dach

Sama dachówka nie jest stosunkowo droga, natomiast gąsiory, czy dachówki skrajne są ok 10 krotnie droższe od podstawowej dachówki. Dachy wielospadowe mają zdecydowanie więcej drogich gąsiorów, mają większą powierzchnię i znacznie więcej więźby dachowej. Dodatkowo mamy duży odpad dachówek, które trzeba docinać. Najtańszy jest więc prosty dach dwuspadzisty bez lukarn, ewentualnie dach kopertowy. Ponadto na takim nieskomplikowanym dachu możemy użyć dowolnego materiału do jego pokrycia. Na cenę wykonania dachu wpływają także okna dachowe, które są droższe od okien szczytowych (wiąże się to pewnie z znacznie niższą konkurencją). Myślę, że za każde okno dachowe możecie w przybliżeniu liczyć ok 2000zł (bo oprócz okna dachowego trzeba dokupić kołnierz uszczelniający). Piękne okna kolankowe znacznie podwyższają koszty budowy (są kilka razy droższe od okien dachowych). Dodatkowo, nie każde okno kolankowe jakie jest w projekcie znajdziemy na polskim rynku. Dlatego, jeżeli takie okno planujecie, to warto najpierw zbadać rynek, ponieważ indywidualne zamówienie okna nietypowego może zrujnować kieszeń inwestora. 

3. Okna 

Okna są bardzo drogie i wiadomo, że im jest ich mnie i są mniejsze to dom jest tańszy. Jednak teraz jest trend na duże okna i sama nie wyobrażam sobie domu z kilkoma malutkimi oknami. Warto jednak zastanowić się czy wszystkie okna w projekcie są nam potrzebne. Każde okno mniej to kilkutysięczna oszczędność. Okna będą jednym z większych Waszych wydatków, szczególnie, że ich zakup musimy wykonać w pierwszych etapach budowy domu i nie możemy podzielić go na raty. Dodatkowo większość z Was zdecyduje się na zakup rolet lub żaluzji fasadowych, których kosztorys inwestorski z  reguły nie zakłada, a jest to dodatkowe kilka-kilkanaście tysięcy zł. Dlatego przy wyborze projektu zwracajcie uwagę na okna, ich ilość, rodzaj i wielkość. Na całe szczęście w oknach tradycyjnych nie ma już słowa „typowy”, co nie znaczy, że każde okno da się bez problemu wykonać. W gotowych projektach często widać na wizualizacjach ogromne niedzielone przeszklenia, okna narożne klejone – niestety nie są to okna dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, ponieważ muszą być wykonywane na indywidualne zlecenie, a wówczas potrafią osiągnąć zawrotne ceny.  Niestety przy dużych przeszkleniach musimy się liczyć albo z podziałem okna albo z wysoką ceną. Najtańsze są okna z PCV w kolorze białym. Okna typu fix (nieotwieralne) są tańsze od rozwierno-uchylnych. Najdroższe są suwanki, w szczególności okno typu HS, za które trzeba wyłożyć ok.10 tyś zł. (350x240 cm) i niestety wielkość okna nie ma tu dużego wpływu na cenę, po prostu sama konstrukcja jest taka droga. Drogie będą również okna nietypowe, czyli okrągłe, czy trójkątne.

4. Drzwi i brama garażowa

Przy drzwiach i bramie garażowej koniecznie patrzcie na wymiary. Niestety za nietypowe wymiary przyjdzie Wam zapłacić ok.50% więcej. 

5. Rozkład pomieszczeń

Układ domu powinien być dostosowany do stron świata i zmian nasłonecznienia w ciągu dnia, co wpływa na koszty eksploatacji (więcej na ten temat przeczytacie <TUTAJ>). Natomiast z punktu widzenia ekonomii budowy, istotną kwestią jest rozmieszczenie w najbliższym sąsiedztwie pomieszczeń o podobnej funkcjonalności tak by ograniczyć ilość pionów instalacyjnych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Możecie założyć, że koszt jednego komina to ok. 10 tyś zł z wykończeniem. Pamiętajcie, że największy koszt przy wykańczaniu domu generuje łazienka i kuchnia. Im więcej łazienek tym większy koszt. Armatura łazienkowa jest dosyć droga, do tego dochodzi hydraulika, kafelki. Okna dachowe łazienkowe też są droższe od tych przeznaczonych do pokoju.

6. Energooszczędność

Zastosowanie instalacji energooszczędnych początkowo wymaga zwiększonych nakładów finansowych, jest to jednak inwestycja, która zwróci się po kilku latach użytkowania – mniej zużywanej energii to niższe koszty eksploatacji. Warto się nad niektórymi rozwiązaniami zastanowić i je przekalkulować. Wiele osób decyduje się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, która minimalizuje straty ciepła.

7. Piwnice

W piwnicy można urządzić kotłownię, winniczkę, a nawet garaż. Prawda jest jednak taka, że wszystkie te pomieszczenia można ulokować na parterze, a budowa podpiwniczenia jest zdecydowanie droższa, niż budowa podobnej powierzchni na poziomie terenu.

8. Garaż

Inwestorzy mają wybór między garażem wolnostojącym lub garażem wbudowanym w bryłę budynku, który jest tańszą opcją. Ja osobiście nie wyobrażam sobie domu beż garażu, ale jeżeli nie jest niezbędnym elementem domu, można z niego zrezygnować lub zdecydować się na tańszą i prostszą w realizacji wiatę samochodową.

9. Elewacja

Jest to ostatni element i chyba najmniej istotny, ale zwróćcie uwagę na to, że często elewacje pokazywane na wizualizacjach zakładają zastosowanie drogich materiałów wykończeniowych. Z powodzeniem można z nich zrezygnować na rzecz tynków strukturalnych, gdzie ciekawy efekt, można uzyskać zestawiając ze sobą tynki w kontrastujących kolorach lub fakturach.

Gdzie zaoszczędzić podczas budowy domu?

Wydatki związane z budową domu można ograniczyć na każdym etapie. Jednak daleka byłabym na oszczędzaniu na jakości. Niestety często skupiamy się na tanich produktach, których zakup w ostateczności może się okazać droższy, np. zakup pustaków drugiej kategorii, skutkować będzie tym, że będziemy musieć kupić ich dwa razy więcej, bo tyle będzie z ich odpadów. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać oszczędności. Pierwszym krokiem jest projekt – odpowiednio dobrany do możliwości finansowych inwestorów, gwarantuje sprawną i szybką budowę. 

26 komentarzy

 1. Witaj, trafiłam na Twojego bloga niedawno i przeczytałam wszystko jednym tchem. Też jesteśmy ze Śląska i również planujemy budowę tego domu. Ponieważ- nie ukrywam- jesteśmy całkowitymi laikami, jesteś dla nas istnym kompendium wiedzy i z niecierpliwością czekamy na każdy Twój wpis. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Bardzo się cieszę, że moje wpisy choć trochę pomagają przyszłym inwestorom. Projekt wydaje się prosty jednak jest w nim kilka pułapek, nad którymi trzeba się zastanowić jak je rozwiązać nie pogrążając się w ogromnych kosztach. Ja ciągle coś wyceniam, kalkuluję i przeliczam :P W razie pytań pisz na maila. Pozdrawiam :))

   Usuń
 2. Na procesie projektu warto przewidzieć w domu instalację klimatyzacji. Kiedyś standardem wyposażenia był telewizor, teraz jest to wysokiej jakości klimatyzator.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, klimatyzacja jest obecnie bardzo pożądana. My zdecydowaliśmy się na chłodzenie pasywne z PC.

   Usuń
 3. Zdecydowałem się na budowę małego domu, bo wszyscy mi mówili, ze będzie tani w budowie i eksploatacji, też tak myślałem, bo wydawało mi się to logiczne, ale niestety rzeczywistość trochę mnie zaskoczyła, ale nie narzekam za bardzo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety małe nie zawsze jest tanie, ale najważniejsze, że masz to już za sobą i jesteś na swoim ;)

   Usuń
 4. Nasz domek już stoi, jak wiesz, więc to wszystko o czym piszesz już jest za nam. Zanim jednak się zabraliśmy za budowę przeczytaliśmy mnóstwo informacji na ten temat i zastanawialiśmy się gdzie można zaoszczędzić, a gdzie nie ma to sensu. I tak jak piszesz zainwestowaliśmy w dobrej jakości materiały, a zrezygnowaliśmy np z balkonów stawiając na prostą bryłę budynku. Kiedyś myślałam, tak jak większość, że mały domek to tani domek. Teraz wiem, że nie koniecznie tak musi być. My zdecydowaliśmy się na niewielki domek parterowy z poddaszem użytkowym. Na razie jestem bardzo zadowolona z naszego domku w realu:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda mi się czytelników przekonać, że oszczędzać powinno się głównie na rozwiązaniach i systemach, bo tu można najwięcej zaoszczędzić. Niestety oszczędzając na jakości można ostatecznie dwa razy zapłacić. Ściskam :))

   Usuń
 5. Nigdy nie oszczędzałabym na materiałach, w ogóle nie uznaję teksu "mały, tani dom", ani tym bardziej "wlał, wylał dom wyniesie mnie tyle co czynsz mieszkania" ;O niestety czasy są takie, że każdy chce mieć dom, nie patrząc na swoje możliwości..i w tedy budują te "małe,tanie domy" - z tanich materiałów, a potem jest szloch i zgrzytanie zębami, że na opał wiele idzie, że są przeciągi w domu itp. jestem zdania kto tanio kupuje, dwa razy kupuje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety masz rację. Tylko, że ludzie nie są świadomi kosztów bo sami inwestorzy je ukrywają w obawie przed wścibskimi życzliwymi no i biura projektowe również zaniżają kalkulacje by zachęcić do zakupu projektu ;/

   Usuń
 6. Ja mam w planach dopiero się budować, więc wszystkie informacje są na wagę złota. Dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ważna wiedza w pigułce, dziękuje warto zanotować jak ma się w planach budowę domu jak ja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że post się przydaje i zapraszam na więcej :)

   Usuń
 8. Dzięki za wpis! Bardzo pomocne informacje, szczególnie, że z mężem dopiero zaczynamy. Już co prawda część pracy za nami ale jeszcze dużo do końca. A jeszcze dochodzą spowalniacze typu wyceny jakichś elementów dodatkowych. Aktualnie to szukam różnych rozwiązań bo chcemy zakupić okna pcv cennik kalkulator czy inna szybsza wycena by się przydała, do wstępnego oszacowania. Niestety duże firmy bardzo to opóźniają wszystko..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis jest przydatny. Z czasem pojawią się kolejne, ale to z biegiem prac u siebie, bo wówczas mogę na swoim przykładzie coś więcej napisać. Właśnie szykuję wpis o oknach, ale zanim pojawi się na blogu to już będziecie mieć zakupione. Kalkulator polecam ten: http://kb.pl/salon/okna/ Jednak ostateczna cena okien zależy naprawdę od miliona rzeczy, więc ciężko będzie wyliczyć sobie orientacyjną kwotę.

   Usuń
  2. Dziękuję! Bardzo ciekawy ten kalkulator, zawiera dużo opcji, więc pewnie przyda się i w następnych etapach budowy. :-)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 9. Bardzo interesujący artykuł, można tu znaleźć wiele przydatnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przydatne informacje. Ja również stoję przed wyborem projektu domu. Będzie to budynek o prostokątnej bryle z dwuspadowym dachem bez garażu. Myślę, że bez problemu coś takiego postawię w niedużych pieniądzach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fachowe porady i ciekawe propozycje - klasyka rządzi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli chodzi o projekty, to polecam wam zajrzec tutaj projektyzwizja.pl . Na stronie jest sporo projektów, których nie znajdziecie nigdzie indziej więc jest spora szansa na to, że na prawdę coś się wam tutaj spodoba. Uważam, że na prawde warto

  OdpowiedzUsuń
 13. Super mini domek :) Fantastycznie prezentuje się z zewnątrz i na zewnątrz. Jednak czy dla dwóch osób nie byłby zbyt mały? My akurat mamy mieszkanie i teraz problem z urządzeniem niewielkiego salonu https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/salon . A projekty są naprawdę niczego sobie.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP