28 października 2016

Projekt pod lupą – 10 najlepszych projektów na wąską działkę


Dziś pierwszy post z cyklu „Projekt pod lupą” w zupełnie nowej odsłonie. Jak już wiecie uwielbiam przeglądać projekty domów gotowych. Mimo iż swój mam już wybrany i właśnie realizuję jego budowę, to systematycznie przeglądam nowości, jakie wypuszczają biura projektowe. A jest ich, co roku po kilka na jedno biuro. Dlatego postanowiłam przedstawić Wam więcej niż tylko jeden projekt na raz. Będzie to moje top 10 projektów gotowych w danej kategorii.

W pierwszej kolejności na tapetę idzie trudny temat, jakim jest dobór gotowego projektu na wąską działkę, bo mimo iż różnorodność i ilość projektów gotowych jest imponująca, a przyszli inwestorzy mają możliwość wyboru projektu zarówno pod względem architektury, stylu i technologii wznoszenia, to jednak zakupiona już działka, jej lokalizacja,  kształt i wymiary, mają największy wpływ na wybór projektu. 

Sama szukając odpowiedniej działki do zakupu często trafiałam na wąskie pasy ziemi. Cena takiego gruntu jest przeważnie okazyjna, ze względu na to, że na wąskiej działce trudniej jest postawić komfortowy dom, ponieważ większość projektów gotowych robiona jest z myślą o standardowych działkach zbliżonych kształtem do kwadratu. Ale jeżeli cena jest niska, a do tego działka znajduje się w atrakcyjnej okolicy to, czemu nie macie tego wykorzystać? Czy wybór gotowych projektów na wąską działkę jest faktycznie ograniczony? Czy zawsze jesteśmy skazani na wykonanie projektu na indywidualne zamówienie? Otóż nie! Nie jest wcale tak źle. Jak się sami przekonacie jest, w czym wybierać i wcale nie musicie się ograniczać ani w metrażu, ani z ilością pomieszczeń gospodarczych.


Pamiętajcie, że zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi dotyczącymi usytuowania budynku względem granic działki potrzebne jest, co najmniej po 4 m odległości między granicą działki i ścianą zewnętrzną budynku, jeśli jest w niej okno lub drzwi i 3 m dla ściany bez otworów (czyt. okien i drzwi).

Działki wąskie i długie wymuszają wybór projektu domu o ograniczonej szerokości i specjalnie określonego rozplanowania funkcjonalnego wnętrza. Poniżej przedstawiam Wam, moją listę najciekawszych projektów, które zmieszczą się na działce o szerokości do 20m.


Projekt domu Dostępny 4A (min. szerokość działki 16,91m)Jest to projekt domu przeznaczony dla 4-osobowej rodziny. Na niewielkiej powierzchni zmieszczono pełny program pomieszczeń, co czyni dom wygodnym, ale niedrogim w budowie. Atutem projektu Dostępny 4A jest bardzo wygodna garderoba w wiatrołapie w której można schować odzież wierzchnią i buty, dodatkowy pokój oraz łazienka z prysznicem na parterze. Kuchnia otwarta jest na salon z jadalnią, ale jeżeli wolicie kuchnię zamkniętą to nie ma problemu by wstawić duże drzwi oddzielające te przestrzenie. W projekcie nie ma wprawdzie spiżarki, ale wybierając ogrzewanie gazem spokojnie kotłownię można w takim celu wykorzystać, a i wejście z garażu do tego pomieszczenia będzie bardzo wygodne przy wnoszeniu zakupów. W projekcie nie zabrakło miejsca na pralnię, ani garderobę w małżeńskiej sypialni.
Dla osób szukających projektu z garażem dwustanowiskowym odsyłam do innej wersji projektu Dostępny 3Projekt domu Riko IV G2 energo plus (min. szerokość działki 18,8m)
Jest to projekt domu przeznaczony dla 4-osobowej rodziny. Bryłę budynku charakteryzuje bezokapowy dach (ostatnio bardzo modny) oraz minimalistyczne wykończenie. Nie zabrakło tu atrybutów nowoczesnego budownictwa takich jak betonowy wykusz oraz duże okna.
Atutem projektu jest dwustanowiskowy garaż, dodatkowy pokój oraz łazienka z prysznicem na parterze. Znalazło się miejsce na spiżarkę, którą w razie potrzeby można powiększyć kosztem kotłowni. Sypialnia małżeńska posiada zarówno osobną łazienkę jak i własną przestronną garderobę.
Co istotne w budynku zastosowano energooszczędne rozwiązania takie jak pompa ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz system solarny, co czyni ten dom ciepłym i tanim w eksploatacji.
Projekt domu Amarylis 4 (min. szerokość działki 16,55m)
Jest to projekt domu przeznaczony dla 5-osobowej rodziny. Na parterze budynku zaprojektowano duży salon z jadalnią oraz kuchnię z spiżarką. Na parterze nie zabrakło miejsca na dodatkowy pokój, łazienkę z prysznicem oraz przestronny wiatrołap z którego możemy wydzielić zamykaną garderobę na odzież wierzchnią. W bryle budynku znajduje się również jednostanowiskowy garaż oraz zadaszony taras. Na poddaszu znajduje się sypialnia małżeńska z wydzieloną garderobą i łazienką, 3 pokoje oraz wspólna łazienka. Dom został podpiwniczony, gdzie umieszczono kotłownię na paliwo stałe oraz liczne pomieszczenia gospodarcze.


Projekt domu Jurajski (min. szerokość działki 18,50m)Jest to projekt domu przeznaczony dla 4-5 osobowej rodziny. Bryłę budynku charakteryzuje  prosta bryła pokryta dwuspadowym dachem oraz minimalistyczne drewniane wykończenie. Nie zabrakło jednak elementów nowoczesności w postaci ciekawych przeszkleń. Dom Jurajski ma sporą powierzchnię, nie brakuje w nim niczego. Jest duży dwustanowiskowy garaż, spiżarka, pralnia, duża łazienka w sypialni małżeńskiej. Wszystkie pokoje na piętrze są przestronne oraz posiadają własne garderoby. Na paterze znajduje się dodatkowy pokój, mogący pełnić funkcję  pokoju gościnnego, gabinetu lub biura. Czego chcieć więcej?

Projekt domu Galilea BIS  (min. szerokość działki 19,34m)
Jest to projekt domu przeznaczony dla 3-6 osobowej rodziny. Na parterze znajduje się przestronna strefa dzienna na którą składa się: kuchnia, którą w razie potrzeby możemy zamknąć lub zostawić jako otwartą, jadalni oraz salonu z tarasem. Dzięki umiejscowieniu okien w strefie dziennej zarówno od strony ogrodu jak i z boku, dom nadaje się na każdą działkę pod względem stron świata. Na parterze znajdują się: łazienka z prysznicem, duża garderoba/schowek z przejściem do jednostanowiskowego garażu oraz dodatkowy pokój, który może służyć jako pokój gościnny lub gabinet. Z kotłowni znajduje się wyjście na ogród, dzięki czemu może ona służyć również jako schowek narzędzi ogrodowych. Na poddaszu zlokalizowano trzy pokoje, wspólną garderobę, łazienkę, pralnię, a także strych z możliwością przeznaczenia na dodatkowy pokój. 
Projekt domu  Własny 2 (min. szerokość działki 18,48m)
Jest to projekt domu przeznaczony dla 4-5 osobowej rodziny. Dom charakteryzuje się ciekawą, ponadczasową bryłą i optymalną powierzchnią użytkową z jednostanowiskowym garażem oraz pustką nad jadalnią. Na parterze budynku zaprojektowano przestronny salon z jadalnią i kuchnią, dodatkowy pokój oraz łazienkę z prysznicem. Na poddaszu zlokalizowano strefę nocną, którą tworzy sypialnia małżeńska z prywatną łazienką, dwie dodatkowe sypialnie oraz wspólna łazienka.

Projekt domu Riwiera 2 (min. szerokość działki 18,00m)
Jest to projekt domu przeznaczony dla 4-6 osobowej rodziny.  Jest to projekt z pełnym piętrem i jednostanowiskowym garażem, który przypomina śródziemnomorskie wille. Szyku dodaje mu pustka nad jadalnią oraz okna ciągnące się przez dwie kondygnacje roztaczające widok na ogród.  Na parterze zlokalizowano hol połączony z salonem, jadalnią i kuchnią, które razem tworzą dużą otwartą przestrzeń oraz gabinet i niewielką łazienkę z prysznicem. Na piętrze zaprojektowano cztery sypialnie, w tym sypialnię małżeńską z własną łazienką i garderobą. 

Projekt domu House 11.1 (min. szerokość działki 19,50m)
House 11.1 to propozycja dla rodziny 4-osobowej. Budynek wyróżnia minimalistyczna bryła z płaskim dachem oraz duże przeszklenia. Na uwagę zasługuje obszerny podcień tarasowy stanowiący atrakcyjne przedłużenie dziennej części pomieszczeń. Obszerny salon, jadalnia, kuchnia i hol tworzą jedną otwartą przestrzeń niespełna 80m2. W budynku przewidziano dwustanowiskowy garaż na którego tyłach umieszczono kotłownię. Z holu wejściowego jest dostępna spora garderoba wraz z przylegającym do niej pomieszczeniem pomocniczym, które może pełnić na przykład funkcję pralni bądź spiżarni. W projekcie House 11.1 prywatną część wnętrz zaplanowano w głębi budynku. Na tyłach domu znajdują się trzy wygodne i ustawne sypialnie oraz dwie łazienki.

Projekt domu Dynamiczny D22 (min. szerokość działki 14,84m) 
Jest to projekt domu z płaskim dachem przeznaczony dla 4-5 osobowej rodziny. Nowoczesny charakter budynku podkreślają duże przeszklenia,  taras z szklaną balustradą dostępny z głównej sypialni na piętrze oraz konstrukcja stalowa znajdująca się na tylnej elewacji domu. Elewacja domu to biel i szarość połączona z elementami drewnianymi Wzrok przyciąga drewniana elewacja połączona z białym i szarym tynkiem. Atutem projektu jest wysoki salon (4.50 m) połączony z jadalnią z wyjściem na zewnętrzny taras, dwustanowiskowy garaż, dodatkowy pokój oraz łazienka z prysznicem na parterze.  Na piętrze zlokalizowano 3 pokoje, w tym sypialnię małżeńską z garderobą i wyjściem na taras. W domu nie zabrakło miejsca na pralnię. Projekt domu House X11 (min. szerokość działki 17,5m)
Projekt domu House X11 to to propozycja dla rodziny 5-6 osobowej. Budynek wyróżnia minimalistyczna, bardzo nowoczesna bryła z dachem dwuspadowym pokryta płytkami włókno-cementowymi. Na szczególną uwagę zasługuje ciekawa geometria budynku. Na parterze znajduje się duży garaż dwustanowiskowy, obszerny salon połączony z jadalnią i kuchnią, gabinet , łazienka z prysznicem oraz liczne pomieszczenia gospodarcze.  Na piętrze zaprojektowano aż 5 pokoi, w tym sypialnię małżeńską z przynależną garderobą i sporych rozmiarów łazienką. 

W tym zestawieniu próbowałam dobrać projekty domów w różnych stylach, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie brałam pod uwagę małych domów (poniżej 120 m2), ponieważ im mniejszy dom, tym mniej potrzebuje przestrzeni i nie ma większego problemu z wpasowaniem go nawet na wąską działkę. A poza tym z czasem pojawi się zestawienie top 10 dla domów o danej powierzchni użytkowej.

Jak widzicie wąska i długa działka może być miejscem, gdzie powstanie ciekawy i wygodny dom. Wcale nie musicie rezygnować z powierzchni użytkowej, czy dwustanowiskowego garażu.

Jeżeli szukacie gotowego projektu domu na wąską działkę to polecam szukać go na stronie extradom, gdzie bardzo dobrze działa wyszukiwanie i można sobie wpisać dokładnie taką szerokość działki, jaką posiadacie. Ilość gotowych projektów domów na wąską działkę jest ogromna. Uwierzycie, że projektów domów wolnostojących na działkę o szerokości 20m na extradom jest aż 5762! Na działkę o szerokości 16m jest wprawdzie 755, ale jest to również imponująca liczba.

Moim faworytem jest Riko ze względu na nowoczesną bryłę i zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Jurajski ze względu na swoją przestronność oraz Własny, którego bryła jest inna niż większości tworzonych obecnie projektów.

A Wam, który projekt przypadł najbardziej do gustu?

18 komentarzy

 1. Wybralas bardzo ciekawe projekty. Riviera 2 mnie zaurczyla, śliczny jest też Własny 2, choć to rzecz gustu oczywiście;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Riwierę 2 braliśmy dość poważnie pod uwagę przy wyborze projektu domu. Wizualnie bardzo nam się podoba, jednak rozmieszczenie pomieszczeń na parterze nam nie odpowiadało. Ostatecznie jednak wygrał Homekoncept-1 :)

   Usuń
 2. Witam.

  Po pierwsze gratuluję bardzo ciekawego bloga!

  Do powyższych projektów dodałbym Parterowy 3 (http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/parterowy-3), który uważam za jeden z najciekawszych projektów parterowych roku 2016 (teoretycznie na działkę <20m)

  Pozdrawiam
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawy dom. Jakoś mi umknął w tym gąszczu gotowych projektów. Wezmę go pod uwagę przy kolejnych zestawieniach "top 10". Pozdrawiam :))

   Usuń
 3. Bardzo ciekawe zestawienie. Mi wpadł w oko Amarylis 4. Ten duży balkon na piętrze bardzo mi się podoba.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię balkony i tarasy na piętrze. Niestety jest to zachcianka która dodatkowo obciąża kieszeń inwestora i dlatego wiele osób rezygnuje z balkonów. Pozdrawiam :))

   Usuń
 4. widzę, że wybrałaś same perełki, albo po prostu mamy podobne gusta ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie podobny gust ;) ponieważ tych projektów jest naprawdę sporo. Pozdrawiam :))

   Usuń
 5. Bardzo nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania jak na działkę o ograniczonej przestrzeni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się i jak widać jest w czym wybierać ;) Pozdrawiam

   Usuń
 6. Domy piękne, chociaż jak wiesz nie w moim stylu ;) Przy okazji zapraszam serdecznie na kolejne link party - tym razem świąteczne :)) Już działa na stronie. Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne projekty, ale działka o szerokości 17 czy 18 metrów wcale nie jest taka wąska. Prawdziwym wyzwaniem byłoby wybudowanie ładnego domu na jeszcze węższej działce. Są i takie co mają po 10-12 metrów szerokości, tutaj już z budową nie jest tak łatwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja na tak wąskiej działce to sztuką jest postawić jakiś sensowny dom mając na uwadze 3-4m odległości jakie trzeba zachować od granicy. W takim przypadku zostaje tylko bardzo sprawny architekt, chociaż ja nie podjęłabym się budowania na aż tak wąskiej działce. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego.Właśnie kupiliśmy działkę o szerokości 12m x 95m.Mozemy budować się w granicy, więc zachowując wymaganą odległość 4m pozostaje nam 8m.Dom o szerokości 8metrów wcale nie jest taki wąski :). Oczywiście jest to jakieś wyzwanie ale nie obawiam się i wiem, że będzie pięknie...i jeszcze zostanie tyyyyyyle miejsca na ogród i warzywnik :). Pozdrawiam

   Usuń
 8. Przyznam szczerze że bardzo ciekawe są te projekty. Przyciągają wzrok, i są całkiem ładne. Albo wybrałaś same perełki, albo po prostu mamy identyczne gusta :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne projekty, warto właśnie sobie przemyśleć dobrze budowę takiego domu i zaprojektować go jak należy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest napisane że dostępny 4a jest niedrogi w budowie. W kosztorysie widzę ze cena wynosi 480 tys

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP