16 października 2016

Projekt na zamówienie - czy to się opłaca?


Czy kupno gotowego projektu to zawsze lepszy pomysł niż zlecenie wykonania indywidualnego projektu dopasowanego do naszych potrzeb? Wybór gotowych projektów jest ogromny, ale czy zawsze znajdziemy to czego szukamy?

Katalogi gotowych projektów kuszą nas pięknymi wizualizacjami zarówno elewacji jak i wnętrz. Niejednokrotnie możemy nawet wirtualnie pospacerować sobie po takim domu, zobaczyć jak słońce będzie opływało nasz dom w ciągu dnia, czy dobrać sobie kolory elewacji i dachu. Wszystkie te zabiegi skutecznie zwabiają inwestorów. W dodatku mniej więcej wiemy z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć oraz taki projekt jest zdecydowanie tańszy niż indywidualny. Ale czy na pewno? Otóż nie! Projekt gotowy tak naprawdę nie jest projektem dopóki nie poddamy go adaptacji u uprawnionego architekta o czym pisałam TUTAJ. Tam też znajdziecie z jakimi dodatkowymi kosztami trzeba się liczyć.

Osobiście buduję dom wg gotowego projektu, ale dziś dzięki uprzejmości czytelniczki Pani Iwonki przedstawię Wam jej doświadczenia przy realizacji projektu na zamówienie. Pani Iwona buduje dom na Podlasiu o powierzchni użytkowej 230m2, częściowo podpiwniczony (ok.60m2). Projekt oprócz architektury i konstrukcji zawierał projekt sanitarny oraz projekt zjazdu z drogi. Wprawdzie projekt nie zawierał wizualizacji wnętrz, które często znajdziemy w gotowych projektach, ani wirtualnego spaceru, ale został skrojony na miarę inwestorów. Pani Iwona pisze „Mam wrażenie jakbym ten dom sama zaprojektowała, jest w nim wszystko o czym marzyłam, a architekt umiejętnie rozrysowała to co mi głowie siedziało. Nie było dla niej rzeczy, której nie dało się zrobić. Jeśli na czymś mi zależało, rysowała i zmieniała by było tak jak chcemy.” 

Projekt domu kosztował Panią Iwonę 5500zł, dodatkowo inwestorzy dokupili wizualizację elewacji w kwocie 900zł. Projekt nie zawierał innych wariantów pomieszczeń, ani elewacji, ale inwestorzy zaoszczędzili sporo czasu, ponieważ wszystkie formalności urzędowe załatwiała pani architekt, a ich obowiązkiem było jedynie podpisanie dokumentów. Ponadto Pani Iwona mogła liczyć na pomoc w kwestiach technicznych. Usytuowanie budynku podpowiedziała pani architekt, a każda jej sugestia podparta była konkretnymi argumentami. Zawsze odbiera telefon i mimo oddania projektu mogli liczyć na jej rady. Osobiście była na działce 2 razy. 

Jak wygląda współpraca z architektem? Pani Iwona pisze „Na pierwszym spotkaniu z architektem powiedzieliśmy na czym nam zależy, ile ma być pokoi i jakie. Powierzchnię początkowo chcieliśmy mniejszą, ale ciężko było zmieścić wszystko na czym nam zależało. Zanim doszliśmy do ostatecznego projektu kilka razy się spotkaliśmy by wprowadzić kilka zmian. „

Pani Iwona jest bardzo zadowolona z współpracy z panią architekt. Wszystkie jej życzenia zostały uwzględnione w projekcie i osobiście poleca ją wszystkim znajomym.

Warto wspomnieć, że działka Pani Iwony nie należała do łatwych ponieważ charakteryzuje się dużym spadkiem terenu, a w takim przypadku nawet nie ma co kombinować z gotowymi projektami.

Nie przedstawię publicznie domu Pani Iwony, ale pokażę Wam kilka gotowych projektów, które są zbliżone do domu Iwonki. Jak widzicie projekt indywidualny wcale nie musi być droższy od projektu gotowego, a będziemy mieć dopasowany do naszych potrzeb i działki.


5 komentarzy

 1. jestem bardzo zaskoczona ceną, też chcemy zamawiać projekt indywidualny i oferty jakie otrzymaliśmy od kilku architektów wahały się w granicach 12-17tys! W jakim województwie pracuje ta pani architekt bo ja bym się chętnie skontaktowała :P I zastanawia mnie jeszcze jedno - w gminie mówili nam, że żeby dostać pozwolenie na budowę wystarczy projekt architektury i konstrukcji budynku, natomiast architekt twierdzi, że wg. ustawy absolutnie każdy projekt musi zawierać w sobie też projekt elektryki i wod-kan (po 3-4tys każdy) :/ Gdybyśmy rzeczywiście nie musieli robić tych ostatnich a samą architekturę i konstrukcję to cena wyszłaby podobna do tej z posta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, cena bardzo atrakcyjna. Pani architekt jest z woj. podlaskiego. U nas na Śląsku to cena projektu indywidualnego średnio jest w granicy 10 tyś. Natomiast znajomy będzie płacił ok.6 tyś za projekt domu, więc jak widać można znaleźć taniej tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Z tego co ostatnio czytałam to właśnie gmina wymaga tylko projekt, konstrukcję i zagospodarowanie terenu. My w gotowym projekcie mieliśmy wszystko, więc nie potwierdzę tych informacji.
   Życzę powodzenia w realizacji marzeń o dworku :)

   Usuń
  2. Można prosić o namiary na panią architekt? Skoro aż tak dobrze się spisała, to chyba zasługuje na małą reklamę?
   sandwitch

   Usuń
 2. Na Twój blog wpadłam - jak to zwykle bywa - przypadkiem, ale widzę, że chyba tu się zadomowię z prostego powodu, Od kilku miesięcy budujemy z mężem dom, więc może znajdę tu interesujące tematy i odpowiedź na wiele pytań:)
  Poza tym widzę, że podobnie jak ja właśnie obchodziłaś pierwsze urodziny bloga:)"Dzieci" mamy więc też w podobnym wieku:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i proszę rozgość się. Ja Twojego bloga właśnie zapisuję do ulubionych. U ciebie pełna profeska w wolnej chwili wpadnę poczytać. Pozdrawiam :))

   Usuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP