5 lutego 2016

Opinia geotechniczna i warunki geologiczno-górnicze


Nie każdy inwestor wie, że od 2012r. wymagana jest opina geotechniczna. Kto ją wykonuje? Ile kosztuje? I kiedy ją wykonać? Wszystkiego dowiecie się w tym poście.

Opinia geotechniczna

A tak to wyglądało na Orzeszkowym Polu

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. (Dz. U. nr 81, poz.463) należy wykonać opinię geotechniczą dla obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym domów jednorodzinnych.


Opinię geotechniczną wykonuje uprawniony geolog na nasze zamówienie. Do wykonania odwiertów potrzebna jest jedynie mapka z orientacyjnie naniesionym budynkiem, by geolog wiedział, gdzie ma wiercić. Ilość i głębokość odwiertów zależy od dogadania się (zwykle wykonuje się dwa odwierty pod budynek na głębokość 2-3 m poniżej fundamentów). My wykonywaliśmy 3 odwierty. Dwa pod dom na głębokość 3 m i jeden pod przydomową oczyszczalnię ścieków na 4.5 m. Jeżeli trzeba będzie wykonać głębsze odwierty, bo np. będą słabe grunty, to trzeba dopłacić  do każdego dodatkowego metra głębokości (ok.60-120 zł). W tabelce poniżej przedstawiam Wam koszty w mojej okolicy, jakie otrzymaliśmy z wyceny. Czas oczekiwania na dokumentację wynosi ok. 7 dni.


Opinia geotechniczna zawiera część opisową i graficzną. W części opisowej znajduje się informacja o poziomie wód gruntowych, opis poszczególnych warstw gruntów z podaną głębokością ich zalegania i miąższością oraz zagęszczeniem, plastycznością, wilgotnością, gęstością i spójnością. Jeśli to okaże się konieczne, podaje się też wyniki badań laboratoryjnych, w tym chemicznych prób wody. W części graficznej na planie sytuacyjnym przedstawia się punkty wierceń i linie przekrojów geotechnicznych, a w przekrojach otworów obrazuje się warstwy gruntu.

Kiedy wykonać odwierty?

Opinia geotechniczna jest nam potrzebna do adaptacji projektu, gdzie architekt dostosowuje fundamenty pod warunki. Często fundamenty w gotowych projektach są zaprojektowane dla niekorzystnych warunków i można, w ramach adaptacji, trochę zaoszczędzić wykonując badania gruntu. W przypadku budynków podpiwniczonych sporządzenie badań gruntu jest niezbędne do określenia poziomu wody gruntowej. Dopiero wtedy możliwe jest zastosowanie optymalnych rozwiązań zapewniających szczelność piwnicy.
Czyli musimy wykonać odwierty przed adaptacją gotowego projektu lub przed zleceniem wykonania projektu indywidualnego. Ale skoro są one obowiązkowe, to warto byłoby wykonać je jeszcze przed zakupem działki. Dzięki temu możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt-kilkaset tyś. zł., kiedy okazałoby się, że grunty są za słabe i nie ma możliwości postawienia na działce budynku, a jeżeli są dobre to po prostu mamy już jeden dokument z głowy.

Uwaga: Często pojawia się informacja, że badania gruntu nie są wymagane do pozwolenia na budowę. Wynika to z głównie z niewiedzy urzędów, ponieważ stare rozporządzenie z 1998 roku nie nakładało tego obowiązku. Warto więc zadzwonić do starostwa i upewnić się – u mnie taki dokument jest wymagany. Co dziwne, żaden z architektów u których byłam na wycenie nie wspomniał o wymogu wykonania tych badań!


Warunki geologiczno-górnicze

O wydanie warunków geologiczno-górnicze występujemy jeżeli w okolicy naszej działki działają  kopalnie. Nawet jeżeli wiemy, że na naszej działce nie występują szkody górnicze to powinniśmy o wydanie takich warunków wystąpić. Dzięki uzyskaniu informacji o warunkach geologiczno-górniczych architekt ma dodatkową informację jak ma zaprojektować fundamenty oraz w razie wystąpienia szkód górniczych łatwiej ubiegać nam się o odszkodowanie. Warunki te zawierają nie tylko stan jaki występuje na danym terenie, ale także ewentualne plany wydobycia. Aby otrzymać warunki  geologiczno-górnicze należy dostarczyć wniosek (osobiście lub pocztą) wraz z mapką do wszystkich okolicznych kopalni. Jeżeli nie wiecie jakie kopalnie działają w Waszym obrębie to TUTAJ znajdziecie mapkę. Poniżej link z przykładowym wnioskiem do ściągnięcia. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi ok.1-3 tygodni. 

7 komentarzy

 1. Ciekawa informacja, dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że moje wypociny się komuś przydają :D Pozdrawiam :*

   Usuń
 2. Hej, świetne posty, właśnie z żoną zamierzamy się z kupnem działki w okolicach Tarnowskich Gór. Ilość rzeczy do załatwienia i przemyślenia jest ogromna, a dzięki Tobie staje się to łatwiejsze. Super - dzięki!!!

  Co do mapki, którą zamieściłaś, to mapa Targeo, czy w niej po prostu w wyszukiwarce wpisać "Kopalnia" czy Ty masz jakiś trik, który pokazuje działające kopalnie?

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Cieszę się, że wpisy są przydatne. Jak sam się później przekonasz "nie taki diabeł straszny jak się wydaje", chociaż podczas całej budowy było kilka sytuacji bardziej stresujących.

   Niestety nie pamiętam, ale chyba wpisywałam tylko kopalnia. W każdym razie jeżeli jest ona już nieczynna to pisze jak się najedzie na ikonę kopalni.

   Usuń
 3. Tak czytam i czytam i jednak ilość papierologii i wszelkich formalności związanych z budową domu dalej mocno mnie przeraża. Pocieszam się jednak tym Twoim "nie taki diabeł straszny" :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP