7 lutego 2016

Adaptacja gotowego projektu


Gotowe projekty cieszą się dużą popularnością. Biura projektowe kuszą nas pięknymi wizualizacjami nie tylko elewacji w różnych wariantach, ale także wnętrz. Standardem staja się również  wirtualne spacery. Te wszystkie zabiegi skutecznie zwabiają inwestorów. Jednak głównym powodem wybierania przez nich gotowych projektów jest atrakcyjna cena takiego projektu – średni przedział cenowy to ok. 2000-3000 zł, gdzie za projekt indywidualny musimy zapłacić kilka-kilkanaście razy tyle w zależności od rejonu Polski, renomy architekta oraz wielkości i złożoności domu.
Jednak już nie każdy wie, że taki projekt trzeba poddać adaptacji u lokalnego architekta, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami i to niemałymi. Dlaczego? Otóż okazuje się, że biuro projektowe, które wypuściło gotowy projekt nie odpowiada za niego. Cała odpowiedzialność za błędy spada na architekta adaptacyjnego, który odbija sobie to w cenie.  Nawet jeśli nie wprowadza zmian do projektu gotowego, podpisując dokumentację, staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji.

Co należy do obowiązków architekta adaptującego?

 • projekt zagospodarowania działki (czyli dokładna lokalizacją budynku względem granic działki, z uwzględnieniem linii zabudowy, z określeniem wejścia i wjazdu na działkę. Naniesienie tras przewidywanych przyłączy mediów oraz tarasów stanowiących utwardzone powierzchnie),
 • dostosowanie projektu domku do obowiązujących warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego,
 • określenie warunków posadowienia budynku i jego kategorię na podstawie obowiązkowych badań geotechnicznych gruntu (weryfikuje, czy zaprojektowane fundamenty mają wystarczające wymiary, aby przenieść obciążenie budynkiem na podłoże gruntowe. Należy też dostosować głębokość posadowienia fundamentu do odpowiedniej strefy przemarzania. Często fundamenty są zaprojektowane dla niekorzystnych warunków i można, w ramach adaptacji, trochę zaoszczędzić wykonując badania gruntu. W przypadku budynków podpiwniczonych sporządzenie badań gruntu jest niezbędne do określenia poziomu wody gruntowej. Dopiero wtedy możliwe jest zastosowanie optymalnych rozwiązań zapewniających szczelność piwnicy),
 • dostosowanie projektu do lokalnych warunków środowiskowych (obszar Polski podzielony jest na różne strefy obciążenia śniegiem i wiatrem. W ramach adaptacji projektant konstruktor sprawdza, czy więźba dachowa spełnia wymogi nośności i użytkowania. W razie konieczności dokonuje odpowiednich zmian),
 • naniesienie naszych zmian w projekcie gotowym,
 • zestawieniem dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o decyzję na pozwolenie na budowę - projektu budowlanego.


Ile kosztuje taka adaptacja?

Mogę tylko podać mój przykład, gdzie byłam na wycenie u czterech lokalnych architektów na Śląsku w obrębie do ok. 50 km od mojej działki, pominęłam również duże miasta, gdzie wiadomo, że stawki są jeszcze wyższe.

Jak widać cena podstawowej adaptacji jest bardzo zbliżona. Natomiast, gdy zamarzą nam się jakieś większe zmiany to jednak warto trochę poszukać, bo tutaj rozbieżność jest już bardzo duża. Warto też zobaczyć, co na temat naszego projektu powiedzą nam różne osoby.

My zdecydowaliśmy się na adaptację IV i nie tylko dlatego, że była najbardziej korzystna cenowo, ale przede wszystkim oczekiwałam fachowej porady również pod względem wykonawstwa, którą ta osoba się wykazała. Znaczenie miało pewnie to, że ta osoba prowadzi firmę budowlaną i miała wiedzę zarówno teoretyczna jak i praktyczną.


Jakie dokumenty potrzebujemy do wykonania adaptacji projektu?

 • 4 egzemplarze projektu gotowego.
 • Warunki zabudowy (jak je zdobyć pisałam TUTAJ) lub plan zagospodarowania przestrzennego.
 • Mapa do celów projektowych (na zamówienie u geodety, koszt ok. 1000 zł, ja płaciłam 850 zł).
 • Opinia geotechniczna, więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 • Warunki geologiczno-górnicze – dotyczy obszarów w okolicy których znajdują się kopalnie, więcej TUTAJ
 • Warunki przyłączenia mediów.
 • Uzgodnienie zjazdu.
 • Jeżeli nie macie możliwości przyłączenia się do kanalizacji, a planujecie przydomową oczyszczalnię ścieków to warto dołączyć przykładowy projekt oczyszczalni do pobrania na większości stron dystrybutorów.


Jak długo trzeba czekać na wykonanie adaptacji projektu gotowego?

W zależności od ilości zmian jakie wprowadzimy od tygodnia do 2-3 tygodni.Dokładnie jaki projekt wybraliśmy i na jakie zmiany ostatecznie się zdecydowaliśmy opiszę następnych postach :)


5 komentarzy

 1. Jesteśmy w trakcie modyfikacji własnego projektu. Swietny post, na pewno przyda się wielu małżeństwom w trakcie rozpoczęcia planowania uwicia własnego gniazda ;-) Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy z tego, że to jaka jest działka też bardzo wpłynie na projekt domu i nie zawsze da się zrealizować ten wyśniony, identyczny pod każdym względem jak w gazecie z projketami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to jesteśmy na tym samym etapie :) Teraz jestem ciekawa jaki wybraliście domek :P
   Masz rację, że działka ma duży wpływ na wybór projektu o czym starałam się pisać np. w poście o poszukiwaniu działki, ale więcej na ten temat jeszcze będzie w kolejnych postach, bo wydaje mi się, że jednak wiele osób bagatelizuje tą sprawę.
   Bużka :*

   Usuń
 2. Już zapomniałam, że aż tyle dokumentów załatwialiśmy przy okazji adaptacji ;) U nas jest obecnie stan surowy otwarty, więc zapraszam też na mój drugi blog conawsipiszczy.blogspot.com - tam zamieszczam postępy naszych prac.
  A tak poza tym, uśmiałam się strasznie bo... jestem z wykształcenia chemikiem, od dziecka buszowałam po projekcie mojego domu rodzinnego, analizowałam go, rysowałam udoskonalone opcje i marzyłam, żeby zostać architektem ;) Ponadto, mimo mojego wykształcenia, chcę zostać projektantka wnętrz. Przypadek? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dodaję blog do obserwowanych. Uwielbiam patrzeć na postępy prac budowlanych :P
   Haha co za zbieg okoliczności :) Chemicy są chyba jacyś niespełnieni zawodowo :P
   Buźka :*

   Usuń
 3. Witam, mogę doradzić że po gotowe projekty warto sięgać na projektybudowlane.com.pl

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP