12 stycznia 2016

Świetliki, czyli jak doświetlić wnętrza bez okien


Doświetlenie pomieszczeń dowolnym sposobem słonecznym światłem zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jednak w każdym domu są pomieszczenia do których nie dociera naturalne światło, ponieważ nie można zamontować w nich okien. Są to np. korytarze, toalety, łazienki, garderoby czy schowki. Każde wnętrze powinno być naturalne doświetlone. Żadne, nawet najlepsze sztuczne oświetlenie nie zastąpi dobroczynnego wpływu promieni słonecznych. 

Niestety w niektórych pomieszczeniach nie ma możliwości zastosowania ani okien pionowych ani połaciowych. Dobrym rozwiązaniem są wówczas świetliki rurowe, które dostarczą rozproszone światło, nie nagrzewając pomieszczenia latem i nie wyziębiając go zimą. Część element zamontowana w suficie wyglądem przypomina plafon. Można w nich zainstalować oprawy oświetleniowe, dzięki którym wieczorami i w nocy pełnią funkcję lampy. Świetliki mają minimalistyczną formę i nie zaburzają estetyku budynku. Jeden świetlik może doświetlić pomieszczenie o powierzchni nawet 16m2, ale standardowo przyjmuje się 1 świetlik na 10m2.

Ilość światła wpadająca do pomieszczenia przez świetliki rurowe zależy przede wszystkim od ich liczby i natężenia światła słonecznego, ale też od kąta nachylenia dachu, długości tunelu, usytuowania w dachu wobec stron świata, a także szerokości geograficznej. Aby optymalnie dobrać je do wielkości pomieszczenia, najlepiej skorzystać z przygotowanego kalkulatora, który możemy znaleźć na stronie FAKRO TUTAJ i VELUX TUTAJ.

Świetliki tunelowe przeznaczone są do montażu w dachach stromych o nachyleniu 15-60˚ lub dachach płaskich. Do wyboru mamy świetliki płaskie i świetliki z kopułą występujące zarówno w wersji ze sztywnym oraz elastycznym tunelem światłonośnym. Tunel elastyczny stosuje się wówczas, gdy na jego drodze znajdują się przeszkody, ponieważ łatwo go wygiąć. Jeśli droga z dachu jest prosta to lepiej zastosować tunel sztywny, składający się z dwóch elementów kolankowych i dwóch rur. Dzięki takiej konstrukcji łatwo nadać mu potrzebny kąt nachylenia. Sztywny tunel z gładką powierzchnią pokrytą wysokorefleksyjną powłoką odbija światło 3x lepiej niż ten z elastycznego harmonijkowego metalizowanego poliestru, w którym występują większe załamania światła.

fot. Velux
fot. Velux
Tunel światłonośny może mieć długość nawet 15m! ale im jest on dłuższy i większy jest kąt załamania, tym większa strata światła. Każdy dodatkowy metr może w zachmurzone dni zmniejszyć natężenie światła o 6-40%!

fot. Fakro
Szyba/akryl świetlika pokryty jest powłoką łatwo zmywalną, dzięki czemu wystarczy silniejszy deszcz, aby był czysty.  Tunel światłonośny również nie potrzebuje czyszczenia, a zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka. Część znajdująca się od strony pomieszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. 


I jak Wam się podoba takie rozwiązanie? Osobiście uważam, że jest to świetny wynalazek i warto się nad nim pochylić. My na pewno zdecydujemy się na świetliki, które będą doświetlać korytarz i ewentualnie jeden świetlik do garderoby - kwestia jeszcze do przemyślenia. Tak więc temat świetlików pewnie jeszcze wróci, gdy już je zamontujemy i wtedy opiszę też moje wrażenia.

fot. Velux
fot. Fakro
fot. Velux
fot. Velux

 fot. Velux

7 komentarzy

 1. Jestem za takim rozwiązaniem, bardzo innowacyjne- jest to rozwiązanie problemu dla określonych wnętrz. Ja widzę jeszcze jedną zaletę- normalnie na świetlikach zbiera się brud i wszystko to widać- odbiera to tym samym cały urok. A ten świetlik po prostu bomba :) Jeszcze zdradź nam cenę takiego cacka ?Pozdrawiam C.aro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety świetliki są jeszcze nowością i ich ceny są stosunkowo wysokie w porównaniu z oknami. Szerze mówiąc, nie znam innej firmy produkującej świetliki oprócz tych dwóch wymienionych w tekście - czyli Fakro i Velux. Ceny są zróżnicowane, w zależności od rodzaju świetlika i jego wielkości. Przedział cenowy o jakim mówimy to ok. 720 zł - 2400 zł, większość jednak mieści się w okolicy 1300 zł. Na stronie zarówno Fakro jak i Velux znajdują się cenniki i można sobie porównać ofertę ;) Buźka :*

   Usuń
 2. Kiedyś widziałam dom z takowym świetlikiem :-) fajna sprawa. U nas już za późno :-\

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety nie widziałam na żywo :( ale czytałam komentarze osób posiadających i większość poleca. My mamy w planach takie świetliki, ale to jeszcze daleka droga... :( Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Pierwszy raz spotkałam się z nimi u Karoliny z Houseloves. Bardzo fajna sprawa na doświetlenie, szkoda, że taka kosztowna. Liczę, że jak w (dalekiej) przyszłości będziemy się budować, to cena już spadnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy te świetliki są chronione patentem, ale jeżeli nie to w niedalekiej przyszłości powinna pojawić się konkurencja, a wtedy ceny spadną. Buźka :*

   Usuń
 4. Świetliki tunelowe to naprawdę genialna sprawa! Sam "siedzę" w tej branży i zauważam, że to jest trend, który obecnie zaczyna być coraz bardziej popularny. Chodzi zarówno o oszczędność, jak i sam design. Wiem, że wpis już trochę wiekowy, ale temat stanowczo wart odświeżenia! :)

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP