4 stycznia 2016

Jakim kominkiem ogrzać dom?


Kominki pojawiają się w prawie każdym projekcie i wiele osób się na niego decyduje. Dlatego dzisiaj postaram się odpowiedzieć na nurtujące pytanie: „Jaki kominek wybrać? Rekreacyjny, z DGP czy z płaszczem wodnym?”.

Pominę tutaj klasyczny kominek z otwartym paleniskiem na które chyba już mało kto się decyduje z powodu, że wykorzystują do ogrzania pomieszczenia zaledwie 15-20% zawartej w drewnie energii cieplnej – reszta bezpowrotnie ucieka przez komin oraz nie mogą zostawać rozpalone bez nadzoru ponieważ istnieje ryzyko zaprószenia ognia.

Zanim zaczniemy przeglądać oferty producentów i rozważać o mocy kominka, powinniśmy najpierw przemyśleć do czego będzie nam służył, a gdy już zdecydujemy to wówczas możemy pomyśleć o jego parametrach technicznych. Wkłady kominkowe umożliwiają też użycie kominka do ogrzewania całego domu przy użyciu systemów kanałów powietrznych (DGP – dystrybucja gorącego powietrza), albo za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym).

Tak więc do czego ma służyć nam kominek? Czy będzie on:
 • urządzeniem używanym okazjonalnie – dla czystej przyjemności patrzenia w ogień, albo ogrzania salonu w chłodny wieczór, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje. Jeżeli tą opcję wybieramy to parametry techniczne są właściwie nieistotne i możemy kierować się samą estetyką kominka.
 • pomocniczym źródłem ciepła - przydatnym w porach przejściowych i ograniczającym wydatki na droższe źródło ciepła takie jak gaz, czy olej opałowy oraz wspomagającym główny system grzewczy podczas największych mrozów lub gdy dojdzie do awarii kotła. Jeśli kominek ma pełnić rolę pomocniczego źródła ciepła w domu, należy kupić wkład zapewniający co najmniej kilkugodzinny okres utrzymywania żaru, a moc nominalna wkładu powinna odpowiadać 70-80% wymaganej mocy podanej w projekcie budowlanym budynku, co pozwoli zaoszczędzić na wkładzie kominkowym, ponieważ ten o mniejszej mocy będzie odpowiednio tańszy, a praca z pełną mocą wymagana byłaby jedynie podczas największych mrozów, kiedy to możemy skorzystać z głównego źródła ciepła lub z obu jednocześnie.
 • zasadniczym źródłem ciepła. Nie jest to rozwiązanie zalecane i nie pozwalają na to przepisy, które można łatwo obejść montując jakiekolwiek inne źródło np. tani kocioł elektryczny, który zresztą może naprawdę się przydać w sytuacjach awaryjnych. Wkład kominkowy powinien nie tylko zapewniać kilkugodzinne podtrzymywanie żaru, ale jeszcze ważniejsze jest wykonanie ciężkiej, akumulującej ciepło obudowy lub wybranie wkładu z płaszczem wodnym i podłączenie go do instalacji grzewczej wyposażonej w zbiornik buforowy. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że traktowanie kominka jako główne źródło ciepła oznacza po prostu urządzenie w salonie kotłowni. Czyli można zapomnieć o śnieżnobiałych firankach i czystych ścianach, a nieustanne palenie w kominku szybko przestaje być przyjemnością, a stanie się obowiązkiem. Jeden kilogram drewna daje ok. 4kWh energii, co oznacza, że w ciągu sezonu grzewczego musimy przerzucić ładnych kilka ton drewna by ogrzać budynek. Gdy chcemy by kominek był głównym źródłem ciepła to moc nominalna wkładu powinna odpowiadać temu podanemu w projekcie budowlanym budynku.

Moc nominalna – wyliczana jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych. Moc maksymalna urządzenia nie ma dla nas znaczenia, bowiem jeśli nawet bywa osiągana podczas normalnej eksploatacji, to sporadycznie.

Jeżeli kominek ma służyć do ogrzania całego domu to wskazane jest uzupełnienie go o system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub wybranie wkładu z płaszczem wodnym.

DGP – ciepło rozprowadzone jest w sposób grawitacyjny lub wymuszony. Wybór rozwiązania zależy głównie od powierzchni domu jaką mamy do ogrzania.
 • System grawitacyjny – jest tańszy i niezawodny, ponieważ do jego działania nie potrzeby jest prąd. Wykorzystywane jest tutaj zjawisko konwekcji, czyli ogrzane powietrze przepływa kanałami d wybranych pomieszczeń. Wadą jest ograniczony zasięg, bo długość kanałów nie może przekraczać 4m. W praktyce sprawdza się w niedużych domach, w których kominek ustawiony jest centralnie względem domu lub do ogrzewania tylko najbliższych pomieszczeń sąsiadujących z salonem i tych nad nim.
 • http://kratki.pl/
 • System wymuszony – stosowany znacznie częściej mimo, iż jest bardziej skomplikowany a przez to droższy niż DGP z systemem grawitacyjnym, ponieważ umożliwia on ogrzanie wszystkich pomieszczeń, a długość przewodów może dochodzić do 10m. Konieczne jest tutaj montaż wentylatorów zasilanych prądem, które wymuszają przepływy ciepłego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Warto tutaj zaopatrzyć się w aparat nawiewny z by-passem (jego koszt to co najmniej 800zł, a bez obejścia ok. połowa mniej), który zapewnia bezpieczne działanie, gdy zabraknie prądu, wówczas gorące powietrze przepłynie przez by-pass co uchroni urządzenie przed awarią.
http://shig.pl/

Kominek z płaszczem wodnym  - jego korpus różni się od tradycyjnego wkładu, tym że ma podwójne ścianki pomiędzy którymi przepływa woda, która odbiera ciepło ze spalin i paleniska, a potem przekazuje do instalacji grzewczej.
http://www.kominki-godzic.pl/

http://kratki.pl/


I na koniec małe zestawienie wad i zalet kominka z płasczem wodnym i z DGP.

DGP
PŁASZCZ WODNY
WADY
 • Wchodzi w rachubę wyłącznie w przypadku budynków nowych lub poddawanych  kapitalnemu remontowi, ponieważ konieczne jest rozprowadzenie przewodów o śr. min.100cm, którymi ciepłe powietrze będzie dostawać się do ogrzewanych pomieszczeń.
 • Taki sposób ogrzewania wiąże się z wzmożonym ruchem powietrza w całym domu, które przenosić będzie kurz i pyłki co nie jest obojętne dla alergików. Ponadto wokół kratek nawiewnych mocno gromadzi się kurz.
 • Trudno osiągnąć jednakowy komfort cieplny w całym domu.
 • W DGP z systemem wymuszonym słyszalny jest szum wentylatora.

 • W przypadku braku prądu, nie będą pracować pompy co spowoduje, że nie tylko w całym domu będzie zimno, ale także może dojść do zagotowania wody w płaszczu wodnym.
 • Wysokie koszty instalacji. Za kominek z płaszczem wodnym trzeba najczęściej zapłacić dwukrotnie więcej niż za wkład tradycyjny. Ma to związek nie tylko z jego bardziej skomplikowaną konstrukcją, ale przede wszystkim ze znacznie bogatszym wyposażeniem.

ZALETY
 • Częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej.
 • Tani – koszty materiałów bez kominka dla DGP z systemem wymuszonym to 2000-2500zł.

 • Można go podłączyć do istniejącej instalacji C.O lub do ogrzewania podłogowego - również gazowego. Wówczas nie jest konieczne wykonywanie dodatkowego, odrębnego układu.
 • Idealny w tandemie z powietrzną pompą ciepła – gdzie wykorzystywany jest podczas srogich mrozów, gdy spada moc i sprawność pompy.
 • Podłączenie kominka do kotła c.o. pozwala na automatyczne włączenie kotła po wygaśnięciu w kominku.
 • Pozwala nie tylko na komfortowe ogrzewanie całego domu, lecz także na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

PODOBNE POSTY

5 komentarzy

 1. Bardzo przydatny, jasny i zrozumiały post. Nareszcie wiem, że posiadanie kominka w domu ma sens :) A z drugiej strony, cieszę się, że go nie posiadam (domu również :)), bo nie żal mi, że nikomu się go rozpalić nie chce :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Również nie posiadam ani kominka ani domu ( na razie :P) Ale kominek będzie na pewno – rekreacyjny. Taki nam w zupełności starczy do ogrzania całego otwartego salonu. Ma nam służyć w okresie przejściowym jako doraźne źródło ciepła w chłodniejsze wieczory, ale również sprawdzi się jako źródło ciepła w przypadku awarii. Wiadomo, że taki rekreacyjny kominek nie ogrzeje całego domu, ale pomoże przetrwać te kilka dni w razie czego. Dla osób, które nie miały styczności nigdy z kominkiem polecam wynająć domek lub mieszkanie z kominkiem podczas jakieś wycieczki. My tak raz zrobiliśmy i tylko upewniłam się, że u mnie kominek to MUST HAVE! Rozpalanie to łatwizna, a klimat wyjątkowy 

   Usuń
 2. Bardzo przydatny artykuł. Wiele ludzi, którzy mieszkają w blokach tęsknią za kominkami i decydują się na atrapy. Jest to też jakieś wyjście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP