![]() |
Kominki pojawiają się w prawie
każdym projekcie i wiele osób się na niego decyduje. Dlatego dzisiaj postaram
się odpowiedzieć na nurtujące pytanie: „Jaki kominek wybrać? Rekreacyjny, z DGP
czy z płaszczem wodnym?”.
Pominę tutaj klasyczny kominek z otwartym paleniskiem na które chyba już mało kto się decyduje z powodu, że wykorzystują do ogrzania pomieszczenia zaledwie 15-20% zawartej w drewnie energii cieplnej – reszta bezpowrotnie ucieka przez komin oraz nie mogą zostawać rozpalone bez nadzoru ponieważ istnieje ryzyko zaprószenia ognia.
Zanim zaczniemy przeglądać
oferty producentów i rozważać o mocy kominka, powinniśmy najpierw przemyśleć do
czego będzie nam służył, a gdy już zdecydujemy to wówczas możemy pomyśleć o
jego parametrach technicznych. Wkłady kominkowe umożliwiają też użycie kominka
do ogrzewania całego domu przy użyciu systemów kanałów powietrznych (DGP –
dystrybucja gorącego powietrza), albo za pośrednictwem instalacji centralnego
ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym).
Tak więc do czego ma służyć
nam kominek? Czy będzie on:
- urządzeniem używanym okazjonalnie – dla czystej przyjemności patrzenia w ogień, albo ogrzania salonu w chłodny wieczór, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje. Jeżeli tą opcję wybieramy to parametry techniczne są właściwie nieistotne i możemy kierować się samą estetyką kominka.
- pomocniczym źródłem ciepła - przydatnym w porach przejściowych i ograniczającym wydatki na droższe źródło ciepła takie jak gaz, czy olej opałowy oraz wspomagającym główny system grzewczy podczas największych mrozów lub gdy dojdzie do awarii kotła. Jeśli kominek ma pełnić rolę pomocniczego źródła ciepła w domu, należy kupić wkład zapewniający co najmniej kilkugodzinny okres utrzymywania żaru, a moc nominalna wkładu powinna odpowiadać 70-80% wymaganej mocy podanej w projekcie budowlanym budynku, co pozwoli zaoszczędzić na wkładzie kominkowym, ponieważ ten o mniejszej mocy będzie odpowiednio tańszy, a praca z pełną mocą wymagana byłaby jedynie podczas największych mrozów, kiedy to możemy skorzystać z głównego źródła ciepła lub z obu jednocześnie.
- zasadniczym źródłem ciepła. Nie jest to rozwiązanie zalecane i nie pozwalają na to przepisy, które można łatwo obejść montując jakiekolwiek inne źródło np. tani kocioł elektryczny, który zresztą może naprawdę się przydać w sytuacjach awaryjnych. Wkład kominkowy powinien nie tylko zapewniać kilkugodzinne podtrzymywanie żaru, ale jeszcze ważniejsze jest wykonanie ciężkiej, akumulującej ciepło obudowy lub wybranie wkładu z płaszczem wodnym i podłączenie go do instalacji grzewczej wyposażonej w zbiornik buforowy. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że traktowanie kominka jako główne źródło ciepła oznacza po prostu urządzenie w salonie kotłowni. Czyli można zapomnieć o śnieżnobiałych firankach i czystych ścianach, a nieustanne palenie w kominku szybko przestaje być przyjemnością, a stanie się obowiązkiem. Jeden kilogram drewna daje ok. 4kWh energii, co oznacza, że w ciągu sezonu grzewczego musimy przerzucić ładnych kilka ton drewna by ogrzać budynek. Gdy chcemy by kominek był głównym źródłem ciepła to moc nominalna wkładu powinna odpowiadać temu podanemu w projekcie budowlanym budynku.
Moc nominalna – wyliczana jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych. Moc maksymalna urządzenia nie ma dla nas znaczenia, bowiem jeśli nawet bywa osiągana podczas normalnej eksploatacji, to sporadycznie.
Jeżeli kominek ma służyć do
ogrzania całego domu to wskazane jest uzupełnienie go o system dystrybucji
gorącego powietrza (DGP) lub wybranie wkładu z płaszczem wodnym.
DGP –
ciepło rozprowadzone jest w sposób grawitacyjny lub wymuszony. Wybór
rozwiązania zależy głównie od powierzchni domu jaką mamy do ogrzania.
- System grawitacyjny – jest tańszy i niezawodny, ponieważ do jego działania nie potrzeby jest prąd. Wykorzystywane jest tutaj zjawisko konwekcji, czyli ogrzane powietrze przepływa kanałami d wybranych pomieszczeń. Wadą jest ograniczony zasięg, bo długość kanałów nie może przekraczać 4m. W praktyce sprawdza się w niedużych domach, w których kominek ustawiony jest centralnie względem domu lub do ogrzewania tylko najbliższych pomieszczeń sąsiadujących z salonem i tych nad nim.
- System wymuszony – stosowany znacznie częściej mimo, iż jest bardziej skomplikowany a przez to droższy niż DGP z systemem grawitacyjnym, ponieważ umożliwia on ogrzanie wszystkich pomieszczeń, a długość przewodów może dochodzić do 10m. Konieczne jest tutaj montaż wentylatorów zasilanych prądem, które wymuszają przepływy ciepłego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Warto tutaj zaopatrzyć się w aparat nawiewny z by-passem (jego koszt to co najmniej 800zł, a bez obejścia ok. połowa mniej), który zapewnia bezpieczne działanie, gdy zabraknie prądu, wówczas gorące powietrze przepłynie przez by-pass co uchroni urządzenie przed awarią.
![]() |
http://kratki.pl/ |
![]() |
http://shig.pl/ |
Kominek
z płaszczem wodnym - jego
korpus różni się od tradycyjnego wkładu, tym że ma podwójne ścianki pomiędzy
którymi przepływa woda, która odbiera ciepło ze spalin i paleniska, a potem
przekazuje do instalacji grzewczej.
![]() |
http://www.kominki-godzic.pl/ |
DGP
|
PŁASZCZ
WODNY
|
WADY
|
|
|
|
ZALETY
|
|
|
|
Bardzo przydatny, jasny i zrozumiały post. Nareszcie wiem, że posiadanie kominka w domu ma sens :) A z drugiej strony, cieszę się, że go nie posiadam (domu również :)), bo nie żal mi, że nikomu się go rozpalić nie chce :D
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Również nie posiadam ani kominka ani domu ( na razie :P) Ale kominek będzie na pewno – rekreacyjny. Taki nam w zupełności starczy do ogrzania całego otwartego salonu. Ma nam służyć w okresie przejściowym jako doraźne źródło ciepła w chłodniejsze wieczory, ale również sprawdzi się jako źródło ciepła w przypadku awarii. Wiadomo, że taki rekreacyjny kominek nie ogrzeje całego domu, ale pomoże przetrwać te kilka dni w razie czego. Dla osób, które nie miały styczności nigdy z kominkiem polecam wynająć domek lub mieszkanie z kominkiem podczas jakieś wycieczki. My tak raz zrobiliśmy i tylko upewniłam się, że u mnie kominek to MUST HAVE! Rozpalanie to łatwizna, a klimat wyjątkowy
UsuńBardzo przydatny artykuł. Wiele ludzi, którzy mieszkają w blokach tęsknią za kominkami i decydują się na atrapy. Jest to też jakieś wyjście :)
OdpowiedzUsuńSuper informacje
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuń