6 stycznia 2016

Duży komfortowy dom, czy mały tani domek?


Dzisiejszy post dedykuję osobom, które są dopiero na etapie wyboru projektu wymarzonego domu, albo mają już projekt, ale zastanawiają się czy to na pewno dobry wybór. Z pewnością macie wokół siebie milion doradców, każdy coś od siebie wrzuci tworząc tylko mętlik w głowie. Nie wiem jak Wy, ale jak tak miałam. Żeby to były chociaż porady potwierdzone doświadczeniem lub poparte jakimś uzasadnieniem, ale nie. Tak więc, wysłuchajmy wszystkich rad, bo możemy z nich coś wyciągnąć, ale pamiętajmy, że to NASZ dom i to my będziemy w nim mieszkać. A nasz dom ma być dopasowany do naszego trybu życia.

Na początku powinniśmy się zastanowić w jakim domu będziemy się czuć komfortowo. Czy wystarczy nam po prostu większe mieszkanie? Czy jednak marzymy o dużej garderobie, osobnej pralni, kuchni z wyspą i pojemną spiżarką? Czy duży komfortowy dom jest mi potrzebny, czy jednak wolimy mały skromny domek, bo i tak całe dnie spędzamy w pracy, a zaoszczędzone pieniądze wolimy przeznaczyć na podróżowanie?

Jeżeli nie stać nas na duży dom, który pomieści wszystkie wymarzone pomieszczenia to nie polecam upychać w malutką bryłę setki pomieszczeń w poszukiwaniu namiastki willi. Czy nie lepiej pójść na jakiś kompromis i nie robić np. osobnej pralni - pralkę przecież możemy umieścić w łazience, a pranie suszyć na dworze, a w zamian mieć większe i wygodniejsze inne pomieszczenie. Przy wyborze gotowego projektu lub robienie go na indywidualne zamówienie, pamiętajmy, że pomieszczenia powinny głównie spełniać swoje funkcje a nie tylko wyglądać, np. w wiatrołapie powinno się znaleźć miejsce na kurtki i buty. Jednak niewłaściwe jest podejście, że dom ma być tylko funkcjonalny, a jak wygląda to już drugorzędna sprawa. Dom powinien nam się podobać, przecież będziemy w nim prawdopodobnie mieszkać całe życie.

Powinniśmy zastanowić się ile docelowo osób ma mieszkać w nowym domu, no bo przecież starsze małżeństwo nie potrzebuje ogromnego domu z trzema łazienkami, ale już przy większej rodzinie powinniśmy pamiętać, że każdy człowiek ma potrzebę posiadania przestrzeni osobistej tylko dla siebie, gdzie będzie mógł się zaszyć i wyciszyć. Jednak porzućmy myśl o domu wielopokoleniowym w którym będą mieszkać nasze dzieci z swoimi rodzinami, te czasy już minęły. Młodzi wolą żyć osobno.

Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem jest budowa małego domu z możliwością dalszej rozbudowy. Para po ślubie buduje mały domek, a potem dobudowuje pokoje w miarę rozrastania się rodziny i jej potrzeb. Chociaż ja bym się nie zdecydowałam na taki dom z dwóch powodów. Po pierwsze mam za sobą kilka remontów i na dłuższą metę jest to uciążliwe. Ledwo wykończy się jedną część domu to już trzeba będzie dom rozbudować i znów żyć w tym brudzie i pyle. Ja dziękuję. A po drugie powinniśmy mieć tak zaprojektowany dom, aby móc go bez problemu rozbudować nie tracąc na jego urodzie. 

Jeżeli nie widzieliście jeszcze TEGO filmu to serdecznie polecam. Jest to dom małżeństwa architektów, którzy podeszli bardzo konstruktywnie do tematu i udało im się wybudować dom za 145 tyś. zł bez działki.

O wadach i zaletach domu parterowego, z poddaszem użytkowym i pełnym piętrem pisałam TUTAJ Tam też znajdziecie kalkulator powierzchni, który pomoże Wam oszacować realne potrzeby dla Twojego domu.

Fakty i mity dotyczące dużych domów 
 1. Duży dom to dużo czasu straconego na sprzątanie

  Mit. Duży dom to wprawdzie dużo powierzchni, ale pamiętajmy, że nie brudzimy w każdym pomieszczeniu w równym stopniu i nie wymagają takiego samego nakładu pracy. Poza tym większość osób potwierdzi Wam, że nie spędzają na sprzątaniu dużego domu więcej czasu niż wymagało sprzątanie mieszkania. Mieszkania są z reguły zagracone, a rzeczy nie mają swojego miejsca, przez co dodatkowo tracimy czas na ciągłe je przestawianie i układanie. Jeżeli mamy dobrze przemyślane wnętrze, to na pewno nie będziemy tracić całych dni na ich sprzątanie. Na przykład, jeżeli w małym domu z niewielką łazienką uprzemy się na wannę wolnostojącą, którą z braku miejsca ustawimy sobie przy samej ścianie to spędzimy godziny na próbie wyczyszczenia przestrzeni między ścianą a wanną. Z pewnością więcej niż byłoby to w dużej łazience z wanną, którą możemy spokojnie obejść dookoła.

 2. Duży dom to ogromne koszty budowy

  Mit. Dom o powierzchni 200m2 może być tańszy w budowie niż taki 150m2. Dużo zależy od konstrukcji domu i jego wykończenia, a nie tylko od powierzchni, np. jeżeli wybierzemy dach dwuspadowy z oknami połaciowymi, zamiast wielospadowego z ogromną liczbą lukarn, czy wolim okiem sporo zaoszczędzimy.

 3. Duży dom to większe koszty utrzymania

  Fakt. Większy dom to większa kubatura do ogrzania. Dlatego warto zastanowić się nad energooszczędnymi rozwiązaniami, które z czasem się spłacą, a pomogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niestety najpierw trzeba nie małe pieniądze zainwestować, których zwykle na etapie inwestycji zawsze brakuje.

3 komentarze

 1. No właśnie... Mega podoba nam się projekt hk01, ale dom jest za duży. Fajny jest hk03 i bardziej pasuje do naszej działki (jest krótszy, więc więcej miejsca zostaje na ogród od południa), ale ten z kolei wymaga kilku zdaje się konkretnych zmian... Chciałabym zrobić taki mix hk01 i 03. Czy jako konstruktor jesteś w stanie doradzić mi jak to jest z tymi zmianami? Czy jest jakiś podział, że np. zmiany w stolarce okiennej i przestawienie ścian działowych to zmiana mała, a usunięcie ściany nośnej, dobudowanie pomieszczenia gospodarczego, czy zabudowanie antresoli to zmiana duża? Być może to głupie pytania, ale jestem zielona jak szczaw na wiosnę, więc bardzo liczę na pomoc :) Z chęcią przesłałabym zdjęcia moich pierwszych zmian, które wymyśliłam bazując na projekcie hk03 wariant 01, by poznać Twoje zdanie, ale tu chyba nie dam rady wcisnąć załącznika :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idziesz dobrym tropem. Zmiany w oknach i ścianach działowych to zmiany, które możesz wprowadzić bez problemu. Natomiast zmiany w ściany nośne wymaga przeliczenia. Jeżeli chcecie wprowadzić zmiany w konstrukcji to lepszą opcją będzie wykonanie projektu indywidualnego. Możesz również napisać do biura HomeKoncept jakie byś chciała wprowadzić zmiany i mogą oni wycenić Ci te zmiany i wprowadzić taką wersję projektu.
   Jeżeli chcesz przedyskutować projekt to zawsze możesz napisać na maila orzeszkowepole@gmail.com

   Usuń
 2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP