28 stycznia 2016

Czym ogrzewać dom? #5 Podsumowanie


Nie wiesz czym ogrzewać dom i jak najtaniej przygotować ciepłą wodę użytkową? Próbowałam odpowiedzieć na te pytania porównując różne rodzaje paliw w cyklu postów „Czym ogrzewać dom?”. Dzisiaj ostatni, piąty post podsumowujący.

Dom i wodę do mycia można ogrzewać na wiele sposobów. Do wyboru mamy różne paliwa oraz urządzenia. Ważnym kryterium wyboru systemu ogrzewania jest dostępność mediów oraz koszty inwestycji i eksploatacji.

W cyklu postów przedstawiłam Wam takie paliwa jak:


Węgiel kamiennyszczegółowe informacje znajdziecie ---> TUTAJ

Zalety:
 • niska cena opału,
 • niskie koszty instalacji.


Drewno/ pellet, szczegółowe informacje znajdziecie ---> TUTAJ

Zalety:
 • drewno jest surowcem odnawialnym,
 • niska cena opału,
 • stosunkowa czystość.


Gaz ziemny/ Gaz płynny, szczegółowe informacje znajdziecie ---> TUTAJ

Zalety:
 • kotły gazowe są estetyczne i wyposażone w funkcjonalne sterowanie,
 • bezobsługowe działanie systemu grzewczego,
 • czystość (nie ma popiołu i pyłu węglowego).


Olej opałowy, szczegółowe informacje znajdziecie ---> TUTAJ

Zalety:
 • bezobsługowość pieca,
 • olej opałowy to paliwo powszechnie dostępne, szeroka sieć dystrybutorów szybko i sprawnie realizujący zamówienia.

Pompa ciepła, szczegółowe informacje znajdziecie ---> TUTAJ

Zalety:
 • bezobsługowość, brak konieczności nabywania opału,
 • urządzenie ekologiczne,
 • montaż możliwy w każdym miejscu,
 • najbezpieczniejszy sposób ogrzewania obiektu.


Aby dobrze podjąć decyzję wyboru paliwa i urządzenia grzewczego, należy brać pod uwagę nie tylko opłaty za użytkowanie systemu grzewczego, ale również koszty obejmujące nakłady początkowe oraz wydatki na eksploatację. Istotne znaczenia ma również wygoda obsługi urządzeń.

Poniższa tabela, która przyjmuje średnie ceny z końca 2015r. pozwolą obliczyć Wam koszty ogrzewania dla swojego domu.
Paliwo
Cenna brutto
Wartość opałowa
Sprawność urządzeń
węgiel
500 zł/t miał
700 zł/t orzech
700 zł/t ekogroszek
21 MJ/kg
80%
70%
80%
drewno
200 zł/m3
7,5 GJ/mp.
80%
pellet
1070 zł/t
18 MJ/kg
80%
gaz ziemny
2,2 zł/m3
34,2 MJ/m3
107%
gaz płynny
2,9 zł//l
23,3 MJ/m3
105%
olej opałowy
3 zł/l
35,5 MJ/m3
105%
energia eklektyczna
0,60 zł/kWh (I taryfa)
0,66/0,35 zł/kWh (II taryfa)

COP 4 pompa ciepła gruntowa
COP 3 pompa ciepła powietrzna
Poniższe obliczenia dotyczą domu o pow. 150m2 o zapotrzebowaniu na energię cieplną 11.770 kWh oraz 2.914 kWh na cwu.

Z wykresu wynika, że najmniej zapłacimy za ogrzewanie, gdy wybierzemy tanie paliwo, czyli miał i drewno. Niedroga w użytkowaniu jest również pompa ciepła i kocioł opalany węglem.
Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli oprócz kosztów eksploatacji weźmiemy pod uwagę koszty instalacji jakie musimy ponieść rozłożone na lata.
Wygoda w obsłudze. Tutaj uwzględniono również ilość miejsca jakie należy przeznaczyć na montaż urządzeń i koszty przeglądów.
Najłatwiej zamontować i wygospodarować miejsce na grzejniki elektryczne. Dalej są piece akumulacyjne i kocioł na gaz ziemny. Bezobsługowa jest też gruntowa pompa ciepłą, która nie wymaga kosztownych przeglądów, ale jej instalacja jest sporą ingerencją w otoczenie domu i zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu. Największe wymagania mają kotły na paliwa stałe, gdzie trzeba rozpalać ogień, regularnie dokładać do pieca i czyścić, sporo miejsca zajmuje też opał.


W wyborze rodzaju ogrzewania powinniśmy uwzględnić nasz tryb życia. Jeżeli często nie ma nas w domu lub nie mamy czasu, czy ochoty na dokładanie paliwa i usuwanie popiołu, zastanówmy się nad urządzeniami działającymi automatycznie. Gdy już zdecydujemy się na urządzenia bezobsługowe, wówczas decydującym czynnikiem będą koszty eksploatacji. Jeśli nie dysponujemy przyłączem gazu lub koszt przyłączenia jest bardzo wysoki to warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła. Tańsza instalacja jest pompy powietrznej, natomiast gruntowa zapewni dłuższy czas eksploatacji i niższe koszty energii i przeglądów. Urządzenia elektryczne są tanie w zakupie, ale koszty eksploatacji bardzo wysokie. Takie rozwiązanie stosuje się raczej sporadycznie. Wybierając jako paliwo gaz płynny lub olej opałowy, musimy się liczyć z bardzo dużą zmiennością cen.

15 komentarzy

 1. Cenne uwagi. Łatwiej podjąć decyzję. Dziękuje za szczegółową analizę... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że podsumowanie pomoże podjąć co niektórym osobom decyzję. W końcu wybór ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji jaką musimy podjąć i to najlepiej jeszcze przed kupnem projektu.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. bardzo fachowy post :o) powiem Ci że gdybym miała pieniądze na instalację zdecydowałabym się na rekuperator. Znajoma ma jedynie filtry wymieniać musi ale to grosze, latem nawet nie ma potrzeby otwierać okna bo w domu ma przyjemny chłodek (jak po zainstalowaniu klimatyzacji, która ma rozsądną temperaturę rzecz jasna) zimą ma ciepło. W kominku pali bo lubi skwierczące płomienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie jakoś rekuperacja nie przekonuje, głównie dla tego, że większość wykonawców proponuje podwieszane sufit, by zakryć rury. Przymierzam się do postu o niej, ale jakoś nie mogę się zabrać za niego :P
   Buźka :)

   Usuń
 3. Czy do zmiany ogrzewania na pellet (ogrzewam węglem) potrzebna jest wymiana całej instalacji CO, tylko pieca czy jest jeszcze jakaś inna alternatywa?

  OdpowiedzUsuń
 4. To zależy od pieca. Czasem wystarczy wymienić palnik, a czasem niezbędna będzie wymiana całego pieca/kotła. Warto poprosić o poradę osobę/firmę zajmującą się instalacjami. Korzystając z okazji zapraszam na stronę epellety.pl gdzie można zakupić dobrej jakości i certyfikowany pellet drzew iglastych - Olimp oraz Lava z firmy Stelmet.

  Andrzej Wysocki
  eRzecznik marek Lava i Olimp - pelletu firmy Stelmet

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie czy w miejsce drzew zużytych do produkcji pelletu, w to miejsce Stelmet robi nowe nasadzenia, jak to w praktyce wygląda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Krzysztofie, firma Stelmet ma gwarantowany dostęp do surowca na podstawie wieloletniego kontraktu z Lasami Państwowymi, tak więc z polityka tej firmy zapewnia nasadzenia w miejsce wyciętych drzew.

  Andrzej Wysocki
  eRzecznik marek Lava i Olimp - pelletu firmy Stelmet

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy możesz powiedzieć na jaką pompę się ostatecznie zdecydowałaś?
  Ze względu na koszty ewentualnych napraw architekt bardzo odradza gruntową na rzecz powietrznej i już teraz naprawdę zwątpiłam w to co chcę:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My zdecydowaliśmy się na PC firmy Buderus. Jeżeli cena PC gruntowej nie jest wyższa niż 10 tyś z odwiertami, to zdecydowanie wybrałabym gruntową. PC powietrze są już lepszej jakości niż kiedyś i podobno dają radę przez większość okresu zimowego, ale mają mniejszą sprawność, co przekłada się na rachunki.

   Usuń
  2. Nie wiem jak to możliwe, ale jest więcej niż dwukrotnie wyższa! Gruntowa 65 a powietrzny Buderus polecany przez GHS -27

   Usuń
  3. To bardzo duża różnica. W naszym przypadku była to różnica 12 tyś. z tym, że powietrzna wychodziła drożej niż 27 tyś, ale gruntowa znacznie mniej niż 65.

   Usuń
 8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP