19 stycznia 2016

Czym ogrzewać dom? #3 Olej opałowy i prąd


Nie wiesz czym ogrzewać dom i jak najtaniej przygotować ciepłą wodę użytkową? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania porównując różne rodzaje paliw. Dzisiaj trzeci post z cyklu „Czym ogrzewać dom?”, który będzie się składać z 5 części zakończonych podsumowaniem.

Dom i wodę do mycia można ogrzewać na wiele sposobów. Do wyboru mamy różne paliwa oraz urządzenia. Ważnym kryterium wyboru systemu ogrzewania jest dostępność mediów oraz koszty inwestycji i eksploatacji.

Wybór ogrzewania jest bardzo istotny. Decyzję o rodzaju paliwa powinniśmy podjąć jeszcze przed wyborem projektu domu. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ wybierając np. kocioł na paliwo stałe potrzebujemy większej kotłowni, najlepiej z osobnym wejściem na zewnątrz. A jeżeli wybierzemy jako paliwo węgiel to może warto by było budynek podpiwniczyć, by nie nosić pyłu po całym domu. Natomiast gdy wybierzemy pompę ciepła to możemy zrezygnować z kominów, co daje też większe możliwości aranżacji wnętrza.

Olej opałowyDo ogrzania domu możemy zastosować również lekki olej opałowy. Jednak wybierając dostawcę nie kierujmy się wyłącznie ceną. Dlaczego? Ponieważ olej niższej jakości nie zawiera dodatków, które poprawiają proces spalania, co powoduje, że kocioł i panik szybko zostają zanieczyszczone sadzą , co prowadzi do spadku wydajności pieca, a nawet jego uszkodzenia. Warto pamiętać, że każdorazowo przy zmianie dostawcy należy wyregulować palnik, ponieważ oleje mogą być różnej jakości.
Olej opałowy przechowuje się w zbiornikach z PE lub stali, ustawionych w domu lub na zewnątrz. Zbiorniki wewnętrzne należy usytuować w piwnicy lub najniżej kondygnacji naziemnej budynku. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, pomieszczenie te musi być oddzielone od sąsiednich ścianami i stropami o odporności ogniowej nie mniejszej niż 120 minut, a drzwi i włazy co najmniej 60 minut. Zbiornik można ustawić w tym samym pomieszczeniu co kocioł, pod warunkiem, że ich łączna pojemność nie przekracza 1000l. Poza tym:
odległość między kotłem a zbiornikiem musi wynosić min. 1 m;
zbiornik powinien być oddzielony od kotła murowaną ścianą o grubości co najmniej 12 cm, a ścianka ta musi być szersza od zbiornika o 60 cm i wyższa o 30 cm;
zbiornik jednopłaszczowy musi stać w wannie, która pomieści jego zawartość i zapobiegnie ewentualnemu wyciekowi na zewnątrz. Nie jest ona wymagana dla zbiorników dwupłaszczowych.
Kotły na olej wg nowych przepisów są kotłami wyłącznie kondensacyjnymi. Mają komorę spalania szczelnie oddzieloną od pomieszczenia, w którym są zamontowane. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane bezpośrednio z zewnątrz, a nie z kotłowni – dzięki czemu zapach oleju jest znacznie mniej wyczuwalny w domu. Pomieszczenie w którym będzie stać kocioł nie powinno być mniejsze niż 8m3.

1 kWh ciepła wytworzonego z oleju opałowego kosztuje 0,29 zł

Ceny kotłów wahają się w granicach 12-22 tyś. zł.


PrądOgrzewanie elektryczne jest obecnie racjonale jedynie w domach energooszczędnych. Dla osób planujących ogrzewanie prądem zakłady energetyczne mają specjalne oferty. Najbardziej popularna jest dwustrefowa G12, gdzie prąd jest tańszy w godzinach 22-6 i 13-15. Możemy wybrać też taryfę trzystrefową – prąd jest tańszy od pn do pt w godzinach 21-6 oraz w soboty i niedziele, a także dni ustawowo wolne od pracy.
Warto wiedzieć, że urządzenia grzewcze zasilane prądem osiągają bardzo wysoką sprawność. 
Do wyboru mamy m.in.:
 • ogrzewanie podłogowe- kable i maty
 • grzejniki – promieniujące i konwekcyjne
 • piece akumulacyjne – statyczne i dynamiczne


1 kWh ciepła wytworzonego z prądu  kosztuje 0,61 zł dla I taryfy

1 kWh ciepła wytworzonego z prądu  kosztuje 0,35 zł dla II taryfy


9 komentarzy

 1. Bardzo dużo fajnych, przydatnych informacji. Często jak zaczyna się budowę - popełniamy nieświadomie błędy. Dzięki Twoim poradom możemy ich uniknąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :* Decydując się na budowę domu musimy ogarnąć naprawdę dużo tematów. Bardzo dużo decyzji trzeba podjąć jeszcze na etapie projektu. Można się w tym wszystkim pogubić. Mnie te tematy interesują i lubię je drążyć, ale mimo to czasami mnie to wszystko przerasta, więc podejrzewam jak zagubione mogą być osoby, które się budują, ale ich ten temat w ogóle nie pociąga, dlatego staram się im choć trochę pomóc :)

   Usuń
  2. A masz może projekty domów parterowych godne polecenia, do 100 metrów np. z garażem jedno / dwustanowiskowym, niestety na wąską działkę do 25 metrów szerokości. Dziękuje za pomoc :)

   Usuń
  3. Ciężko coś polecić bez większej ilości danych. Napisz proszę: jak usytuowana jest działka wg stron świata, ile planujesz pokoi, jakie są ograniczenia w Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w warunkach zabudowy. Możesz podesłać mapkę na mojego maila: orzeszkowepole@gmail.com
   Czy 100 m2 to jest maximum, czy może być więcej? Znalazłam dla Ciebie kilka ciekawych projektów, ale nie wiem czy odpowiednich. Napisz na maila to możemy przedyskutować je. Napisz jeszcze jaki dach wchodzi w grę bo on w sumie nadaje budynkowi największy charakter. Ja lubię ponadczasowe formy, proste, które nie znudzą mi się nawet za kilkadziesiąt lat. Zawsze patrze na rzeczy, których nie zmienia się jak rękawiczki, nie tylko z perspektywy tu i teraz, ale właśnie, czy będzie to modne za 10 lat, czy mi się nie znudzi. Czekam na maila :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnym rozwiązaniem są kotły elektryczne. Świetnie się sprawdzają w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP