15 grudnia 2015

Jak dobrze zaplanować budowę i dlaczego warto mieć plan?


Pierwszym etapem budowy domu – w zasadzie jeszcze poprzedzającym prace – jest dokładne zaplanowanie całej inwestycji. Przebieg budowy uzależniony jest od harmonogramu prac, koniecznych przerw technologicznych, pogody i innych istotnych spraw, które mają duży wpływ na proces wznoszenia domu.Planowanie jest szczególnie ważne przy tradycyjnym budowaniu  w którym występują roboty mokre (betonowanie, murowanie, tynkowanie). Nie warto zapominać, że przy takim budowaniu niektóre roboty wymagają przerw technologicznych oraz przerw związanych z sezonowością prac. Mają one duży wpływ na przebieg budowy w naszym klimacie. Przecież nie wszystkie prace można wykonać w temperaturze zbyt niskiej (poniżej +5˚C), czy też zbyt wysokiej (ponad 25˚C). To duże ograniczenie, o którym często się zapomina. W zimie grunt twardnieje i wykonanie wykopu fundamentowego, nawet za pomocą koparki, staje się niemożliwe. Natomiast ze względu na bezpieczeństwo ludzi nie należy pracować na rusztowaniach i dachu. Poniżej -15˚C nie można prowadzić prac związanych z betonowaniem. Plusem niskich temperatur jest, że czasami jest to jedyna możliwość na wjechanie ciężarówek z materiałem, gdzie taki transport waży 40ton! Zimą w ogrzewanych pomieszczeniach można murować ściany działowe, kłaść tynki, gładzie i płytki ceramiczne.

Przystępując do budowy, powinniśmy mieć harmonogram robót, czyli zestawienie kolejności prac i terminów ich wykonania. Tworzy go kierownik budowy w porozumieniu z inwestorem. Powinien uwzględniać przerwy technologiczne, które są konieczne, by wykonane elementy uzyskały określoną wytrzymałość. Nie ma możliwości by je pominąć!
Wykonanie fundamentów   
1-3 dni
Wykonanie podciągów i nadproży       
1-3 dni
Wykonanie stropów  
1-3 dni
Wykonanie wieńców pod murłatę  
1-3 dni
Schnięcie warstw tynkarskich   
14-28 dni
Schnięcie posadzek, wylewek
14-28 dni
Wiązanie kleju przy płytkach podłogowych  
1-3 dni
Wysychanie impregnatów 
1 dzień
Wysychanie gładzi    
2 dni
Wysychanie zagruntowanych powierzchni   
1 dzień
Wysychanie powłok malarskich      
1-3 dni
Wysychanie lakierów 
1-3 dni
Wysychanie do wymaganej wilgotności np. drewna/ tynku   
1-6 miesięcy

Dobrze wykonany harmonogram pozwoli nam na uniknięcie zniszczenia materiałów, napraw tego co już zostało wykonane, np. komin powinniśmy wykończyć przed ułożeniem pokrycia dachowego, ponieważ tynkowanie komina wiąże się z brudzeniem pokrycia, a także często z uszkodzeniem dachówki lub blachy. Kucie gotowej szlichty jest możliwe, ale trwa i kosztuje, a czyszczenie dachu też. Budując systemem kontraktowym ekipy muszą pracować w porozumieniu np.  murarze muszą pracować w porozumieniu z ekipą ciesielko-dekarską. W ten sposób zapewniamy ciągłość prac konstrukcyjnych i odpowiedzialność wykonawców za swoją pracę.

Ile trwają prace?

stan zero  
 2 miesiące
ściany, strop, kominy
 2 miesiące
więźba  
do 3 tygodni
pokrycie dachu 
tydzień blachodachówka, 3 tygodnie dachówka
instalacje wodno-kanalizacyjne 
2-3 tygodnie
instalacja elektryczna  
tydzień
izolacja podłóg i układanie podkładów
tydzień agregatem, 2 tygodnie betoniarką
tynkowanie na mokro agregatem
7-14 dni
malowanie 
tydzień
montaż instalacji gazowej 
tydzień
montaż drzwi 
tydzień

Kiedy nie należy przerywać prac?

 • po zbrojeniu wykopu fundamentowego - bo skarpy będą się osuwać, a w wykopie zacznie gromadzić się woda.
 • po zbudowaniu ściany - jeśli nie zabezpieczymy ścian zimą to woda może wniknąć w materiał i go rozsadzić. Trzeba budować stan surowy aż do zadaszenia budynku.
 • po wykonaniu instalacji a przed tynkowaniem - instalacje to chodliwy towar na rynku złomiarskim, trzeba je zakrywać tak szybko, jak się da.
 • na etapie prac wykończeniowych - to etap budowania aż do zamieszkania, gdyż zbyt wiele cennych elementów znajduje się w budynku.


Sposoby na skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych prac:

 • zamiast zdejmować humus łopatami czy kopać fundamenty, lepiej wynająć spycharko- koparkę
 • zamiast wyrabiać beton na placu budowy lepiej zamówić go w wytwórni
 • zamiast robić ręcznie deskowanie do betonowania ścian fundamentowych lub piwnicznych można użyć szalunki przestawne, które można wypożyczyć
 • zamiast tradycyjnego fundamentu można zdecydować się na fundament płytowy
 • podłogę na gruncie robi się o wiele szybciej, gdy nie ma jeszcze ścian. O wiele łatwiej będzie dostarczyć piasek lub żwir potrzebny do jej wykonania i zagęszczenia. Równa warstwa betonu ułatwi utrzymanie porządku na budowie oraz zapewni dodatkowe miejsce do składowania.
 • budując kolejne kondygnacje domu, można zastosować gotowe prefabrykowane elementy konstrukcyjne np. nadproża, kominy systemowe.
 • zamiast tradycyjnej więźby można zastosować wiązary dachowe
 • zamiast tradycyjnych tynków można zrobić wykończenie z płyt kartonowo-gipsowych. Czas ich schnięcia i spoinowania jest nieporównywalnie krótszy od czasu wiązania tradycyjnych tynków.
 • warto zastosować drobnoziarnisty tynk gipsowy, żeby nie trzeba było robić na nim gładzi.

Aby dobrze zaplanować budowę, trzeba mieć wcześniej przemyślane odpowiedzi np. gdzie będą różne elementy wyposażenia sanitarnego by można było poprowadzić tam wiązkę instalacji, warto też pamiętać o zewnętrznych kranach przy budynku. Gdzie mają być gniazdka i włączniki by prawidłowo rozplanować instancję eklektyczną, gniazda antenowe, telefoniczne, zasilanie na zewnątrz domu - oświetlenie ogrodu, prąd do altany, na tarasie, brama wjazdowa z automatem. Jeżeli tego wszystkiego nie będziemy mieć przemyślanego przed przystąpieniem ekipy do pracy to będziemy skazani na improwizację i nie ustrzeżemy się błędów. 

Taka wiedza znacznie ułatwi nam realizację marzeń i zaplanować tak prace by móc się wprowadzić do naszego nowego domu np. przed świętami, czy przed narodzinami dziecka.

5 komentarzy

 1. Jaki to jest przydatny post! Już zapisałam w czeluściach archiwum, w razie jakbyśmy mieli się budować, a kto wie :D
  Będę z niecierpliwością podglądać Wasze wybory i działania związane z budową. Genialnie o budowie domu pisze też Karolina z Houseloves
  Pozdrawiam, Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) A blog Houseloves obserwuję od dłuższego czasu, a teraz regularnie odkąd się okazało, że wybrałyśmy ten sam projekt :P Tak więc bardzo kibicuję Karolinie i podglądam jej wybory. Nasz dom może z zewnątrz będzie wyglądać podobnie bo zestawienie bieli i szarości zachwyca mnie na każdej elewacji, to w środku myślę, że będzie zupełnie inaczej Chociaż, gdy nachodzą mnie wątpliwości czy dobry projekt wybraliśmy, bo skosy to jednak zawsze stwarzają trudności z wykończeniem to patrzę sobie na dom Karoliny i wszystkie wątpliwości mijają. No ale ja jestem na samym początku tej drogi i jeszcze dużo czasu minie zanim pojawią się jakiekolwiek moje własne zdjęcia z budowy :/
   Buźka :)

   Usuń
 2. Świetny post! Jako, że niedługo planujmy kupno działki - na pewno tu jeszcze wrócę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Mam nadzieje, że na blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji dotyczących budowania ;)

   Usuń
 3. Rewelacyjny wpis! Dokładny plan to już połowa sukcesu. Zbyt wiele osób zabiera się za pierwsze roboty budowlane nie posiadając podstawowej wiedzy przedstawionej w powyższym wpisie. Fakt, iż często całą odpowiedzialność zrzucamy na kierowników budowy, jednakże to my, jako inwestorzy powinniśmy mieć pojęcie ile trwają poszczególne etapy budowy, których z nich nie należy przerywać itd. Zwłaszcza iż w dzisiejszych czasach nierzadko korzystamy z pomocy mniejszych firm, które specjalizują się w wykonywaniu konkretnych prac. wypożyczają sprzęt budowlany i po zakończeniu swojej działki, przechodzą do innych klientów. Dlatego też blog z tak praktycznymi wskazówkami jak powyższe, powinien być obowiązkową lekturą dla każdego!

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP