5 grudnia 2015

Dach z okapem czy bez?Domy bez okapu budowano przed laty, a obecnie moda powraca i cieszą się równie dużą popularnością. Niektórzy inwestorzy decydują się na dach bez okapu. Zanim jednak wybierzemy takie rozwiązanie, warto poznać wszystkie jego wady i zalety.

Dom z okapem

Okap, stanowiący część dachu wystającą poza obrys domu pełni ważną funkcję. Usprawnia on odprowadzanie wody opadowej poza budynek, chroni ściany zewnętrze przed zawilgoceniem i osłania wnętrza przed słońcem. Dzięki okapowi pomieszczenia wewnątrz budynku dużo wolniej się nagrzewają, co zapewnia lekki chłód nawet podczas bardzo słonecznych dni. Wadą jest natomiast zmniejszona ilość światła dopływającego do pomieszczenia. Wysunięta część dachu nad oknem to doskonała ochrona przed deszczem. Dzięki niej możemy mieć otwarte okna także podczas silnej ulewy, a wysunięty okap zagwarantuje, że ani jedna kropla deszczu nie dostanie się do pomieszczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że budowa i zabezpieczenie okapu to spore wyzwanie dla dekarza. Wszystkie usterki czy niedociągnięcia mogą spowodować, że pod pokrycie dachu będzie dostawała się wilgoć, a przez szczeliny w okapie mogą dostawać się gryzonie czy robactwo. Konieczne jest więc zabezpieczenie szczeliny pod okapem za pomocą specjalnych grzebieni i siatek, które stanowią dodatkowy wydatek i wydłużają czas trwania prac dachowych.http://www.projektyzwizja.pl/

Dom bez okapu

Dom z dachem bez okapu wyróżnia na tle standardowych modeli. Dach tego typu wymaga krótszego czasu prac wykonawczych oraz zapewnia maksymalny dopływ promieniowania słonecznego do wnętrza budynku. Warto wspomnieć, że brak okapu umożliwia zamontowanie dużego okna kolankowego, które w pewnej części jest zwykłym oknem, a potem płynnie przechodzi w okno dachowe. To funkcjonalne rozwiązanie zapewnia dopływ na poddasze dużo większej ilości światła i łączy w sobie zalety zarówno lukarn, jak i okien dachowych.http://www.projektyzwizja.pl/

Rynny w dachu bez okapu montuje się nieco inaczej niż w budynkach z okapem. Zwykle instaluje się je bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej lub nad nią. Z tego względu, aby zapobiec przelewaniu się wody opadowej system rynnowy powinien być starannie dobranym do powierzchni dachu, z którego będzie odprowadzana woda. Rury spustowe odprowadzające wodę chowa się w warstwie ocieplenia. Takie orynnowanie dobrze jest chronić przed uszkodzeniem zimą przez zalegający śnieg i  lód. Dlatego zaleca się montaż płotków przeciwśniegowych i ułożenie w rynnach i rurach spustowych kabli grzewczych. Bez okapowy system rynnowy zostaje zamontowany w ociepleniu budynków – dzięki temu jest zupełnie niedostrzegalny dla osoby, która patrzy z zewnątrz.

Jeśli chcemy, aby nasz dach był bez okapowy, warto pomyśleć o nim, zanim architekt przystąpi do prac projektowych. Dach pozbawiony okapu musi być więc bezwzględnie zaprojektowany na etapie prac architekta. Tylko wtedy będzie on mógł stworzyć projekt estetyczny i funkcjonalny.

1. http://informatorbudownictwa.pl/ 2.http://bezokapowy.pl/

13 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy post :)
  Wizualnie, bardziej podobają mi się domy bez okapów. Nie wiem, dlaczego, może wtedy bryła domu wydaje się bardziej nowoczesna? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Z pewnością domy bez okapu mają bardziej nowoczesny charakter, chociaż jak pisałam na wstępie takie domy budowano kilkadziesiąt lat temu i np. dom mojej babci nie ma okapu.

   Usuń
  2. Mój dom również nie ma okapu, ale jest to projekt chyba sprzed 50-80 lat hehe. :)

   Usuń
  3. Psss... To nikomu nie mów ile ma lat, a wszyscy będą myśleć, że nowe budownictwo wg najnowszysch trendów :P

   Usuń
 2. Zdecydowanie bez okapu! Bardzo dobrze przygotowany I wyczerpujacy wpis! Wiecej swiatla w pomieszczeniach I brak miejsca dla robactwa to absolutne karty przetargowe!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Sama jestem na etapie wyborów dotyczących domu, więc staram się opisywać tematy nad którymi sama się zastanawiałam :)

   Usuń
 3. jak się nazywa projekt tego domu? jest bardzo podobny do mojego przy migdałowej 2.. chciałbym podejrzeć czym się różni;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy o ten chodzi?
   http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/prosty-1a

   Usuń
  2. tak ten. dzięki:-) jest podobny troszkę coś z niego wyciągnę:-)

   Usuń
  3. Cieszę się, że mogłam pomóc ;)

   Usuń
 4. wpis ok, ale o jednym zapomnialas- jak cenowo wyglada to porownanie? czy jest jakas mega roznica w cenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. System jest droższy od klasycznych (za innowację, szczególnie dopracowaną) się płaci, natomiast również wydajniejszy od klasycznych. Cena zależy od skomplikowania dachu, ciężko 'strzelić' jaki jest koszt systemu. Dokładną wycenę można uzyskać przesyłając rzuty dachu na bezokapowy@galeco.pl

   Pozdrawiam
   TM

   Usuń
 5. Ja zdecydowałam się na dom bez okapu. Dużo ważniejszym problemem były dla mnie ewentualne utraty ciepła już wygenerowanego w domu. Dlatego wykorzystaliśmy z mężem nowoczesne izolacje termiczne, które zabezpieczyły nasz dom na okres jesienno zimowy, w którym ogrzewanie włączone jest praktycznie cały czas.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP