19 listopada 2015

Ścianka kolankowa - zmiana wysokości a konsekwencje
Wygodne i ergonomiczne urządzenie poddasza jest sprawą o tyle trudniejszą od wszystkich innych kondygnacji, że występuje tu dodatkowy element: połać dachu. Aby więc sobie to zadanie ułatwić – warto zastanowić się nad nim już na etapie budowy.
Wysokość pomieszczeń na poddaszu i możliwość jego wygodnej aranżacji w dużej mierze zależy od wysokości ścianki kolankowej w projekcie domu. Wielu inwestorów zleca na etapie adaptacji projektu gotowego podniesienie ścianki kolankowej, w celu uzyskania większej powierzchni na poddaszu. Czy jednak zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Ścianka kolankowa definicja TUTAJ 

O wygodzie użytkowania poddasza decydują trzy zasadnicze czynniki:

 • Wysokość przestrzeni pod skosami – podniesienie ścianki kolankowej pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową poddasza
 • Kąt nachylenia dachu – zwiększenie kąta nachylenia dachu powiększa powierzchnię użytkową poddasza i ułatwia jego aranżację.
 • Rozplanowanie pomieszczeńNajmniej miejsca jest pod dachem kopertowym, którego skosy ograniczają przestrzeń z każdej strony, a więcej pod dachem dwuspadowym. Dużo miejsca jest pod dachem mansardowym (jeżeli nie wiesz jak wygląda to definicję znajdziesz TUTAJ) , ale jego wadą jest skomplikowana i kosztowna więźba. 
Jeśli uwzględnimy relacje pomiędzy łatwością budowy, kosztami wykonania oraz uzyskaną powierzchnią użytkową poddasza, optymalnym rozwiązaniem jest dwuspadowy dach o nachyleniu połaci 35-45˚. Wszelkie rozbudowane dachy oznaczają większe koszty nie tylko aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim wzniesienia konstrukcji i jej pokrycia, łatwiej też wówczas o wszelkie błędy wykonawcze. Osoby, które decydują się na wybór dachu o skomplikowanej bryle, zwykle narażają się też na stratę powierzchni mieszkalnej.

Wysokość ścianki kolankowej a aranżacja poddasza


Domy z poddaszem nieużytkowym najczęściej przewidują ściankę kolankową o wysokości ok. 70 cm. Przestrzeń o wysokości poniżej 75cm jest w zasadzie nieużyteczna. Jeżeli zaś adaptacja poddasza ma przewidywać pomieszczenia mieszkalne, ścianka kolankowa powinna mieć przynajmniej 90-100 cm. Jeśli będzie niższa, powierzchnię pod skosami bardzo trudno będzie zagospodarować. Przestrzeń o wysokości między 75 a 190cm można wykorzystać do ustawienia tam mebli, trudno jednak korzystać z niej jak z pełnowartościowej powierzchni mieszkania. Zależnie od kąta nachylenia połaci dachowej powierzchnia o wysokości nie przekraczającej 75 i 190cm może być różna przy tej samej powierzchni podłogi.

Jeżeli ścianka kolankowa jest niewysoka, aranżacja poddasza nie będzie prosta. Kłopot będzie mniejszy, jeśli powierzchnia wnętrza będzie spora – wtedy pod skosami nie ustawimy mebli, tylko przeniesiemy je w głąb pomieszczenia

http://www.projektyzwizja.pl/

 • Ścianka o wysokości 95-100 cm pozwoli na ustawienie pod skosami łóżka, bez ryzyka uderzania się głową o strop. Nieco wyższa ścianka umożliwi ustawienie biurka i co istotne, wykorzystanie całej powierzchni blatu. Biurko zmieści się już przy ściance 80 cm, ale wtedy część blatu pod ścianą nie będzie wykorzystana. Na metrowej ściance kolankowej swobodnie zamontować można grzejnik pod oknem. Taka ścianka umożliwi również montaż okien kolankowych, które dodatkowo doświetlą wnętrza na poddaszu i zwiększą pole widzenia przez okno.
 • http://www.projektyzwizja.pl/
  http://www.projektyzwizja.pl/
 • Ścianka o wysokości >140 cm pozwoli na usytuowanie aneksu kuchennego na poddaszu, musimy pamiętać, że korzystanie z ciągu kuchennego wymaga od nas przeprowadzania prac na stojąco. Biorąc pod uwagę, że standardowe szafki kuchenne mają głębokość 50-55 cm (przy blacie o głębokości 60 cm), to ścianka kolankowa nie może być niższa niż 140 cm, jeśli przed szafkami chcemy stanąć w wygodnej wyprostowanej pozycji. Przy takiej samej wysokości ścianki będziemy mogli ustawić stół kuchenny czy jadalniany. Takie same zasady tyczą się umywalki, która ma znajdować się przy ściance kolankowej. Jeżeli będzie ona niższa niż 140 cm nie będziemy mogli wygodnie stanąć, a powierzchnia umywalki przy ścianie nie zostanie wykorzystana (często ustawiamy tam przybory toaletowe).
  http://ladnydom.pl/

 • Przy ściance o wysokości >150 cm możemy umieścić szafkę z telewizorem czy biblioteczkę. Przy niższych możemy ustawić jedynie szafki czy komody, pamiętając o ograniczeniach związanych z wykorzystaniem ich blatu.
  http://katlourenco.com/

 • Ścianka 2-metrowa umożliwia już dowolny wystrój poddasza – możemy przy niej postawić szafę czy stanąć w wyprostowanej pozycji, ale te należą do rzadkości.
http://www.projektyzwizja.pl/
http://www.projektyzwizja.pl/


 Przykład


fot. designerer.com


Typowe biurko ma wysokość 75cm i szerokość 80cm – można je więc dosunąć do ściany która ma wysokość min. 75 cm. Jednak  przy takim ustawieniu tylny fragment blatu pozostanie nie wykorzystany – jest nad nim po prostu za nisko. Wysokość nad przednią krawędzią blatu przy kącie nachylenia dachu 35º wynosi około 60cm – praca przy tak usytuowanym biurku nie będzie więc zbyt komfortowa. Wysokość 190cm zostaje osiągnięta w odległości 80cm od przedniej krawędzi biurka – dorosły człowiek przeciętnego wzrostu nie będzie więc w stanie do niego komfortowo podejść. Tak więc na tym przykładzie widać, że min. wysokość ścianki kolankowej to min. 115cm, która dopiero daje możliwość tak usytuowania mebli, by można było w pełni wykorzystać przestrzeń pomieszczenia.

fot. designerer.com

Wtedy nad blatem biurka przy jego tylnej krawędzi pozostaje 40cm wolnej przestrzeni – zmieści się tam laptop czy lampka do pracy. Przy kącie nachylenia dachu 35º wysokość nad przednią krawędzią blatu wynosi około 1m, a wysokość pomieszczenia równa 190cm zostaje osiągnięta w odległości 20cm od przedniej krawędzi blatu – człowiek o wzroście 180cm może więc swobodnie do niego podejść i zająć miejsce na krześle.Jakie konsekwencje niesie za sobą podwyższenie ścianki kolankowej?


Podwyższenie ścianki kolankowej w projekcie wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami, dlatego każdą decyzję należy uzgodnić z konstruktorem i architektem.

 1. Różnice w wysokości ścianki kolankowej mają ogromny wpływ na wygląd całej bryły budynku, a nie przemyślane jej podwyższenie może zeszpecić dom. Zmiana wysokości ścianki kolankowej ma szczególne znaczenie w przypadku domów z poddaszem typu dworkowego. Wyższa ścianka to wyższy poziom okapu dachu – takie rozwiązanie zburzy proporcje domu: bryła przypominać bardziej dom piętrowy niż dworek.Wyższa ściana kolankowa może zaburzyć proporcje budynku – optycznie zmniejszyć dach i ona oraz dać wrażenie nieodpowiedniego rozplanowania otworów okiennych. Aby temu zapobiec można:- podnieść nadproża i wstawić dłuższe okna,- wydłużyć okapy,- zastosować ciemny tynk między okapem a oknami.Podwyższenie wysokości o jedną cegłę przy jednoczesnym obniżeniu okapu dachu jest rozwiązaniem, które nie wpłynie negatywnie na wygląd bryły budynku.Generalnie korzystny wygląd mają budynki o dość dużym kącie nachylenia dachu ok. 45˚ i to zarówno przy niskiej i wysokiej ściance kolankowej (patrz zdj. a i b). Dom o podwyższonej ściance i dużym kącie nachylenia nabiera smukłości (b), a poza tym jest to najkorzystniejszy wariant pod względem ilości miejsca na poddaszu.

  Z kolei przy małym kącie nachylenia dachu, dom pozbawiony ścianki kolankowej wygląda dobrze ( patrz zdj. c), a znaczne podwyższenie ścianki kolankowej w tym przypadku jest niekorzystne (patrz zdj. d) i dom zaczyna przypominać stodołę lub halę magazynową.

 2. Wraz z podniesieniem ścianki kolankowej należy liczyć się z tym, że okna połaciowe znajdą się wyżej, co może sprawić, że nie będziemy mogli przez nie wyglądać i trudniej będzie je otwierać.
 3. Podwyższenie ściany kolankowej wiąże się z zmianą położenia okapu dachu, który reguluje ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu. Podwyższenie ścianki kolankowej bez jednoczesnego przedłużenia okapu prawdopodobnie spowoduje, przegrzewanie się pomieszczeń.
 4. Prace adaptacyjne po podwyższeniu ścianki kolankowej wymagają dodatkowo opracowania nowego zbrojenia żelbetowych rdzeni, wzmacniające murowaną z pustaków ściankę kolankową, a nieodpowiednio zbrojona ścianka zagraża konstrukcji budynku. Opracowanie nowych zbrojeń czy nawet nowy projekt więźby dachowej znacznie podwyższy koszt adaptacji projektu domu.
UWAGA Często w wielu projektach gotowych ścianki kolankowe są niskie, choć ich podwyższenie nie zepsułoby wyglądu budynku. Architekci stosują ten zabieg celowo by zwiększyć ilość wyszukiwanych wyników, ponieważ największą popularnością cieszą się domy do 130m2, a domy z niską ścianką kolankową maja mniejszą powierzchnię użytkową.

5 komentarzy

 1. Witam, bardzo dobry artykuł, co to za projekt domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Projekty w poście są różne, nie wiem o który chodzi, ale wszystkie zdjęcia są podpisane

   Usuń
 2. z tą ścianką to nie do końca tak. Projektuje się ją odpowiednio niską,bo wtedy dom jest ładniejszy. Przy braku ścianki (sama murłata) lub niskiej, żeby nie tracić powierzchni na poddaszu robi się tzw. przedścianki. Wtedy wilk syty i owca cała. Trend podnoszenia ściany kolankowej jest bardzo zły. Powstaje mnóstwo maszakr w naszym otoczeniu, nasiąkamy brzydotą i bylejakością. Wszyscy związani z projektowaniem, budowaniem powinni zewrzeć szeregi i tłumaczyć Inwestorom jak bardzo niekorzystne są takie zabiegi. Jeśli chcą zlikwidować skosy - są domy PIĘTROWE, które eliminuja ściankę kolankową. Dbajmy o otoczenie i przyszłe pokolenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, że podnoszenie ścianki kolankowej bardzo wielu przypadkach kończy się oszpeceniem bryły budynku. Dlatego też powstał ten post, by uświadomić inwestorom, że każda zmiana niesie za sobą konsekwencje. Jednak nie mi osądzać, czy coś jest ładne czy nie. Absolutnie nie namawiam do zmian w gotowym projekcie. Jeżeli chcemy mieć wygodne poddasze użytkowe to najlepiej wybrać taki projekt, który ma już odpowiednio wysoką ściankę kolankową. W moim przypadku był to jeden z podstawowych kryteriów wyboru projektu domu i zdaję sobie sprawę, że podwyższenie ścianki kolanowej o "tylko" dwa pustaki sprawiłoby, że bryła stałaby się nieproporcjonalna i brzydka. Niestety czasami sami architekci adaptujący projekt namawiają do podwyższenia ścianki kolankowej...

   Usuń
  2. Niestety gminy zakazują budowy domów piętrowych np Wielka Wieś koło Krakowa na wybranych obszarach zabudowy mieszkaniowej dopuszcza tylko z użytkowym poddaszem

   Usuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP