25 listopada 2015

Marzy mi się ... kuchnia z wyspą - minimalne wymiary
Wyspa kuchenna to bardzo modny i wygodny element wyposażenia kuchni. Możemy się na nią natknąć w wielu inspiracjach. Nic więc dziwnego, że ma tylu zwolenników. Kuchnia z wyspą kojarzy mi się z przyjaznym, funkcjonalnym i nowoczesnym wnętrzem. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na wyspę z powodu rozmiarów kuchni. Dlatego jeżeli marzysz o wyspie kuchennej, a jesteś dopiero na etapie wyboru projektu domu to zapraszam do lektury.

Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w kuchniach otwartych. Wtedy wyspa uzupełnia zabudowę o dodatkowe schowki albo blat roboczy, a także stanowi optyczną granicę pomiędzy strefą kuchenną a jadalnią lub częścią wypoczynkową. Nieco rzadziej spotyka się wyspy w kuchniach zamkniętych. Pomieszczenie wtedy musi być dość przestronne. W takich dużych kuchniach wyspa znacznie skraca dystans, jaki trzeba pokonywać, poruszając się między urządzeniami, np. między lodówką a zlewozmywakiem.

Kuchnia zamknięta, w której planujemy ustawienie wyspy, musi być dosyć dużym pomieszczeniem, najlepiej na planie kwadratu. Najmniejsza kuchnia zamknięta, w której można umieścić najmniejszą wsypę (80 x 60 cm ) powinna mieć min. 3,6 x 3,8 m -oczywiście im większa tym lepiej. Wyspa w kuchni zamkniętej daje ładny efekt oraz jest praktyczna jedynie wtedy kiedy jest odpowiednio duża ponieważ ustawienie wyspy w zbyt małej spowoduje że poruszanie się po kuchni będzie bardzo uciążliwe zwłaszcza dla kilku osób. Tylko wtedy projekt kuchni z wyspą będzie ergonomiczny i funkcjonalny, jeśli jej powierzchnia nie będzie mniejsza niż 15-20 mkw.


http://altallmar.eu/


Najmniejsza otwarta kuchnia powinna mieć 2,4 x 3 m. Trudność w dopasowaniu wyspy w kuchni otwartej polega na tym, iż wyspa to łącznik między kuchnią a salonem czy jadalnią i musi być tak skonstruowana by pasowała zarówno do jednego jak i do drugiego pomieszczenia.
Takie wielkości wynikają z minimalnej odległości pomiędzy wyspą, a zabudową kuchenną lub ścianą. Absolutne minimum to 80 cm od zabudowy, optymalnie jest umieścić wyspę w odległości 120 cm od zabudowy kuchennej. Taki dystans pozwala swobodnie korzystać z szuflad i sprzętów oraz gotować z drugą osobą.


http://ootdmagazine.com/

Wyspa w kuchni pwinna być odsunięta od zabudowy o 120 cm, a po bokach mieć przejście min. 80 cm.
Minimalną szerokość kuchni obliczamy, dodając szerokość wyspy – 60 cm, przejście pomiędzy nią a szafkami – 120 cm (odległość tę możemy zmniejszyć do 100 cm, jeśli zastosujemy szafki z szufladami) oraz głębokość szafek – 60 cm, czyli: 60 + 120 + 60 = 240 cm. 

Rozmiar wyspy uzależniony jest od funkcji, którą ma ona spełniać. Wyróżniamy cztery rodzaje:

Wyspa jako stół, blat lub barek

Wyspa pełni rolę dodatkowego blatu roboczego dostępnego ze wszystkich stron z ukrytymi pod nim szafkami, szufladami albo otwartymi półkami. Nie wymagaj żadnych dodatkowych instalacji.
Wyspa typu barek nie jest przymocowana do podłogi, więc w razie potrzeby można ją po prostu przesunąć. Dodatkowo jeśli tworzymy tylko wyspę z funkcją barową można ją podwyższyć z optymalnych 85 cm aż do 120 cm, by zastosować krzesła barowe.
Minimalna wielkość takiej wyspy to 80 x 60 cm.

http://www.atmosphereinteriordesign.net/
http://www.archissima.pl/
fot. John Wheatley

Wyspa z funkcją gotowania

Powinna mieć przynajmniej 80 x 140 cm. To bardzo ważne żeby z każdej strony płyty grzewczej można było bezpiecznie odłożyć garnek lub inne naczynie, czyli z każdego boku kuchenki musi znaleźć się ok. 40 cm powierzchni użytkowej.
   
http://freshideen.com/
https://www.pinterest.com
http://www.usualhouse.com/

Wyspa z funkcją mycia

Jest to wyspa przeznaczona do zmywania. Warto w wyspie zmieścić również zmywarkę. Najmniejszy rozmiar takiej wyspy to 150 x 80 cm.
http://www.impalakitchens.com.au/
http://www.caesarstone.com.au/
http://www.homedsgn.com/

Wyspa wielofunkcyjna

Jest to wyspa, która posiada zarówno miejsce na płytę grzewczą jak i zlewozmywak, a pod ścianami można pozostawić tylko szafy magazynowe, lodówkę, piekarnik i ewentualnie wygospodarować trochę miejsca na ekspres do kawy. Minimalne wymiary takiej wyspy to 80 x 180 cm, a najlepszy rozmiar zaczyna się od 120 x 240 cm, żeby móc także przy niej przygotowywać posiłki jak i usiąść.

http://www.photoklik.com
http://www.houzz.com/
http://bildiowa.blogspot.com/


Jeśli wyspa dalej się nie mieści, a koniecznie chcemy ją mieć, możemy zrezygnować z układu szafek w U i ułożyć je w L. Zyskamy wtedy dodatkowe 60 cm. Można też próbować ścinać narożniki szafek kuchennych, wysuwać wyspę w stronę salonu, zaokrąglać jej narożniki – możliwe są różne manewry.

Zalety oraz wady posiadania wyspy


Wady
Zalety
 • zajmuje miejsce na podłodze przez co zmniejsza powierzchnię do poruszania się po kuchni
 • jest przeszkodą na drodze jeśli nieumiejętnie zostanie umiejscowiona przy zbyt małej kuchni

 • dodatkowe szafki na przechowywanie wszelakich małych urządzeń, naczyń czy innych przedmiotów użytecznych
 • dodatkowy blat do przyrządzania potraw
 • przygotowując coś na wyspie mamy swobodny kontakt z osobami znajdującymi się w pozostałej części pomieszczenia
 • w kuchni otwartej stanowi optyczną granicę pomiędzy strefą kuchenną a jadalnią lub częścią wypoczynkową
 • w dużych kuchniach wyspa znacznie skraca dystans, jaki trzeba pokonywać, poruszając się między urządzeniami
 • piękny efekt wizualny


Półwysep

Jeśli zrezygnujemy z jednego przejścia, otrzymamy równie atrakcyjny jak wyspa półwysep. Półwysep jest równie efektowny aczkolwiek należy pamiętać szczególnie w kuchni zamkniętej by jedyne istniejące przejście było nie węższe niż 120 cm, tak aby mogły się tam minąć dwie osoby.

http://www.houzz.com/
http://ifgroup.org/


Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej lub otwartej kuchni, to wyspa jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. A jeżeli jesteś w tej drugiej grupie to głowa do góry, zawsze istnieje jakieś ciekawe rozwiązanie. Wyspa przede wszystkim ma być funkcjonalna, bo tylko wtedy jest w stanie w 100% spełnić nasze marzenia.10 komentarzy

 1. Czarno biała kuchnia rewelacja, chciałabym mieć taką u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam czarno biały wystrój w kuchni. Moje meble kuchenne na wymiar również są z białymi frontami oraz czarnymi blatami. W połączeniu z bardzo nowoczesnym światłem daje to niesamowity efekt.

  OdpowiedzUsuń
 3. kolejny bardzo dobry artykuł, wyspa to świetny pomysł, niestety potrzeba do niej dość sporej i otwartej kuchni

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Czy możecie polecić dobry sprzęt AGD ? Szukam czegoś do mojej kuchni. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że to tylko tytuł artykułu, ale naprawdę marzy mi się kuchnia z wyspą! Myślę o niej już od kilku lat... Gdy w końcu zabierzemy się za budowę domu, kuchnia z wyspą będzie moim priorytetem! Wreszcie będę mieć cały pusty blat do krojenia warzyw :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyspa w kuchni to także jedno z moich marzeń, bardzo podoba mi się takie umeblowanie tej przestrzeni. Sprawdza się to przede wszystkim w tych większych pomieszczeniach, bo tam mamy większe pole do funkcjonalnej aranżacji.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP