25 listopada 2015

Marzy mi się ... kuchnia z wyspą - minimalne wymiary
Wyspa kuchenna to bardzo modny i wygodny element wyposażenia kuchni. Możemy się na nią natknąć w wielu inspiracjach. Nic więc dziwnego, że ma tylu zwolenników. Kuchnia z wyspą kojarzy mi się z przyjaznym, funkcjonalnym i nowoczesnym wnętrzem. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na wyspę z powodu rozmiarów kuchni. Dlatego jeżeli marzysz o wyspie kuchennej, a jesteś dopiero na etapie wyboru projektu domu to zapraszam do lektury.

Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w kuchniach otwartych. Wtedy wyspa uzupełnia zabudowę o dodatkowe schowki albo blat roboczy, a także stanowi optyczną granicę pomiędzy strefą kuchenną a jadalnią lub częścią wypoczynkową. Nieco rzadziej spotyka się wyspy w kuchniach zamkniętych. Pomieszczenie wtedy musi być dość przestronne. W takich dużych kuchniach wyspa znacznie skraca dystans, jaki trzeba pokonywać, poruszając się między urządzeniami, np. między lodówką a zlewozmywakiem.

Kuchnia zamknięta, w której planujemy ustawienie wyspy, musi być dosyć dużym pomieszczeniem, najlepiej na planie kwadratu. Najmniejsza kuchnia zamknięta, w której można umieścić najmniejszą wsypę (80 x 60 cm ) powinna mieć min. 3,6 x 3,8 m -oczywiście im większa tym lepiej. Wyspa w kuchni zamkniętej daje ładny efekt oraz jest praktyczna jedynie wtedy kiedy jest odpowiednio duża ponieważ ustawienie wyspy w zbyt małej spowoduje że poruszanie się po kuchni będzie bardzo uciążliwe zwłaszcza dla kilku osób. Tylko wtedy projekt kuchni z wyspą będzie ergonomiczny i funkcjonalny, jeśli jej powierzchnia nie będzie mniejsza niż 15-20 mkw.


http://altallmar.eu/


Najmniejsza otwarta kuchnia powinna mieć 2,4 x 3 m. Trudność w dopasowaniu wyspy w kuchni otwartej polega na tym, iż wyspa to łącznik między kuchnią a salonem czy jadalnią i musi być tak skonstruowana by pasowała zarówno do jednego jak i do drugiego pomieszczenia.
Takie wielkości wynikają z minimalnej odległości pomiędzy wyspą, a zabudową kuchenną lub ścianą. Absolutne minimum to 80 cm od zabudowy, optymalnie jest umieścić wyspę w odległości 120 cm od zabudowy kuchennej. Taki dystans pozwala swobodnie korzystać z szuflad i sprzętów oraz gotować z drugą osobą.


http://ootdmagazine.com/

Wyspa w kuchni pwinna być odsunięta od zabudowy o 120 cm, a po bokach mieć przejście min. 80 cm.
Minimalną szerokość kuchni obliczamy, dodając szerokość wyspy – 60 cm, przejście pomiędzy nią a szafkami – 120 cm (odległość tę możemy zmniejszyć do 100 cm, jeśli zastosujemy szafki z szufladami) oraz głębokość szafek – 60 cm, czyli: 60 + 120 + 60 = 240 cm. 

Rozmiar wyspy uzależniony jest od funkcji, którą ma ona spełniać. Wyróżniamy cztery rodzaje:

Wyspa jako stół, blat lub barek

Wyspa pełni rolę dodatkowego blatu roboczego dostępnego ze wszystkich stron z ukrytymi pod nim szafkami, szufladami albo otwartymi półkami. Nie wymagaj żadnych dodatkowych instalacji.
Wyspa typu barek nie jest przymocowana do podłogi, więc w razie potrzeby można ją po prostu przesunąć. Dodatkowo jeśli tworzymy tylko wyspę z funkcją barową można ją podwyższyć z optymalnych 85 cm aż do 120 cm, by zastosować krzesła barowe.
Minimalna wielkość takiej wyspy to 80 x 60 cm.

http://www.atmosphereinteriordesign.net/
http://www.archissima.pl/
fot. John Wheatley

Wyspa z funkcją gotowania

Powinna mieć przynajmniej 80 x 140 cm. To bardzo ważne żeby z każdej strony płyty grzewczej można było bezpiecznie odłożyć garnek lub inne naczynie, czyli z każdego boku kuchenki musi znaleźć się ok. 40 cm powierzchni użytkowej.
   
http://freshideen.com/
https://www.pinterest.com
http://www.usualhouse.com/

Wyspa z funkcją mycia

Jest to wyspa przeznaczona do zmywania. Warto w wyspie zmieścić również zmywarkę. Najmniejszy rozmiar takiej wyspy to 150 x 80 cm.
http://www.impalakitchens.com.au/
http://www.caesarstone.com.au/
http://www.homedsgn.com/

Wyspa wielofunkcyjna

Jest to wyspa, która posiada zarówno miejsce na płytę grzewczą jak i zlewozmywak, a pod ścianami można pozostawić tylko szafy magazynowe, lodówkę, piekarnik i ewentualnie wygospodarować trochę miejsca na ekspres do kawy. Minimalne wymiary takiej wyspy to 80 x 180 cm, a najlepszy rozmiar zaczyna się od 120 x 240 cm, żeby móc także przy niej przygotowywać posiłki jak i usiąść.

http://www.photoklik.com
http://www.houzz.com/
http://bildiowa.blogspot.com/


Jeśli wyspa dalej się nie mieści, a koniecznie chcemy ją mieć, możemy zrezygnować z układu szafek w U i ułożyć je w L. Zyskamy wtedy dodatkowe 60 cm. Można też próbować ścinać narożniki szafek kuchennych, wysuwać wyspę w stronę salonu, zaokrąglać jej narożniki – możliwe są różne manewry.

Zalety oraz wady posiadania wyspy


Wady
Zalety
 • zajmuje miejsce na podłodze przez co zmniejsza powierzchnię do poruszania się po kuchni
 • jest przeszkodą na drodze jeśli nieumiejętnie zostanie umiejscowiona przy zbyt małej kuchni

 • dodatkowe szafki na przechowywanie wszelakich małych urządzeń, naczyń czy innych przedmiotów użytecznych
 • dodatkowy blat do przyrządzania potraw
 • przygotowując coś na wyspie mamy swobodny kontakt z osobami znajdującymi się w pozostałej części pomieszczenia
 • w kuchni otwartej stanowi optyczną granicę pomiędzy strefą kuchenną a jadalnią lub częścią wypoczynkową
 • w dużych kuchniach wyspa znacznie skraca dystans, jaki trzeba pokonywać, poruszając się między urządzeniami
 • piękny efekt wizualny


Półwysep

Jeśli zrezygnujemy z jednego przejścia, otrzymamy równie atrakcyjny jak wyspa półwysep. Półwysep jest równie efektowny aczkolwiek należy pamiętać szczególnie w kuchni zamkniętej by jedyne istniejące przejście było nie węższe niż 120 cm, tak aby mogły się tam minąć dwie osoby.

http://www.houzz.com/
http://ifgroup.org/


Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej lub otwartej kuchni, to wyspa jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. A jeżeli jesteś w tej drugiej grupie to głowa do góry, zawsze istnieje jakieś ciekawe rozwiązanie. Wyspa przede wszystkim ma być funkcjonalna, bo tylko wtedy jest w stanie w 100% spełnić nasze marzenia.14 komentarzy

 1. Czarno biała kuchnia rewelacja, chciałabym mieć taką u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam czarno biały wystrój w kuchni. Moje meble kuchenne na wymiar również są z białymi frontami oraz czarnymi blatami. W połączeniu z bardzo nowoczesnym światłem daje to niesamowity efekt.

  OdpowiedzUsuń
 3. kolejny bardzo dobry artykuł, wyspa to świetny pomysł, niestety potrzeba do niej dość sporej i otwartej kuchni

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Czy możecie polecić dobry sprzęt AGD ? Szukam czegoś do mojej kuchni. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na zdjęciach są same otwarte na salon kuchnie. Pokażcie te zamknięte z wyspami! To już wyższa szkoła jazdy, nie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem, że to tylko tytuł artykułu, ale naprawdę marzy mi się kuchnia z wyspą! Myślę o niej już od kilku lat... Gdy w końcu zabierzemy się za budowę domu, kuchnia z wyspą będzie moim priorytetem! Wreszcie będę mieć cały pusty blat do krojenia warzyw :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy wpis, najbardziej spodobała mi się ta wyspa na zdjęciu, no jest mega duża i taką właśnie bym chciała. Przeglądam różne projekty kuchnii, szukam inspiracji, i najbardziej moją uwagę przykuły zdjęcia realizacji tutaj https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-kuchni-online kuchnia marzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyspa w kuchni to także jedno z moich marzeń, bardzo podoba mi się takie umeblowanie tej przestrzeni. Sprawdza się to przede wszystkim w tych większych pomieszczeniach, bo tam mamy większe pole do funkcjonalnej aranżacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podoba mi się to białe wnętrze. Obecnie mam ciemną kuchnię i bardzo trudno jest ją utrzymać w czystości. Szukam więc na blogach inspiracji przed remontem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No to wnętrze musi być prostokątne, bo układ kwadratu już taką wyspę praktycznie eliminuje. Warto pomyśleć na etapie projektowania.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP