21 listopada 2015

Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody?


Schody w domu muszą być wygodne. Jednak w zależności od przyjętych przez architekta wymiarów jedne schody będą bardzo wygodne, inne znacznie mniej. Zatem jakie wymiary powinny mieć schody i gdzie je najlepiej umieścić?


Podstawową zasadą jest, że wymiary schodów muszą być dopasowane do długości kroków dorosłego człowieka (60-65 cm). W związku z powyższym powinna być spełniona następująca zależność: dwie wysokości stopnia i jedna szerokość stopnia powinna być równa długości jednego kroku.
2 x h (wysokość stopnia) + s (szerokość stopnia) =  60 do 65 cm.
Żeby schody były wygodne to:

 • wysokość stopni można regulować w zakresie h=14-19 cm, a szerokość s=25-32cm, gdzie schody:

bardzo wygodne –  h=15 cm, s= 32 cm
wygodne –             h=16 cm, s=30cm
przeciętne –           h=17 cm, s=29cm
wystarczające –     h=19 cm, s=25cmwszystkie stopnie w biegu muszą mieć taką samą wysokość (nawet kilkumilimetrowe różnice są niebezpieczne, gdyż łatwo można się wtedy potknąć). W schodach zabiegowych, szerokość stopni przy zewnętrznym policzku jest większa, przy wewnętrznym zaś mniejsza, natomiast na linii biegu, czyli pośrodku stopnia szerokość wszystkich stopni musi być jednakowa;

Jeśli więc planujemy zrobić schody żelbetowe, powinniśmy już na etapie ich wylewania wiedzieć, czym wykończymy stopnie, a także podłogę na parterze i na piętrze, by odpowiednio zwiększyć i zmniejszyć wysokość pierwszego i ostatniego stopnia.

 • schody powinny mieć nieparzystą liczbę stopni w jednym biegu - wtedy wchodzi się wygodniej. Maksymalna liczba stopni w jednym biegu to 17,a minimalna - 3 (inaczej łatwo się potknąć), a  w schodach wygodnych najwyżej 10-12 stopni;
 • minimalna szerokość schodów dla jednej osoby to 80 cm, ale wygodne schody mają 100 cm. Na schodach o szerokości 110 cm dwie osoby mogą się minąć bez trudu, ale żeby mogły swobodnie przejść obok siebie potrzeba 125 cm szerokości użytecznej biegu;
 • wysokość nad schodami (mierzona w świetle) nie może być mniejsza niż 205 cm;
 • poręcz powinna znaleźć się na wysokości min. 90 cm, a dla dzieci i wskazana jest dodatkowa poręcz na wysokości 75 cm. Na schodach o szerokości powyżej 150 cm zaleca się umieszczanie poręczy po obu stronach biegu;
 • szerokość spoczników międzypiętrowych to min. 80 cm, ale wskazane jest, żeby miały min.100cm. Szerokość spoczników piętrowych powinna wynosić co najmniej 120 cm, ale o wiele wygodniejsze są te o szerokości 150 cm (zapewniają przestrzeń manewrową np. dla wózka inwalidzkiego);
 • odległości między tralkami (elementami wypełniającymi balustradę) nie powinna być większa niż 12 cm, a prześwit pomiędzy balustradami, tzw. duszą (lub pomiędzy poręczą a ścianą) nie powinien być mniejszy niż 5 cm.
 • Najwygodniejsze schody to te o prostych biegach. Jeżeli jednak bieg jest za długi, konieczny jest spocznik. Schody z spocznikiem nazwiemy dwubiegowymi (jeden bieg poniżej niego i jeden powyżej).

Schody jednobiegowe zajęłyby 4,5 m licząc w poziomie przy typowej wysokości kondygnacji (2,5-2,7 m plus grubość stropu). Do tego trzeba jeszcze dodać co najmniej 0,5 m na podejście do nich od przodu oraz 1 m na poziomą płytę pośrodku, zwaną podestem lub spocznikiem. 


Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, dwubiegowe zwykłe oraz zabiegowe. Jeżeli w naszym domu chcemy jak najmniej miejsca tracić na schody, powinniśmy się zdecydować na zabiegowe lub wachlarzowe bez spocznika. Od niedawna popularne też się stają schody kręte, które możemy umieścić tam, gdzie jest szczególnie mało miejsca.


Ze względu na oszczędność miejsca schody sytuuje się w holu lub korytarzu. Czasem umieszcza się je w salonie przy ścianie, zaoszczędzając miejsce przeznaczone na klatkę schodową, takie odpowiednio wyeksponowane schody staną się największą ozdobą salonu - rodzajem efektownej rzeźby.
www.marchewka.pl
http://www.zillow.com/
http://www.sboki.com/

2 komentarze

 1. Pierwsze propozycje jak najbardziej do mnie przemawiają, mogłabym mieć takie schody w domu, ale te poniżej to typowe schody do pałacu czy też rezydencji :)

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP