8 listopada 2015

Jak długo budować dom?


Jeszcze długo przed rozpoczęciem prac budowlanych inwestorzy stają przed dylematem oceny swoich możliwości finansowych i czasowych zastanawiając się, czy lepiej wziąć kredyt i szybko zakończyć budowę, czy lepiej budować z własnych oszczędności i przy własnych siłach - przeciągając budowę na kilka lat.


Wycena a realny koszt budowyBudowa pod klucz statystycznego domu to koszt ok. 430 tyś. zł ! (dom wolnostojący, bez piwnicy, z poddaszem użytkowym, z garażem, o pow. 150m2, wybudowany z cegły ceramicznej, z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną). Jak widzicie sporo jak na dom bez szaleństw. Oczywiście koszt budowy zależy naprawdę od wielu czynników, a to tylko statystyka. Ale warto uwzględnić kolejną statystykę która mówi, że budowa ponad 60% domów przekroczyła koszt z wyceny, a niedoszacowanie kosztów w konsekwencji może doprowadzić do wstrzymania budowy.Skoro już wiemy ile będzie nas kosztować nasz nowy dom, możemy zastanowić się jak długo zamierzmy go stawiać. Postaram się zobrazować 3 rozwiązania - każde wymaga innych kosztów.

1.    Budowa zaplanowana na dwa sezony

W ciągu jednego roku doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego, a w drugim zrobienie instalacji i wykończenia. Taki system jest najlepszy do budowania w naszym klimacie. Rozpoczęcie prac planuje się na wiosnę, gdy temp. nie spada poniżej +5˚C, wtedy rozpoczyna się roboty ziemne i wykonuje fundamenty, muruje ściany fundamentowe, układa hydroizolację i płytę nadbetonu. Gdy temperatura nie spada poniżej +10 ˚C, muruje się ściany zewnętrzne i kominy. Następnie przychodzi pora na stropy, murowanie ścian poddasza i wieńce. Kiedy mamy już stan surowy otwarty, kolej na więźbę dachową, pokrycie dachu, rynny i tymczasowe rzygacze (by spływająca woda nie zalewała ścian zewnętrznych). Taki budynek można jeszcze zamknąć przed zimą, montując okna.
UWAGA Niektórzy producenci stolarki okiennej do gwarancji zastrzegają, że może być zamontowana dopiero po otynkowaniu i ustabilizowaniu się wilgoci wewnątrz budynku.
Zimą układa się instalację wewnątrz budynku, ociepla i zabudowuje poddasze. Warto już teraz ogrzewać budynek by usuwać wilgoć techniczną , która potrzebuje aż 3 lata na ustabilizowanie! (Informacja istotna dla osób planujących ogrzewanie gruntową pompą ciepła – o której też planuję napisać post).
Wiosną rozpoczynamy wewnętrzne roboty tynkarskie, wylewki i ocieplenie budynku. Po wyschnięciu tynków można rozpocząć prace wykończeniowe, równocześnie można wykonać podjazd i zagospodarować teren wokół domu, bo już ciężki sprzęt nam nie będzie potrzebny.
Taki tryb pozwala na wprowadzenie się do domu po 1-1,5 roku od rozpoczęcia budowy, a prace nie są wykonywane w pośpiechu.

2.    Budowa jednosezonowa

Budowę najlepiej rozpocząć wczesną wiosną i prowadzić ją bez przerwy. Istotne jest tutaj terminowość podwykonawców, każde przesunięcie stwarza ryzyko nie skończenia budowy w jednym sezonie oraz organizacja robót umożliwiająca pracę kilku niezależnym ekip na raz. Taka budowa stwarza ryzyko niedoróbek ponieważ beton potrzebuje czas by osiągnąć odpowiednią wytrzymałość. Mogą pojawić się pęknięcia spowodowane nieodpowiednim wysuszeniem budynku przed rozpoczęciem kolejnych prac, a na taki tryb decydują się najczęściej osoby podyktowane sytuacją życiową.

3.    Budowa rozciągnięta na lata

Na ten sposób decydują się osoby, które nie chcą brać kredytu na dom. Jednak wbrew pozorom takie budowanie jest najdroższym sposobem! Ponieważ niedokończone roboty i niezabezpieczona konstrukcja domu jest narażona na działanie różnych czynników i ulega zniszczeniu. Niekiedy taki budynek trzeba remontować jeszcze przed zakończeniem budowy! Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że fachowiec bierze kasę też za samą fatygę i taniej jest wykonać kilka robót od razu np. taniej nas wyjdzie murowany płot, który damy sobie wykonać tej samej ekipie zaraz po zakończeniu murowania ścian lub w międzyczasie niż po zakończeniu budowy, kiedy będą musieć jeszcze raz przyjechać i rozłożyć swój sprzęt. Ponadto warto pamiętać też, że z roku na rok wszystko drożeje, a stawki idą w górę – wystarczy sobie porównać kosztorysy budowy domów sprzed kilku lat a obecnie.

3 komentarze

  1. Budowa domu jest na pewno ekscytującym doświadczeniem, ale jednocześnie sporym wyzwaniem. Na pewno trzeba zacząć od wszelkich spraw formalnych, organizacyjnych oraz tych związanych z finansowaniem inwestycji.

    OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP