10 listopada 2015

Drewutnia


Kominki wyraźnie powróciły do łask. Stanowią jednak nie tylko efektowny i modny element aranżacji wnętrza, w wielu domach są dodatkowym czy nawet głównym źródłem ciepła. Decydując się na ogrzewanie drewnem, musimy dysponować odpowiednim miejscem do jego składowania. Sposoby przechowywania drewna, mają bowiem istotny wpływ na jego właściwości jako opału. Wartość opałowa drewna suchego jest prawie dwa razy większa od mokrego. Paląc suchym drewnem minimalizuje się osadzanie sadzy w przewodzie kominowym, a straty cieplne na odparowanie wody są minimalne, czyli zużyjemy mniej drewna podczas sezonu grzewczego. Jest to mocny argument za tym, aby zbudować drewutnię.

Drewutnia to najbardziej powszechny sposób na przechowywanie drewna opałowego. Drewutnia może przylegać do ściany istniejącego już budynku, domu czy garażu, albo stanowić twór niezależny. W drewutni, oprócz miejsca do suszenia i składowania, powinno znaleźć się  stanowisko do ewentualnego rozdrabniania polan.


Drewutnia może być ciekawym elementem małej architektury ogrodu czy działki. Usytuowanie warunkuje jej podstawowa funkcja, czyli jako miejsce przeznaczone na przechowywanie opału, zaś ilość drewna potrzebnego na sezon grzewczy określa optymalną wielkość. W praktyce wiele osób ogrzewających domy drewnem kupuje je w trakcie sezonu grzewczego kilkakrotnie, zakładając, że jest ono już odpowiednio wysuszone i sezonowane.


Usytuowanie


Należy pamiętać, że zgodnie z Prawem Budowlanym na działce nie może znajdować się więcej niż dwa budynki gospodarcze lub dwie wiaty, bądź altany na każde 1000 m2 powierzchni zabudowy działki.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest powiązanie drewutni z garażem lub wiatą na samochód. Jeżeli garaż połączony jest z mieszkaniem, przeniesienie polan do kominka, zwłaszcza zimową porą, staje się wygodniejsze. 

Drewutnia powinna być usytuowana w miejscu przewiewnym i słonecznym. Niekorzystne jest umieszczanie jej w miejscach narażonych zimą na powstawanie większych zasp. Nie zaleca się układania drewna bezpośrednio wzdłuż ściany domu, ze względu na możliwość zagrzybienia budynku. Drewno powinno być składowane na dystansujących je od ziemi belkach.


Konstrukcja


Najprostszą drewutnię można zbudować w formie wiaty wolno stojącej lub powiązanej z budynkiem gospodarczym, garażem lub domem. Teren wokół drewutni powinien być utwardzony i ukształtowany tak, aby woda deszczowa łatwo spływała na zewnątrz.

Są różne koncepcje rozwiązań konstrukcji drewutni. Może to być forma segmentu o rzucie prostokąta, o długości zależnej od zapotrzebowania na drewno. Może być dłuższa, ustawiona w pewnej odległości od ściany budynku, tak aby drewno nie dotykało bezpośrednio do ściany budynku mieszkalnego lub wolno stojąca. 

http://z500.pl/
http://www.domyzsercem.pl/
http://www.archipelag.pl/
http://z500.pl/
http://z500.pl/
http://www.polish-architects.com/
http://www.meblobranie.pl/
http://www.projektgarazu.pl/ 
http://www.ogrodowisko.pl/

2 komentarze

  1. Z mężowskim chcemy latem kupić domek drewniany na narzędzia, wiesz kosiarka itp. Nie wielki bez okien taki powszechny z budowlanego marketu. Ale chcemy przedłużyć mu dach na jeden bok i z boku tego domku zrobić drewutnię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi się podoba taka drewutnia jak na pierwszym zdjęciu, ale nie wiem czy ostatecznie powstanie w takim miejscu, czy właśnie tak jak u Was :)

      Usuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP