4 listopada 2015

15 roślin pięknych jesienią


Obserwując przydomowe ogródki, można zauważyć trend sadzenia roślin cebulkowych, które kwitną wiosną – głównie tulipany oraz roślin jednorocznych takich jak surfinie czy pelargonie, które zdobią nasze balkony i ogrody całe lato. Jednak zapominamy, że ogród może cieszyć nasze oko cały rok.

http://www.e-ogrody.pl/

Ogród, w którym nie ma roślin, które są dekoracyjne jesienią i zimą jest po prostu niedokończony. Bez nich po bujnym, zielonym lecie ekspresowo przenosimy się w szarość. A przecież nie musimy. Jesień wprawdzie jest kolorowa, ale niektóre rośliny wyróżniają się iście królewską szatą. Kto ma u siebie posadzone okazy, które mają barwne owocostany, może do końca grudnia cieszyć oczy nie tylko kolorami jagódek i jabłuszek, ale również widokiem odwiedzających je ptaków.

Tak więc postaram się przedstawić kilka roślin, które pięknie ożywią nam ogród jesienią bądź zimą i moim zdaniem powinno się znaleźć dla nich miejsce w każdym przydomowym ogródku.


Rośliny kwitnące jesienią:


 • Astry (Aster)
  Astry czekają przez całe lato, by zabłysnąć kolorem właśnie wtedy, kiedy inne rośliny mają już swój najlepszy czas za sobą. Rozkwitają w całej gamie kuszących, nastrojowych odcieni fioletu, różu i czerwieni.
  http://teresamoolman.tumblr.com/
 • Wrzosy (Calluna)
  Od kilku lat wrzosy są coraz bardziej popularne i trudno jest wyobrazić sobie bez nich jesień. Pierwsze odmiany zakwitają już pod koniec lipca, zaś najpóźniejsze kwitną praktycznie do grudnia.
  http://www.e-ogrody.pl/
 • Chryzantemy (Chrysanthemum) 
  Ciągle niestety kojarzone z kwiatami nadającymi się tylko do przyozdabiania grobów. Przez taką mentalność tracimy bowiem bardzo ciekawy kwiat występujący w wielu kolorach, który obficie kwitnie jesienią.

fot. Jade Morguefile


Rośliny o wyjątkowo barwnych liściach:

 • Klony orientalne -  japońskie (Acer japonicum ) i palmowe (Acer palmatum)
  Niektóre odmiany mają liście purpurowe, jasnoczerwone lub żółte przez cały rok, ale dopiero jesienią są szczególnie widowiskowe.
  http://nature.desktopnexus.com/
 • Sumak octowiec (Rhus typhina)
  Sumak doskonale prezentuje się zwłaszcza jesienią, kiedy przybiera płomienne barwy - początkowo złotawe, później pomarańczowe i purpurowe. 
  http://hektarek.pl/
 • Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)
  Czas trzmieliny nadchodzi jesienią, gdy dojrzewają jej owoce - podobne do kolczyków różowe torebki, z których wyłaniają się pomarańczowe nasiona - a liście zmieniają kolor na czysto szkarłatny.
  http://www.monrovia.com/
 • Winoblusz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) lub trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata)
  To powszechnie znane pnącze wiele osób sadzi właśnie ze względu na koloryt liści, które jesienią przybierają całą gamę ciepłych odcieni, od cytrynowej żółci poprzez pomarańcz, czerwień, po purpurę i fioletowe brązy.
http://www.bakker.co.uk/


Krzewy z ozdobnymi owocami piękne zarówno jesienią i zimą:

 • Pięknotka Bodiniera (Calicarpa bodinieri)
  A oto moja faworytka. Charakterystyczną cechą tych krzewów są niespotykanej barwy owoce, zebrane obficie w kuliste grona.
  https://zacneogrody.files.wordpress.com
 • Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
  Najbardziej cenioną ozdobą krzewu są jaskrawe, kuliste, żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone owoce, skupione w baldachogronach. Owoce pozostają na krzewie na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki.
  http://www.zielonyogrodek.pl/
 • Ostrokrzew (Ilex)
  Ma zimozielone liście i czerwone owoce, które wyglądają dekoracyjnie na tle białego śniegu.
  http://www.e-ogrody.pl/
 • Rokitnik (Hippophae rhamnoides)
  Pomarańczowe owoce, soczyste i kwaśne są bardzo lubiane przez ptaki.
  http://www.e-ogrody.pl/
 • Irga (Cotoneaster)
  Krzew nie tylko łatwy w uprawie, ale jednoczenie bardzo ozdobny i efektowny. Irga ma ciemnozielone, często błyszczące liście, które w zależności od odmiany mogą przebarwiać się na różne kolory albo opadać w czasie zimy. Zachwycające są również owoce krzewu, które najczęściej występują w kolorze intensywnie czerwonym, granatowy albo pomarańczowy.
  http://www.zielonyogrodek.pl/

   

  Rośliny, których zeschnięte kwiatostany, zdobią ogród nawet zimą:


  • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
   Hortensja bukietowa w połowie lata rozwija białe kwiaty zebrane w duże kwiatostany, które w miarę upływu czasu różowieją i zasychają na krzewie.
   http://ogrodeus.pl/
  • Przegorzan pospolity (Echinops ritro L.) 
   Kwiaty zebrane w kulisty kwiatostan, początkowo zielony, w miarę rozkwitania coraz bardziej niebieski. Trwałe kwiatostany przegorzanu pobielone szronem są olśniewająco piękne.
   http://www.e-ogrody.pl/
  • Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)
   Miechunka to roślina przede wszystkim ozdobna. Jej kwiaty mają niespotykany kształt, nie sposób jej nie zauważyć w przydomowym ogrodzie. Jednak nie tylko kwiaty wzbudzają zachwyt, cenne są również owoce rośliny, szczególnie polecane w kulinariach i w lecznictwie.
   http://flickrhivemind.net/

  4 komentarze

  1. Odpowiedzi
   1. Dziękuję :) Trochę trwało przygotowanie tego postu, właśnie ze względu na znalezienie odpowiednich zdjęć

    Usuń
  2. Fajne zestawienie. Jestem na etapie zakładania ogrodu i chciałabym stworzyć taki, który pięknie wygląda jesienią gdy z koło takich nie sposób przejść obojętnie - jesienne kolory są zachwycające. Pozdrawiam serdecznie :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. O tak warto pamiętać o roślinach, które będą upiększać ogród właśnie jesienią. Mam nadzieję, że post choć trochę przyczyni się do wyboru roślin do ogrodu :)

    Usuń

  Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

  TOP