18 października 2015

Wybieramy projekt domu


Jak już pisałam w postach dotyczących kupna działki, już na tym etapie warto mieć wybrany projekt domu jaki planujemy postawić, bo nie każdy dom możemy wybudować na dowolnie wybranej działce. Może się okazać, że nasz dom jest za duży, za wysoki lub ma nie taki dach dla tej działki. Dlatego najlepiej jest wybierać projekt domu, jednocześnie wybierając działkę. Oczywiście nie musimy mieć go przemyślanego tak w  100%, ale powinniśmy przynajmniej wiedzieć, czy ma to być dom parterowy czy z piętrem, jaki duży ± 20% i z jakim dachem.

Projekt domu to bardzo ważna rzecz, która klaruje nam nasze dotychczasowe wyobrażenie. Postarajcie się przejrzeć jak najwięcej gotowych projektów. Jeżeli macie bardzo skonkretyzowane wyobrażenie domu, a koniecznie chcecie wybrać gotowy projekt domu to rozszerzcie filry wyszukiwania. Ponieważ każdy dom można podpiwniczyć, powiększyć garaż lub nawet go dobudować, zmienić wielkość, ilość okien, przesunąć ścianę powiększając/pomniejszając pomieszczenie lub nawet cały dom. Wszystko to na można wykonać na etapie adaptacji projektu lub można poprosić o takie zmiany biuro projektowe. Kiedy stwierdzicie, że udało wam się znaleźć „swój” projekt - ochłońcie, wróćcie do tematu za kilka dni i przeanalizujcie go ponownie. Jeżeli nie macie wątpliwości to gratulacje – znalazłaś/-eś ten projekt, jeżeli jednak nie jesteście pewni, to szukajcie dalej, wróćcie do projektów, które odrzuciliście i przeanalizujcie, czy przy niewielkich zmianach nie będą idealne. W innym przypadku pozostaje nam zlecenie wykonania projektu indywidualnego.
Zacznę od przedstawienia rodzajów domów starając się przedstawić wszystkie znane mi plusy i minusy takiego rozwiązania. Niektóre zakwalifikowania będą budziły kontrowersje, ale to jest moja opinia – oczywiście dla was coś co dla mnie będzie plusem może być minusem.

DOM PARTEROWY


Plusy
Minusy
 • Brak schodów (szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych, starszych i przy małych dzieciach).
 • Brak skosów w pomieszczeniach, a co za tym idzie ustawne pomieszczenia.
 • Z każdego pokoju możemy zrobić wyjście do ogrodu.
 • Większa integracja domu z ogrodem.

 • Zajmuje więcej powierzchni działki, która jest w cenie.
 • Nie każdy projekt wejdzie na małą działkę.
 • Droższy dach.
 • Rozłożysta bryła, która jest trudniejsza do ogrzania.
 • Brak balkonów.
 • W parterówkach jest zwykle ciemniej niż w domach z poddaszem czy piętrowych, ponieważ mamy nisko więźbę dachową.
 • Nie pośpimy przy otwartym oknie (i nie chodzi tu tylko o obawę, że ktoś nam może wejść, ale też o zwierzęta).

 

DOM Z PODDASZEM UŻYTKOWYM


Plusy
Minusy
 • Można go postawić chyba na każdej działce.
 • Wyraźny podział na część sypialną i dzienną.
 • Największy wybór gotowych projektów.
 • Najtańsze w budowie, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na dach dwuspadowy.
 • Dzięki zwartej bryle jepiej magazynuje ciepło i jest bardziej energoszczędny.
 • Schody, które mogą być ozdobą domu.
 • Możliwość zbudowania balkonu czy tarasu dachowego.

 • Skosy w pomieszczeniach – mniej ustawne pomieszczenia.
 • Okna dachowe, które w zimie może zasypać, mogą przymarznąć i nie będziemy w stanie ich otworzyć.
 • Poddasze może się w lecie przegrzewać, jeżeli nie będziemy stosować rolet w oknach dachowych.
 • Jeżeli zapomnimy zamknąć okno dachowe podczas ulewy to zalejemy sobie dom.
 • Możliwe występowanie pęknięć na łączeniu dachu z ścianką kolankową z racji używanych innych materiałów (na ściance mamy tynk a na dachu płyty gipsowe).

 

DOM Z PEŁNYM PIĘTREM


Plusy
Minusy
 • Brak skosów w pomieszczeniach - ustawne pomieszczenia.
 • Zmieści się na mniejszą działkę.
 • Wyraźny podział na część sypialną i dzienną.
 • Dzięki zwartej bryle jepiej magazynuje ciepło i jest bardziej energoszczędny.
 • Schody, które mogą być ozdobą domu.
 • Możliwość zbudowania balkonu czy tarasu dachowego.

 • Nie wszędzie (ze względu na warunki zabudowy) można taki dom postawić, szczególnie jeżeli planujemy z płaskim dachem.
 • Ciężko wybrać gotowy projekt, który nie wygląda jak ociosana kostka (tyczy się to głownie projektów poniżej 200m2 użytkowych).


Gdy już określimy ilość kondygnacji i rodzaj dachu, to musimy określić metraż naszego domu, ilości i rodzaju pomieszczeń. W pierwszej kolejności ile potrzebujemy oprócz salonu pokoi. Trzeba sobie przemyśleć ilość łazienek, moim zdaniem 2 łazienki to must have, dla dwuosobowej rodziny łazienka+WC. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest dodatkowe pomieszczenie na pralnię, aby prania nie suszyć, gdzie popadnie. Jeżeli wybieramy dom z piętrem, czy ma być i ile pokoi na parterze. Czy potrzebujemy pokój gościnny. Czy chcemy mieć spiżarnię i jak dużą, czy ma być zaraz przy kuchni, czy może być oddalona. Jakie planujemy ogrzewanie, bo na piec na paliwo stałe potrzebujemy znacznie więcej miejsca. Czy podpiwniczamy dom, bardzo korzystne jeżeli chcielibyśmy palić eko groszkiem.  Rozmieszczenie pomieszczeń, gdzie kuchnia a gdzie salon. Czy z tyłu domu czy od frontu. Czy chcemy balkon, taras. Czy na tarasie naziemnym ma być podcień. Na koniec garaż. W bryle budynku czy wolnostojący?

Poniżej kalkulator powierzchni, który pomoże wam oszacować realne potrzeby dla Twojego domu. Po zsumowaniu otrzymasz orientacyjną powierzchnię domu, który potrzebujesz.

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę pomoże wam w wyborze.
RADA Na etapie przeszukiwania katalogów z gotowymi projektami, nie warto określać ilości łazienek, czy projekt ma być z spiżarnią, garderobą, czy ma mieć garaż i innych takich drobnych rzeczy. Nie określać rodzaju ogrzewania. Ponieważ są to elementy, które możemy zmienić na etapie adaptacji po wyborze projektu. Nie sugerujmy się też w 100% kosztami budowy, ponieważ w wielu przypadkach są zaniżone. Z kolei są biura, które mają tą wycenę przeszacowaną. Warto sprawdzić jak jest wykonany kosztorys - często jest liczony dla budowy metodą gospodarczą.

Listę stron z gotowymi projektami:

6 komentarzy

 1. Stoimy przed wyborem projektu naszego wspólnego domu. Chciałabym, żeby był parterowy (dzieci małe, a ja nie lubię biegać po schodach). Taki, żebyśmy mieli sypialnię, każde z dzieci oddzielny pokój + jeden gościnny, (czyli w sumie 5 pokoi); żeby miał duży, zadaszony taras, dwustanowiskowy garaż, kominek...
  Działkę mam dużą i foremną, więc brak ograniczeń z tej strony. Pomijając już fakt, że dużo osób odradza mi dom parterowy, to strasznie ciężko znaleźć w necie czy katalogach projekt domu parterowego, który miałby 5 pokoi :-/
  Czy jesteśmy skazani na tworzenie projektu od podstaw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli marzycie o domu parterowym to taki wybudujcie. Trochę się dziwię, że znajomi odradzają Wam parterówkę. Często jest odwrotnie, nam własnie wszyscy tylko o parterówce mówili i najlepiej taki malutki, a my przekornie budujemy dom z poddaszem prawie 200 m2 :P
   Masz rację, że ciężko o dom parterowy, który ma aż 5 pokoi. Ale nie do końca jesteście skazani na projektowanie domu, chociaż warto się zastanowić czy jednak nie będzie to lepsza opcja.
   Moje propozycje są takie:
   http://archetyp.pl/projekt_della/ Wprawdzie ma 4 pokoje, ale gościnny można zrobić na poddaszu wraz z łazienką, zmieści się tam również pokój rekreacji, który dzieciom pewnie przypadłby do gustu jak trochę podrosną :) Schody można umieścić w korytarzu, przesuwając trochę ścianę działową w salonie
   http://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-28/ Tutaj mamy tylko 3 pokoje na parterze, ale 4 można wygospodarować z garderoby i kotłowni, a kotłownię przesunąć do pomieszczenia gospodarczego. Poddasze jest już zagospodarowane, co oczywiście można zmienić wg własnych preferencji.
   Projektów domów parterowych z 4 pokojami można znaleźć więcej, chociaż również i takich jest mało.
   Jedyny projekt z 5 pokojami jaki znalazłam to taki na bogato :P http://www.mgprojekt.com.pl/willa-atrium

   Usuń
 2. My z mężem również niedługo zaczynamy budowę. Działka już zakupiona, a teraz przeglądamy biura projektowe i ich oferty. Mamy już nawet coś na oku, tylko musielibyśmy wprowadzić kilka poprawek, aby projekt był idealny. Mam jednak nadzieję, że na dniach wszystko się rozwiąże :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, zapraszam do naszej pracowni: architektura i projektowanie wnętrz we Wrocławiu: https://www.kavalerkastudio.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Wybór projektu wcale nie należy do łatwych zadań - my z mężem szukaliśmy idealnego projektu kilka miesięcy, a zależało nam na gotowym projekcie, żeby cena była nieco niższa. Na szczęście w biurze Projekty z Wizualizacją udało nam się znaleźć dom idealny. Na wiosnę ruszamy z budową.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super przydatny artykuł! Planuje budowę mojego wymarzonego domu. Wraz z mężem myślimy o domie modułowym. Taki dom to fajny pomysł dla par, które szybko chciałyby go już mieć, a budowa nie zajmuje dużo czasu. Firmy zajmujące się produkcją i montażem domów modułowych mają w swojej ofercie własne projekty modułów, spośród których klient wybiera najodpowiedniejszy dla siebie. Inwestor może z nich zaprojektować układ domu według konfiguracji, która najbardziej mu odpowiada i jest dostosowana do wielkości i kształtu jego działki.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP