
Jak już pisałam w postach dotyczących kupna działki, już
na tym etapie warto mieć wybrany projekt domu jaki planujemy postawić, bo nie każdy
dom możemy wybudować na dowolnie wybranej działce. Może się okazać, że nasz dom
jest za duży, za wysoki lub ma nie taki dach dla tej działki. Dlatego
najlepiej jest wybierać projekt domu, jednocześnie wybierając działkę. Oczywiście
nie musimy mieć go przemyślanego tak w
100%, ale powinniśmy przynajmniej wiedzieć, czy ma to być dom parterowy
czy z piętrem, jaki duży ± 20% i z jakim dachem.
Projekt domu to bardzo ważna rzecz, która klaruje nam nasze dotychczasowe wyobrażenie. Postarajcie się przejrzeć jak najwięcej gotowych projektów. Jeżeli macie bardzo skonkretyzowane wyobrażenie domu, a koniecznie chcecie wybrać gotowy projekt domu to rozszerzcie filry wyszukiwania. Ponieważ każdy dom można podpiwniczyć, powiększyć garaż lub nawet go dobudować, zmienić wielkość, ilość okien, przesunąć ścianę powiększając/pomniejszając pomieszczenie lub nawet cały dom. Wszystko to na można wykonać na etapie adaptacji projektu lub można poprosić o takie zmiany biuro projektowe. Kiedy stwierdzicie, że udało wam się znaleźć „swój” projekt - ochłońcie, wróćcie do tematu za kilka dni i przeanalizujcie go ponownie. Jeżeli nie macie wątpliwości to gratulacje – znalazłaś/-eś ten projekt, jeżeli jednak nie jesteście pewni, to szukajcie dalej, wróćcie do projektów, które odrzuciliście i przeanalizujcie, czy przy niewielkich zmianach nie będą idealne. W innym przypadku pozostaje nam zlecenie wykonania projektu indywidualnego.
Zacznę od przedstawienia rodzajów domów
starając się przedstawić wszystkie znane mi plusy i minusy takiego rozwiązania.
Niektóre zakwalifikowania będą budziły kontrowersje, ale to jest moja opinia – oczywiście
dla was coś co dla mnie będzie plusem może być minusem.
DOM PARTEROWY
Plusy
|
Minusy
|
|
|
DOM Z PODDASZEM UŻYTKOWYM
Plusy
|
Minusy
|
|
|
DOM Z PEŁNYM PIĘTREM
Plusy
|
Minusy
|
|
|
Gdy już określimy ilość kondygnacji i
rodzaj dachu, to musimy określić metraż naszego domu, ilości i rodzaju
pomieszczeń. W pierwszej kolejności ile potrzebujemy oprócz salonu pokoi.
Trzeba sobie przemyśleć ilość łazienek, moim zdaniem 2 łazienki to must have, dla
dwuosobowej rodziny łazienka+WC. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest dodatkowe
pomieszczenie na pralnię, aby prania nie suszyć, gdzie popadnie. Jeżeli
wybieramy dom z piętrem, czy ma być i ile pokoi na parterze. Czy potrzebujemy
pokój gościnny. Czy chcemy mieć spiżarnię i jak dużą, czy ma być zaraz przy
kuchni, czy może być oddalona. Jakie planujemy ogrzewanie, bo na piec na paliwo
stałe potrzebujemy znacznie więcej miejsca. Czy podpiwniczamy dom, bardzo
korzystne jeżeli chcielibyśmy palić eko groszkiem. Rozmieszczenie pomieszczeń, gdzie kuchnia a
gdzie salon. Czy z tyłu domu czy od frontu. Czy chcemy balkon, taras. Czy na
tarasie naziemnym ma być podcień. Na koniec garaż. W bryle budynku czy
wolnostojący?
Poniżej kalkulator powierzchni, który pomoże wam oszacować realne potrzeby dla Twojego domu. Po zsumowaniu otrzymasz orientacyjną powierzchnię domu, który potrzebujesz.
Poniżej kalkulator powierzchni, który pomoże wam oszacować realne potrzeby dla Twojego domu. Po zsumowaniu otrzymasz orientacyjną powierzchnię domu, który potrzebujesz.
Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę
pomoże wam w wyborze.
RADA Na etapie przeszukiwania katalogów z gotowymi projektami, nie warto określać ilości łazienek, czy projekt ma być z spiżarnią, garderobą, czy ma mieć garaż i innych takich drobnych rzeczy. Nie określać rodzaju ogrzewania. Ponieważ są to elementy, które możemy zmienić na etapie adaptacji po wyborze projektu. Nie sugerujmy się też w 100% kosztami budowy, ponieważ w wielu przypadkach są zaniżone. Z kolei są biura, które mają tą wycenę przeszacowaną. Warto sprawdzić jak jest wykonany kosztorys - często jest liczony dla budowy metodą gospodarczą.
Listę stron z gotowymi
projektami:
Strony z projektami różnych pracowni:
Stoimy przed wyborem projektu naszego wspólnego domu. Chciałabym, żeby był parterowy (dzieci małe, a ja nie lubię biegać po schodach). Taki, żebyśmy mieli sypialnię, każde z dzieci oddzielny pokój + jeden gościnny, (czyli w sumie 5 pokoi); żeby miał duży, zadaszony taras, dwustanowiskowy garaż, kominek...
OdpowiedzUsuńDziałkę mam dużą i foremną, więc brak ograniczeń z tej strony. Pomijając już fakt, że dużo osób odradza mi dom parterowy, to strasznie ciężko znaleźć w necie czy katalogach projekt domu parterowego, który miałby 5 pokoi :-/
Czy jesteśmy skazani na tworzenie projektu od podstaw?
Jeżeli marzycie o domu parterowym to taki wybudujcie. Trochę się dziwię, że znajomi odradzają Wam parterówkę. Często jest odwrotnie, nam własnie wszyscy tylko o parterówce mówili i najlepiej taki malutki, a my przekornie budujemy dom z poddaszem prawie 200 m2 :P
UsuńMasz rację, że ciężko o dom parterowy, który ma aż 5 pokoi. Ale nie do końca jesteście skazani na projektowanie domu, chociaż warto się zastanowić czy jednak nie będzie to lepsza opcja.
Moje propozycje są takie:
http://archetyp.pl/projekt_della/ Wprawdzie ma 4 pokoje, ale gościnny można zrobić na poddaszu wraz z łazienką, zmieści się tam również pokój rekreacji, który dzieciom pewnie przypadłby do gustu jak trochę podrosną :) Schody można umieścić w korytarzu, przesuwając trochę ścianę działową w salonie
http://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-28/ Tutaj mamy tylko 3 pokoje na parterze, ale 4 można wygospodarować z garderoby i kotłowni, a kotłownię przesunąć do pomieszczenia gospodarczego. Poddasze jest już zagospodarowane, co oczywiście można zmienić wg własnych preferencji.
Projektów domów parterowych z 4 pokojami można znaleźć więcej, chociaż również i takich jest mało.
Jedyny projekt z 5 pokojami jaki znalazłam to taki na bogato :P http://www.mgprojekt.com.pl/willa-atrium
My z mężem również niedługo zaczynamy budowę. Działka już zakupiona, a teraz przeglądamy biura projektowe i ich oferty. Mamy już nawet coś na oku, tylko musielibyśmy wprowadzić kilka poprawek, aby projekt był idealny. Mam jednak nadzieję, że na dniach wszystko się rozwiąże :)
OdpowiedzUsuńWitam, zapraszam do naszej pracowni: architektura i projektowanie wnętrz we Wrocławiu: https://www.kavalerkastudio.pl
OdpowiedzUsuńWybór projektu wcale nie należy do łatwych zadań - my z mężem szukaliśmy idealnego projektu kilka miesięcy, a zależało nam na gotowym projekcie, żeby cena była nieco niższa. Na szczęście w biurze Projekty z Wizualizacją udało nam się znaleźć dom idealny. Na wiosnę ruszamy z budową.
OdpowiedzUsuńSuper przydatny artykuł! Planuje budowę mojego wymarzonego domu. Wraz z mężem myślimy o domie modułowym. Taki dom to fajny pomysł dla par, które szybko chciałyby go już mieć, a budowa nie zajmuje dużo czasu. Firmy zajmujące się produkcją i montażem domów modułowych mają w swojej ofercie własne projekty modułów, spośród których klient wybiera najodpowiedniejszy dla siebie. Inwestor może z nich zaprojektować układ domu według konfiguracji, która najbardziej mu odpowiada i jest dostosowana do wielkości i kształtu jego działki.
OdpowiedzUsuń