12 października 2015

Kupujemy działkę cd.


Orzeszkowe Pole
www.google.pl/maps

Dzisiaj dalszy ciąg postu o zakupie działki w którym powiem, czym my się kierowaliśmy przy wyborze oraz przedstawię z jakimi jeszcze kosztami, po za ceną działki trzeba się liczyć.

Okolica

Pierwszym krokiem jest wybór miejscowości w której mamy zamiar zamieszkać. W naszym przypadku trochę trwało zanim wybraliśmy konkretną miejscowość. Najpierw szukaliśmy działki w miejscowości w której obecnie mieszamy. Miasto to jest bardzo ładne, zielone, z dużą ilością dróg rowerowych oraz bardzo dobrze skomunikowane z głównymi aglomeracjami Śląska. Jednak szybko okazało się, że musimy trochę zmodyfikować plany. Ponieważ działki tu są bardzo drogie, mały wybór, a z każdą którą tu znaleźliśmy było coś nie tak – albo słup wysokiego napięcia na pół działki, albo zjazd na drogę dojazdową z drogi szybkiego ruchu i żeby jechać w drugą stronę trzeba było robić kilka kilometrów by na następnym skrzyżowaniu zawrócić. Tak więc przesunęliśmy poszukiwania na okoliczne wioski, ale i tu okazało się, że ceny równie wysokie, a poza piękną okolicą nic tam nie ma. Daleko do szkoły, czy sklepu, a drogi dojazdowe wąskie i kręte. W ten sposób, przesuwając się jeszcze o kilka kilometrów dotarliśmy do miejscowości w której postanowiliśmy się osiedlić. To niewielkie miasto charakteryzuje się podziałem na 10 dzielnic/sołectw z których w każdej jest szkoła, kościół, jakiś sklepik czy piekarnia. Okolica równie piękna, blisko las i ścieżki rowerowe. A co najważniejsze, ceny niższe o połowę i całkiem spory wybór.
Kilka zdjęć z pobliskiej okolicy.

Orzeszkowe Pole
www.google.pl/maps

Orzeszkowe Pole
www.google.pl/maps

Orzeszkowe Pole
www.google.pl/maps

Orzeszkowe Pole
www.google.pl/maps

Droga dojazdowa

Bardzo zależało mi na działce, która znajduje się przy drodze należącej do gminy, ponieważ nasłuchałam się bardzo dużo o przypadkach, gdzie po latach utrudniano dostęp dojazdu na drogach wewnętrznych. Nawet, gdy byłam w starostwie po mapki, była tam babka, która przyszła po mapki do rozprawy sądowej - ponieważ agent nieruchomości wykupił teren przed jej domem i zamknął drogę. Teraz kobieta nie ma dojazdu do domu i nawet nie przepuszczono karetki, gdy zaszła taka potrzeba. No i w końcu taką działkę znalazłam, wprawdzie droga póki co jest tylko żwirowa, ale tylko na odcinku 50m. Mimo to, nie było łatwo. Bardzo dużo działek jest przy drogach wewnętrznych lub z nieuregulowanym dostępem do drogi.

Warunki zabudowy

Zdecydowaliśmy się na zakup dwóch sąsiadujących mniejszych działek, by mieć większy metraż. Teraz mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja, ponieważ na jednej prawdopodobnie nie udałoby się nam postawić domu. Naszej działki nie obejmował plan zagospodarowania przestrzennego, ani nie było wydanych warunków zabudowy, bo działka była wydzielona z większego pola, które zostało podzielone i odrolniona. Po wydaniu warunków zabudowy okazało się, że nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi 8-9m, a jedna działka miała trochę ponad 20m. Tak więc, przy jednej działce mielibyśmy wąski dom i nie mielibyśmy ogrodu za domem.

Uzbrojenie

Nasza działka nie jest uzbrojona, a wodę musimy dość daleko ciągnąć. W naszej okolicy jest tylko prąd i woda. Jak, że nie ma kanalizacji, jesteśmy zmuszeni postawić przydomową oczyszczalnię ścieków, co zwiększy nam trochę koszty budowy. Na całe szczęście inwestycja z czasem się zwróci. Ścieki są droższe od wody, a z roku na rok stawki rosną. Gazu nawet nie chcieliśmy, ponieważ planujemy ogrzewanie, albo pompą ciepła, albo piecem na pelet. Ogrzewanie gazem stosunkowo drogo wychodzi. Sprawa jeszcze do przemyślenia i przekalkulowania – na pewno będzie na taki temat w późniejszym czasie post.

Ustawienie wg stron świata

W wcześniejszym poście pisałam o usytuowaniu działki wg stron świata. I przyznam szczerze, że każdą działkę pod tym względem analizowałam. Nasza jest z wjazdem od strony zachodniej, ale jest na tyle duża, że mogę ustawić dom tak, że większa część ogrodu będzie po stronie południowej, a na ogród będzie wychodzić większość okien.
Orzeszkowe Pole

Inne

Działka jest równa, niezalesiona, brak ferm w okolicy i co dla mnie było bardzo ważne – daleko od wszelkich cieków wodnych. Było kilka interesujących działek, ale właśnie były obok rowów z wodą. A jak poszperałam znalazłam informację, że ten teren podczas podtopień był poważnie zalany kilka lat temu. Więc nie ma co ryzykować i stracić majątek życia pewnego dnia. Na Śląsku jest istotne sprawdzić czy teren jest wolny od szkód górniczych. W naszym przypadku cała miejscowość jest wolna od takich szkód.

Rada. Jeżeli nie znacie okolicy to warto podjechać przed zakupem kilka razy na działkę np. po ulewach, sprawdzić czy woda nie stoi i teren nie jest grząski. O różnych porach, czy jest cicho, czy jakieś zapachy nie dobiegają.

Dodatkowe koszty jakie musimy ponieść przy zakupie działki:
 • Wynagrodzenie notariusza + opłata sądowa 1% wartości działki
 • Podatek od czynności cywilnoprawnych 2% wartości działki
 • Wypis aktu 133zł
 • Prowizja agencji nieruchomości 2-3% wartości działki

Ciekawostka. Właścicielami zostajemy tuż po podpisaniu aktu notarialnego, a nie dopiero po przelaniu pieniędzy na który mamy 2-3 dni. Gdybyśmy nie zapłacili to z automatu wchodzi nam na konto komornik.4 komentarze

 1. Wow jestem pod wrażeniem super tereny ! :D Moja działka również jest w pobliżu małej malowniczej rzeczki. Uwielbiam takie miejsca czuć ekologiczny tryb życia. Kilka dni temu kupiłam zbiorniki mobilne na deszczówkę teraz moje rośliny będą super zdrowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie zgłębiam temat : Na co trzeba zwrócić uwagę kupując działkę- przede mną jeszcze długa droga ale dziękuję za cenne wskazówki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP