19 października 2015

Jak czytać projekt domu?


W poprzednim poście podałam przykłady gdzie i jak szukać projektu wymarzonego domu. Teraz postaram się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, jakie mogły Wam się nasunąć przy przeglądaniu dokumentacji projektowej. Mam nadzieję, że post będzie choć trochę pomocny :)

Jak odróżnić ścianę nośną od działowej i którą z nich bez wpływu na konstrukcje budynku możemy zmienić?
http://archetyp.pl/
Ściany nośne na rzutach mają dwukrotnie większą szerokość niż ściany działowe. Wszelkie modyfikacje ścian nośnych mają wpływ na konstrukcje budynku i muszą zostać wprowadzone do dokumentacji technicznej na etapie adaptacji przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Oczywiście modyfikacje ścian nośnych mają wpływ na fundamenty budynku, które również powinny zostać dostosowane do wprowadzonych zmian. Natomiast zmiana lokalizacji ścian działowych jest praktycznie nieograniczona i można ją prowadzić zarówno na etapie adaptacji, jak również później na etapie budowy domu.

Często na projektach ścianki działowe poprowadzone są w ten sposób by tworzyły wnęki do zabudowy szaf. Warto się zastanowić, czy takie coś jest nam potrzebne. Moim zdaniem jest to tylko tworzenie nieustawnego pomieszczenia, bo co zrobić w momencie, gdy będziemy chcieli zmienić ustawienie mebli (?).

http://www.mgprojekt.com.pl/Z jakich warstw zaprojektowana została ściana zewnętrzna domu ?

Informację tą znajdziemy w opisie technicznym, rzucie parteru jak i odpowiednich przekrojach. W ramach adaptacji projektu możemy dowolnie zmieniać rodzaj zastosowanych materiałów, ważne jest jednak by nowe materiały nie posiadały gorszych parametrów wytrzymałościowych i izolacyjnych niż te w projekcie.

Jak odczytać z dokumentacji wymiar okna/drzwi?

http://www.mgprojekt.com.pl/


Zdarza się, że wymiar ten podany jest w taki sposób 240/235, który oznacza wielkość otworu okiennego lub drzwiowego 80/205 w ścianie w stanie surowym.


Co oznacza Hp= 85?

http://www.mgprojekt.com.pl/

Hp to wysokość parapetu, czyli odległość od wykończonej podłogi do krawędzi otworu w murze pod parapetem. W tym przypadku parapet został zaprojektowany na wysokości 85 cm nad poziom podłogi.

Ile stopni i jak wysokich zostało zaprojektowanych w naszym domu?

http://www.mgprojekt.com.pl/


Przy schodach często znajdziemy taki zapis:  n × h × s np. 17×18.2×27 cm, gdzie:

n - ilość stopni (12),  h - wysokość stopni (18.5),  s - szerokość stopni (26)

Dodatkowo strzałką zaznaczony został kierunek wznoszenia się schodów.

Jaki strop został zaprojektowany i z jakich składa się warstw?
Informacje dotyczące rodzaju zastosowanego stropu znajdziemy w opisie technicznym oraz na szczegółowych rysunkach konstrukcyjnych. Poszczególne warstwy stropu wyszczególnione zostały na odpowiednich przekrojach.

Jaką wysokość ma ścianka kolankowa?
Wysokość ścianki kolankowej mierzona jest od poziomu podłogi poddasza do wewnętrznej warstwy wykończenia dachu (najczęściej płyt kartonowogipsowych).

http://archon.pl/

W części konstrukcyjnej projektu ta sama ścianka kolankowa mierzona jest od poziomu stropu (elementu konstrukcyjnego) do poziomu posadowienia murłaty.
http://archon.pl/

W jakich pomieszczeniach należy zastosować wentylację?

Wentylację należy stosować w pomieszczeniach sanitarnych, kuchniach, spiżarniach, kotłowniach, garażach oraz innych pomieszczeniach nie posiadających okien.


Znaczenie symboli używanych na rzutach Oznaczenia materiałów budowlanychI na koniec. Proszę zwracajcie baczną uwagę na wymiary. Ponieważ często na rzutach wszystko ładnie wygląda i wszystko się mieści. Natomiast tak się przyjrzymy bliżej, to okazuje się, że łazienka jest mikroskopijnych wymiarów, a wanna dodana na rzucie ma nietypowe lilipucie wymiary. Największy problem zauważyłam właśnie na łazienkach i garażach. Zdarza się, że w teoretycznie dwustanowiskowym garażu nie zaparkujemy dwóch samochodów, a co najwyżej średniej wielkości samochód i mały skuter. Jeżeli nie wiemy czy dany wymiar to dużo czy mało, to przemierzcie sobie  pokoje własnego mieszkania. Ja np. będąc u rodziców, pytam się ile ma ich łazienka, która wszystko mieści tzn. normalnej wielkości wannę i prysznic, ale za duża to ona nie jest - takie minimum (a ona ma 10m2). Tak więc porównajcie to sobie teraz z łazienkami, które mają po 6m2 i na rzucie też mieści się to samo? Zwróćcie też uwagę na miejsce pod schodami. Badzie czujni, jeżeli ładuje się pod nie coś więcej niż schowek.
W następnych tematach na pewno pojawią się tematy dotyczące minimalnych wymiarów, jakie powinna mieć np. przytoczona już łazienka.


7 komentarzy

 1. Dzięki :) Potrzebowałąm do zadania z techniki

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe czy jeśli chodzi o projektowanie wystroju wnętrz to są jakieś specjalne oznaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też początkowo miałem z tym problem. Ale pracownia projektowa szybko mi wyjaśniła o co w tym wszystkim chodzi. Tacy specjaliści są bardzo potrzebni, by dokładnie było wiadomo jakie modyfikacje można wprowadzać nie wpływając na konstrukcję budynku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Baaaaardzo mi się to przydało bo projektuje altane działkową. :)

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP