23 października 2015

Garaż wbudowany vs wolnostojący


Większość domów buduje się poza zasięgiem zbiorowej komunikacji i posiadanie samochodu, a często i dwóch, jest po prostu życiową koniecznością. Naturalnie auta mogą nocować pod chmurką czy pod wiatą, ale największy komfort i bezpieczeństwo zapewnia oczywiście garaż.

Wielu z nas zastanawia się jakie są pozytywne strony wybudowania garażu w bryle, a jakie garażu wolnostojącego.

WBUDOWANY
WOLNOSTOJĄCY
PLUSY
 • Tańszy w budowie.
 • Oszczędność miejsce na działce.
 • Mniejszy dystans do pokonania z zakupami z auta, z bagażami pakując się na wakacje, z małym dzieckiem w nosidełku. Zimą do auta możesz wyskoczyć bez zakładania kurtki, w cieple nosimy zakupy.
 • Podatek od garażu w bryle domu, jest taki sam od m2 jak dla budynku mieszkalnego.
 • Dodatkowe pomieszczenie nad garażem lub taras.
 • Może stanowić dodatkową powierzchnię magazynową, gdy zostanie zaplanowany odpowiednio duży.
 • W garażu można zmieścić media np. skrzynka prądowa, studzienka z licznikiem wody itp.
 • Powstaje równocześnie z domem, przez co mamy garaż przy załatwianiu jednych formalności.
 • W razie potrzeby - łatwo go przerobić na pokój czy pracownię.
 • Garaż przytulony do bryły budynku stanowi również dodatkową barierę termiczną, chroniącą wnętrza przed chłodem.
 • W przypadku nieogrzewanych garaży to zimą w garażu przy budynku zawsze jest cieplej niż w wolnostojącym.

 • Można odłożyć budowę garażu na później.
 • Można go wykończyć tańszymi materiałami - zamiast dachówki można użyć blachodachówki w tym samym kolorze i podobnym wzorze, na zewnątrz można wykończyć go tańszym tynkiem, dobierając taki sam lub kontrastowy w stosunku do elewacji domu kolor, drzwi – jednak wizualnie budynki te będą od siebie odbiegać.
 • Nie wnikają do domu spaliny, dodatkowy brud.
 • Można taki garaż wzbogacić o funkcje, których brak w domu - składzik na narzędzia ogrodowe, wiatę na drewno do kominka i inne
 • Daje znaczną swobodę w wyborze lokalizacji - można go ustawić tuż przy ulicy, na przykład w linii ogrodzenia, zapewniając tym samym domowi ochronę przed ulicznym hałasem i spalinami, jest to również korzystne, gdy mamy dom oddalony od ulicy – nie trzeba w zimie odśnieżać np. 120m.

MINUSY
 • Wnikanie spalin do domu (aby zminimalizować to ryzyko garaż powinien posiadać wentylację).
 • Wychładzanie części domu zimą w przypadku garażu w bryle (doklejony może być lepiej odizolowany).
 • Wzrost kosztów ogrzewania domu.
 • Stosunkowo wysoki koszt wykończenia - należy użyć tego samego pokrycia dachu, tak samo wykończyć elewację, drzwi garażowe muszą dobrze wyglądać i pasować do elewacji/stolarki
 • słaby punkt jeśli chodzi o włamania, które często dokonywane są poprzez garaż (forsowane są okienka lub drzwi garażowe).
 • Nie każdy projekt będzie dobrze wyglądał z wbudowanym garażem
 • Ulokowany na parterze może ograniczać powierzchnie ścian zewnętrznych, w których inaczej dałoby się zaplanować okna.

 • Większe koszty ( dodatkowy projekt, więcej materiału, dodatkowe przyłącze mediów).
 • Zajmuje więcej miejsca na działce.
 • Znajduje się w pewnej odległości od budynku, zmuszając do codziennego pokonywania kilku lub kilkunastu metrów niezależnie od pogody (w deszczu, śniegu), co jest kłopotliwe; komunikację poprawi na przykład zadaszony pasaż.
 • Wymaga odrębnego pozwolenia na budowę i wiąże się również ze wszystkimi opłatami z tym związanymi.
 • Garaż wolnostojący opodatkowany jest tak samo jak budynki gospodarcze. Jest to kwota sporo wyższa niż za powierzchnię mieszkalną (ok.10x).https://www.horyzont.com

Jeżeli planujemy garaż wbudowany w bryłę budynku to szukajmy projektu w którym wyjście z garażu znajduje się w wiatrołapie lub ewentualnie przez jakieś pomieszczenie dodatkowe -jak np. pralnie, spiżarnie (bardzo dobre rozwiązanie, nie trzeba daleko nosić zakupów), która mogłaby stanowić dodatkową "śluzę bezpieczeństwa" dla temperatury (w garażu, zazwyczaj jest niższa niż w domu) oraz zapachów (z rury wydechowej samochodu). Pomieszczenie takie powinno być również wentylowane.

http://archetyp.pl/

Jeżeli planujemy garaż wolnostojący to ważną kwestią jest dopasowanie stylu i formy garażu do naszego domu. Garaż wolnostojący powinien tworzyć integralną całość z budynkiem, posiadać podobne proporcjekąty nachylenia połaci i kształt dachu.

http://lk-projekt.pl/

Ponadto niezależnie od tego czy garaż będzie wbudowany czy wolnostojący musi być na tyle przestronny, by można było swobodnie otwierać drzwi samochodów i przejść między nimi z zakupami. Dobrze by był na tyle duży, żeby móc zmieścić w nim rowery i dodatkowo jakiś stół warsztatowy. Garaż jednostanowiskowy to budynek o wymiarach zewnętrznych (szerokość x głębokość) ok. 3,5 x 6,5 m, garaż dwustanowiskowy ma najczęściej ok. 6,5 x 6,5 m, garaże z pomieszczeniem gospodarczym są przeważnie głębsze lub szersze o 2-2,5 m.

Garaż wbudowany może być również na poziomie piwnic, ale żeby z niego wygodnie korzystać trzeba zadbać o sensowne rozmiary i niezbyt stromy zjazd.
http://www.domoweklimaty.pl/
Dla osób dalej niezdecydowanych wydaje się że najbardziej optymalną i komfortową sytuacją jest osobny garaż, ale połączony z domem wspólnym dachem. Podatkowo liczy ci się tak jak mieszkalny a eliminujesz hałas i smród spalin.

http://www.homekoncept.com.pl/
http://www.domoweklimaty.pl/Budowa garażu wolnostojącego na działce musi spełniać określone wymagania. Garaż powinien się znajdować w odległości min. 3m od granicy działki, a jeżeli projekt garażu przewiduje okno, to ściana z oknem nie może być bliżej usytuowana niż 4m.
Bliższe ustawienie garażu jest możliwe w przypadku, gdy jego długość jest mniejsza niż 5,5m a wysokość nie przekracza 3m; wtedy może stanąć bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5m.

http://www.domyzsercem.pl/
http://www.domoweklimaty.pl/


Jeżeli garaż jest większy, usytuowanie go w odległości 1,5m od granicy jest możliwe jeśli wynika to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o warunkach zabudowy lub gdy działka nie jest szersza niż 16m. Należy również pamiętać, że garaż nie może ograniczać budynkowi mieszkalnemu dostępu do światła naturalnego.

Inną opcją jest postawienie wiaty.
http://www.projektyzwizja.pl/

http://pl.pl.allconstructions.com/

Jako ciekawostka - wbudowany garaż z witryną.
http://www.domyzsercem.pl/

http://www.domyzsercem.pl/

5 komentarzy

 1. Świetny artykuł - ja z kolei polecam poczytać o doborze bramy garażowej - to też bardzo istotny czynnik, a wybór będzie różnił się w zależności od tego, jaki garaż postawimy. Polecam:http://brukowany.chodnik.waw.pl/segmentowe-bramy-garazowe-i-ich-wlasciwosci-izolacyjne/ :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo rzetelny artykuł wszystko, wszystko jasno wyjaśnione. Podczas budowy domu stanąłem przed takim samym dylematem na szczęści moja druga polowa się tym zajęła, a ja obmyślałem jak zaaranżować mój garaż marzeń :D Pierwszą rzeczą jaką kupiłem były blachy nierdzewne zawsze chciałem mieć blaty obite takimi blachami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem zwolenniczką garaży wolnostojących ;) Mój garaż metalowy zlokalizowany za domem sprawdza się idealnie jestem z niego bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdybym miała wybierać, to wybrałabym garaż wbudowany. Można zastosować piękne kraty stalowe rolowane albo inny system zamykania, elewację zgrywająca się z domem i wszystko pięknie współgra. Pozdrawiam, Gosia ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP