4 lutego 2019

Ale wtopa - zły kolor fugi


Fuga to mistrz drugiego planu źle dobrana może zepsuć efekt, a odpowiednia wydobywa piękno płytek. Dlatego dziś kilka słów o doborze koloru fugi oraz co zrobić, gdy okaże się, że mimo wszystko dobraliśmy zły kolor fugi.

JAK DOBRAĆ KOLOR FUGI?

Zadanie niby proste, a jednak spędza sen z powiek nie jednej Pani Domu. W dodatku o doborze koloru fugi mało się pisze i mało kto zwraca na nią uwagę.
Kolor fugi dobiera się w dwojaki sposób w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać:

FUGA NIEWIDOCZNA


Photography Taryn Kent / www.homebunch.com

Pierwszy najbardziej popularny to fuga w kolorze najbardziej zbliżonym do płytek. Ta metoda sprawdza się na płytkach standardowych, czyli prostokątnych, kwadratowych, wielkoformatowych. Jak to zrobić? Należy przyłożyć fugę do płytki i z odległości kilku kroków porównać odcienie. Fuga jest niewidoczna, zlewa się z kolorem płytki? Bingo! To jest odpowiedni kolor fugi.

FUGA WIDOCZNA


Photography: 2ND TRUTH / witanddelight.com


Photography Mindi Cooke  /  Styling Kylie Jackes  /  Interior design Kayla Boyd  / adoremagazine.com
 

Photography: Lauren Bamford  /  Styling: Alana Langan/ adoremagazine.com


Drugi sposób to fuga w kolorze kontrastującym w stosunku do glazury, tak aby płytkę wyróżnić. Sposób stosowany głównie przy wszelkiego rodzaju nietypowych kształtach płytek (heksagony, arabeski, łuski) i mozaikach.

A JAKĄ DOBRAĆ FUGĘ DO PŁYTEK DREWNOPODOBNYCH?

Szarość proszę Państwa szarość. Niektórych może to zdziwić, bo na pierwszy rzut oka wydaje się, że powinny to być brązy. Jest to bardzo częsty błąd, który psuje efekt.

ZŁY KOLOR FUGI

Ja tu gadu gadu o doborze koloru fugi, a sami zaliczyliśmy wtopę z doborem w małej łazience. Otóż na płytki drewnopodobne poszła fuga antracytowa, a na czarne też daliśmy antracyt bo po pierwsze baliśmy się efektu, że jeżeli na drewnopodobne pójdzie antracyt, a na czarne czarna fuga to ta antracytowa będzie wyglądać jak przykurzona. Po drugie czarne płytki nie są jednolicie czarne tylko mają jaśniejsze smugi, więc antracyt wydawał się dobrym wyborem.

No i co? Początkowo myślałam, że fuga na czarnych płytkach jest zakurzona bo jeszcze wykonywaliśmy różne prace remontowo-budowlane w domu, więc miała prawo chwycić kurz. Ale gdy po którymś szorowaniu różnymi specyfikami w tym octem, stwierdziłam, że chyba ta fuga ma jednak taki kolor.

I CO TERAZ?


Jednym z sposobów jest wydrapywanie fugi i położenie nowej. Sposób żmudny i drogi jeżeli zlecimy to fachowcowi, ponadto trzeba uważać by przy skrobaniu nie uszkodzić położonych już płytek. W naszym przypadku nawet tej opcji nie brałam pod uwagę.

Drugi sposób do dostępny w marketach budowlanych marker. Nie jest to duży koszt (niecałe 17zł), więc poleciałam do pobliskiej Castoramy, ale oczywiście czarnego markera nie było. Trochę się naszukałam i znalazłam w Leroy Merin. Jak przed każdym malowaniem, tak i tu najpierw trzeba wyczyścić stare fugi, a także je odtłuścić. Ja już tą czynność wykonałam milion razy myśląc, że antracyt nagle zamieni się w czerń :P

Zastosowany przeze mnie marker to FRESCA MAPEI są też inne, ale ten jest stosunkowo łatwo dostępny. Ten przetestowałam i mogę polecić.
Mimo iż się nie wydaje, to zarówno na czarnych jak i na drewnopodobnych płytkach jest ta sama fuga.
Na trzecim ujęciu, góra jest jeszcze niepomalowana, a płytki na dole już tak. 
W trakcie malowania fugi.

Malowanie jest bardzo proste, a po przyschnięciu farby należy jej nadmiar zmyć. Najlepiej nie zwlekać zbyt długo z zmywaniem bo będzie trudniej ją usunąć. Farba ta jest odporna na wilgoć, a także na czynniki mechaniczne, takie jak ścieranie.


Efekt po pomalowaniu. Fuga jest już niemal niewidoczna.


Więcej zdjęć z efektu po pomalowaniu znajdziecie TUTAJ5 komentarzy

 1. Uffff, jak dobrze, że mamy pod ręką tego typu rzeczy. Nie wyobrażam sobie, aby takie jasne fugi miały zostać - nie, żeby wyglądały mega tragicznie, ale wiadomo - nie tak miało być :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny artykuł :) Świetne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że miałam ogromny problem z doborem fugi do swoich płytek w łazience, ale po konsultacji z fachowcem udało się znaleźć idealne rozwiązanie! Fajnie, że są dostępne takie markery i udało się zamalować fugę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wybór fugi nie jest aż taki prosty. Z jednej strony biała fuga bardzo się brudzi, ale pasuje do białych płytek, a drugiej ładnie wygląda kiedy płytki są wyraźniej zaznaczone. Zależy kto co woli, ja w swojej kuchni mam białe cegiełki z czarną fugą i bardzo podoba mi się ten efekt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli chodzi o fugę to ten drobny element może zaważyć na charakterze i odbiorze pomieszczenia. Trzeba o tym pomyśleć już przy podejmowaniu decyzji o płytkach. Nie zostawiajmy tej decyzji na koniec. Trzeba przeanalizować lokalizację takich płytek i grubość fugi jaka będzie zastosowana (czy mamy do czynienia z płytkami rektyfikowanymi czy też nie). Wszystkie szczegóły mają wpływ na ostateczny odbiór wizualny pomieszczenia :)

  OdpowiedzUsuń

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP