30 lipca 2017

Instalacja wodno-kanalizacyjna


Instalację elektryczną mamy już za sobą. Dziś zastanowimy się nad instalacją wodną. Na całe szczęście ma ona tylko kilka punktów, co nie oznacza, że nie można o jakiś zapomnieć.

Zanim zabierzemy się do pracy warto przemyśleć to, w jakich miejscach zamierzamy zamontować elementy wyposażenia kuchni bądź łazienki. Tutaj pomocny będzie jakiś wstępny projekt wnętrza. Ja kuchnie tworzyłam w Planerze z Ikea, natomiast łazienki w Kazaplan (o którym więcej pisałam
TUTAJ).Najważniejszy we wszystkich instalacjach jest mierzony w procentach spadek rury – nie może być on mniejszy niż 5%. Oznacza to, że na każdy metr rury kanalizacyjnej, jej spadek w kierunku odpływu musi mieć co najmniej 5 cm. Jest to niezwykle istotne szczególnie ponieważ rury musimy schować w warstwie styropianu pod wylewkami. Na parterze zwykle nie ma problemu bo warstwa izolacji w dzisiejszych czasach to 15-20cm, natomiast na piętrze zwykle jest to tylko 5cm.


Przy projektowaniu nawet najprostszych instalacji trzeba pamiętać o wentylacji. Każdy pion kanalizacyjny powinien być przedłużony do połaci dachu i zakończony specjalnym kominkiem. I tutaj bardzo ważna uwaga dla osób planujących przydomową oczyszczalnię ścieków - rura odpowietrzająca powinna mieć min.100mm średnicy i nie może być zawężona w żadnym miejscu. W innym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnych zapachów.

Projektując instalację musimy uwzględnić wszystkie urządzenia i miejsca w których będziemy potrzebować wody:
- umywalka,
- sedes,
- bidet,
- wanna,
- prysznic,
- zlewozmywak,
- zmywarka,
- lodówka z kostkarką lodu (tak, tak tu też potrzebujemy przyłącza wody),
- pralka,
- zlewozmywak techniczny w pralni,
- umywalka przemysłowa w garażu/warsztacie,
- woda na ogród z możliwością spuszczenia wody i odcięcia,
- przyłącze wody do kotła, bojlera.
Niektórzy robią w pomieszczeniu gospodarczym prysznic/wannę dla pupila.

Oprócz tego musimy wiedzieć czy chcemy baterie natynkowe, czy podtynkowe, czy kran ma wychodzić z ściany czy stojący, sedes wiszący czy stojący.

Warto na tym etapie zrobić sobie podwójne przyłącza wody np. do spłuczek toaletowych. Dzięki temu jeżeli będziemy mieć wodę deszczową lub własną studnię możemy w przyszłości trochę zaoszczędzić na wodzie.

Obecnie standardem jest posiadanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Jednak może nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości, a moim zdaniem jest to bardzo przydatna rzecz. Cóż to takiego? A mianowicie jest to dodatkowa pętla w której cyrkuluje c.w.u. Dzięki temu po odkręceniu kurka z ciepłą wodą nie musimy czekać kilka-kilkanaście sekund zanim pojawi się ciepła woda, marnując zimną wodę. Oczywiście warunkiem krążenia wody jest uruchomienie zainstalowanej na przewodzie powrotnym pompy, zwanej pompą cyrkulacyjną c.w.u.


Jeżeli tak jak my robicie instalację wodno-kanalizacyjną przed tynkami to polecam patent, który sprzedał nam Pan Elektryk, a mianowicie zabezpieczenie rur deskami, szczególnie w przejściach komunikacyjnych. Wierzcie mi, że tynkarze nie zwracają uwagi po czym chodzą.

Jeżeli o czymś zapomniałam, dajcie znać w komentarzu :)

2 komentarze

Razem tworzymy to miejsce! Będzie mi miło jeżeli na koniec pod wpisem zostawisz komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka :)

TOP